Tomáš Netopil a FOK uzavřeli letošní Pražské jaro, na programu byl Beethoven, ale i Poulenc a Vasks

Beethovenova Sedmá v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK dnes v Obecním domě zakončila 71. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Program večera dále nabídl dílo lotyšského skladatele Peterise Vaskse pro sbor a orchestr na text Matky Terezy Plody ticha a dílo Gloria Francise Poulence. Sólistkou večera byla mladá izraelská sopranistka Hila Fahima. Vyprodaný sál doprovodil účinkující dlouhotrvajícím potleskem, přítomní hudební publicisté konstatovali, že šlo o důstojnou tečku za několikatýdenním festivalem.

Hila Fahim - Tomáš Netopil - Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK - Pražské jaro 2016 (foto ČTK/Michal Kamaryt)
Hila Fahima – Tomáš Netopil – Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK – Pražské jaro 2016 (foto ČTK/Michal Kamaryt)

Symfonii č. 7 A dur Beethoven ukončil v květnu 1812, první náčrty však napsal ještě před rokem 1811. Tomáš Netopil Beethovenovu symfonii provedl zpaměti bez využití dirigentského pultíku. Závěrečný koncert festivalu FOK s Netopilem zahájili Vasksovou skladbou Plody ticha, ve které se představil Český filharmonický sbor Brno. Stejné těleso se sbormistrem Petrem Fialou pak doplnilo FOK a sopranistku Hilu Fahimu i v následujících šesti duchovních skladbách pro sólový soprán, sbor a orchestr Gloria, které patří k nejoblíbenějším dílům Francise Poulence, avšak v církevních kruzích svou originalitou a bezprostředností dílo vzbudilo nevoli.

Koncert byl uveden jako pocta Václavu Smetáčkovi, hobojistovi a jednomu z nejuznávanějších českých dirigentů dvacátého století, od jehož narození 30. září uplyne sto deset let. Letošní ročník festivalu Pražské jaro zahájila 12. května Smetanova Má vlast v podání České filharmonie pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho. Program nabídl pět desítek koncertů. Celkem přivítala Praha čtrnáct orchestrů, pětašedesát sólistů a dirigentů a devatenáct komorních souborů. Uznávané symfonické orchestry a interpreti dorazili z třiadvaceti zemí světa.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat