Tradiční gruzínský zpěv v Rudolfinu

Gruzie  byla od počátku oblastí, kde se střetávaly kultury, náboženství i jazyky. Země na území dnešní Gruzie měly již od 5. století vlastní písmo, často však musely svou kulturu bránit před vpády a nájezdy okolních národů. Zdá se však, že každé ohrožení silnějšími sousedy jejich národní uvědomění jen posilovalo a spolu s uvědoměním i kulturu hudebního projevu. Tak se v této oblasti vyvinula gruzínská polyfonie, kterou přednese soubor Suliko, sestavený ze sólistů opery v Tbilisi.

V Gruzii nalezenem celkem tři typy polyfonie: komplexní polyfonie, běžná v region Svaneti, polyfonní dialog na basovou prodlevou, převládající v oblasti Kakheti a polyfonie založená na kontrastu tří improvizovaných hlasů, charakterických.pro západní Gruzii. Zpěv Chakrulo, zpívaný v ceremoniích a při významných svátcích, náleží do první z těchto kategorií. Ornamentální typ krimanchuli a “kohoutí kokrhání” je zpíván falsetistou a řada z těchto zpěvů je spojená s kultem vína. Písně tradičně pokrývají všechny roviny denního I životního cyklu. Byzantsko-gruzínská liturgie vtělila lidovou poyfonii do svého ritu natolik, že se tak právě polyfonie stala jejím typyckým prvkem.

 

Ke konci 20. století se gruzínský tradiční zpěv dostal do ohrožení, kdysi vinou kulturní politiky Sovětského svazu a nyní dočiněním vylidňování venkova a opouštěním tradičního způsobu života. To vše přispělo k tomu, že roku 2001 patřila gruzínská polyfonie k prvním položkám na seznamu světového dědictví UNESCO.

Setkání s touto jedinečnou tradicí nám zprostředkuje soubor Suliko v obsazení deseti pěvců: Tamaz Saginadze, Grigol Makharadze, Shalva Abramashvili, Ilia Datuashvili, Sulkhan Gvelesiani, Gocha Datusani, Gela Chakhvadze, Giorgi Motsikulashvili, Levan Makaridze a Ivan Galuashvili. Koncert se uskuteční 9. listopadu 2018 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]