Tři oříšky pro Popelku, 2. abonentní koncert Českého národního symfonického orchestru

Druhý abonentní koncert letošní 26. sezony patří Třem oříškům pro Popelku. Jedná se o v současné době divácky velmi oblíbené propojení filmu a hudby, tedy promítání filmu na plátno v doprovodu živého symfonického orchestru. Načasování je více než vhodné, film režiséra Václava Vorlíčka a scénáristy Františka Pavlíčka Tři oříšky pro Popelku k Vánocům patří, a to nejen v České republice. S filmem je také neodmyslitelně spojena hudba Karla Svobody, který by letos v prosinci oslavil 80. narozeniny, Český národní symfonický orchestr se tak připojuje k jedné z letošních oslav na jeho počest.

Tři oříšky pro Popelku (foto: archiv ČNSO)„Tváře umouněné od popela, ale kominík to není. Klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není. Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane…“

Tři oříšky pro Popelku není třeba představovat, vysílají se pod různými názvy po celém světě, často přímo 24. prosince v nejsledovanějším čase.

Koncert bude připomenutím nedožitých 80. narozenin hudebního skladatele Karla Svobody, který se narodil 19. 12. 1938. Jedná se o pražskou premiéru uvedení legendárního filmového díla režiséra Václava Vorlíčka s doprovodem živého symfonického orchestru.

Karel Svoboda, autor stovek úspěšných písní pro české a zahraniční interprety, autor řady původních českých muzikálů, se svojí filmovou hudbou a hudbou pro televizní seriály proslavil doslova po celém světě, kde jeho tvorba sklízela celou řadu významných ocenění.

Kromě již zmíněných Václava Vorlíčka a Karla Svobody, se na filmu podílel mimo jiné i oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Koncert je věnován nedožitým 80. narozeninám Karla Svobody. Dirigentské taktovky se ujme Jan Chalupecký.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na