Tři březnové večery v Rudolfinu s Brendelem, Bartókem a Srnkou

Mimořádný projekt Hommage à Alfred Brendel vzdá mezi 17. a 19. březnem 2019 v pražském Rudolfinu hold jedné z nejpozoruhodnějších osobností nejen současného hudebního světa. Události se účastní sám Alfred Brendel, Miroslav Srnka, ale i renomované komorní soubory Quatuor Diotima a Trio Incendio.
Alfred Brendel (foto Barbara Klemm)

Třídenní festival nabízí mimořádnou příležitost osobního setkání přímo s Alfredem Brendelem, který je i ve svých 88 letech stále činorodou osobností, jejíž záběr zahrnuje celoživotně nejen hudbu, ale také malířství, literaturu či esejistiku. V Praze, kde představí své knihy, bude přednášet o interpretaci Mozarta a nabídne mistrovský kurz s českým souborem Trio Incendio.

Poklonu složí také jeho tvůrčím předchůdcům a následovníkům s kořeny ve středoevropském kulturním prostoru, maďarskému skladateli Bélu Batókovi a současnému mezinárodně uznávanému českému skladateli Miroslavu Srnkovi. Druhou neméně důležitou programovou linií je tak hudební program, v rámci kterého zazní během dvou večerů unikátní souborné provedení smyčcových kvartetů Bély Bartóka a česká premiéra skladby Future Family Miroslava Srnky. Oboje v podání jednoho z nejžádanějších světových kvartetních ansámblů – pařížského Quatuor Diotima, který do Prahy přijíždí na osobní pozvaní Alfreda Brendela.

Hommage à Alfred Brendel připravila Prague Music Performance v partnerství s Českou filharmonií. Vstupenky lze pořídit na jednotlivé akce zvlášť i v rámci malého abonmá na pokladně České filharmonie nebo na www.ceskafilharmonie.cz. Více informací na www.pmpif.org.

Alfred Brendel, vynikající klavírista, který se soustavně 60 let věnoval skladatelům středoevropského kulturního prostoru od Bacha přes Schuberta, Liszta až po Schönberga a jenž jako první na světě nahrál v 50. a 60. letech kompletní Beethovenovo dílo, je znám i svým smyslem pro absurditu a specifický humor. Muž, kterého Praha uvítá, aby mu naslouchala a složila mu poklonu, patří k nejpozoruhodnějším postavám hudebního světa 2. poloviny 20. a počátku 21. století.

Quatuor Diotima (zdroj Česká filharmonie)

Program Hommage à Alfred Brendel

17. 3. 2019 Sukova síň, Rudolfinum
18:00 Alfred Brendel: O interpretaci Mozarta – přednáška
19:30 Alfred Brendel: Křest a autogramiáda knih A-Z Klavíristova abeceda, Kompletní poezie

18. 3. 2019 Sukova síň, Rudolfinum
18:00 Béla Bartók: Smyčcový kvartet č. 1, op. 7, Smyčcový kvartet č. 3, Smyčcový kvartet č. 5 (Quatuor Diotima)
21:00 Miroslav Srnka: Future Family (česká premiéra) – Přednáška a provedení skladby (Miroslav Srnka, Quatuor Diotima)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat