Toto si nemohu nechat pro sebe

V neděli 7. prosince 2014 jsem se na základě velké reklamní kampaně rozhodl, že navštívím slavnostní předvánoční koncert Ave Maria – Vánoce 2014, který se konal v kostele sv. Václava v Dobrušce pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje, Biskupství královéhradeckého a starosty města. Přestože jsem z produkce odešel asi po dvaceti minutách, jsem nucen se o své pocity podělit.U vstupu jsem zaplatil vstupné dvě stě korun, ale moc to nebolelo, protože jsem si z letáku pamatoval cosi o charitě ve prospěch hemato-onkologického oddělení dětské kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Po bližším prostudování se ale zdá, že tento koncert byl tvrdě komerční a benefiční byl pouze první koncert konaný v Hradci Králové.

Superlativy v letáku umělecké agentury EMMA Art Agency slibovaly „vysokou uměleckou kvalitu reprezentovanou špičkami svého oboru“, „ojedinělou dramaturgii“ a další. Nehodlám zde pomlouvat. Omezím se na konstatování, že podle mne to nebyl profesionální výkon a proto považuji za neakceptovatelné vybírání vstupného, navíc za finanční podpory zúčastněných měst z veřejných prostředků. Aby nevzniklo nedorozumění – amatérské aktivity jsou vítány, neměly by se ale vydávat za něco jiného.

Programy koncertu (už) nebyly, takže co jsem slyšel, se mohu jen domnívat. Neuvěřitelně pomalé a falešné Ave Maria Franze Schuberta bylo asi na úvod. Nejen že neladila „operní pěvkyně“ ke klavíru. Pravděpodobně nebylo naladěno ani koncertní křídlo, které do kostela přistěhovali (firmě Petrof logo v letáku rozhodně dobrou reklamu nedělá!). Poté následovala pravděpodobně improvizace pana klavíristy, což byl jediný moment, kde se dalo hovořit o profesionálním výkonu – stylově však vhodném spíše do klubu nebo baru. Když se rozezněly varhany, nevěděl jsem, zda odejít, či zůstat. Nejen, že údajný „přední představitel české varhanní školy“ neumí registrovat. Nemá rytmus, dělá neustále chyby a v rozhovoru s ním, který jsem poté našel na internetu, píše: „…o sobě nemohu říci, že jsem extra varhaník“. Opět připomínám, že nemám nic proti neprofesionálním aktivitám, ty jsou nezbytnou součástí hudebního života.

Dámy a pánové, toto si nemohu nechat pro sebe. Jistě jsou lidé, kterým se takové koncerty líbí, protože slyší známé melodie. Přesto věřím, že má smysl pracovat na kvalitě a věnovat se hudbě profesionálně. Doufám, že mimo jiné i díky Festivalu F. L. Věka lidé poznají rozdíl mezi kvalitním koncertem a estrádou.

Ave Maria – Vánoce 2014
Ema Hubáčková (operní pěvkyně, dramatický soprán)
Vladimír Župan (klavírní virtuos)
Václav Urban (přední představitel české varhanní školy)
7. prosince 2014 kostel sv. Václava Dobruška

I váš text rádi v této rubrice uveřejníme. Naše adresa: [email protected]
Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments