Tříleté vězení pro varhanáře za dotační podvod

Krajský soud v Hradci Králové dnes poslal na tři roky do vězení varhanáře Vladimíra Grygara, který se podle spisu dopustil dotačního podvodu při stavbě varhan pro Filharmonii Hradec Králové. Soud mu uložil souhrnný trest za dotační podvod a daňové delikty, za které Grygara potrestal prostějovský soud podmínkou. Rozsudek zatím není pravomocný.

Hradecký soud se případem zabýval potřetí, předchozí verdikty zrušil Vrchní soud v Praze. Varhany za 18 milionů korun měly být podle původních plánů dokončeny na konci roku 2006. “Peníze, které byly určeny jako dotace na stavbu varhan, byly použité k jiným účelům,” řekl při zdůvodnění verdiktu předseda senátu Jiří Vacek.

Krajský soud Hradec Králové (foto archiv)
Krajský soud Hradec Králové (foto archiv)

Podle soudu Grygar dotaci využil například na splácení dluhů či opravy pronajaté fary. Soud svým verdiktem odkázal poškozenou královéhradeckou radnici s nárokem na náhradu škody na řízení ve věcech občanskoprávních. “Nelze přesně určit, kolik času a peněz do stavby obžalovaný investoval, a tím není možné prokázat výši škody,” řekl Vacek.

varhanář Vladimír Grygar (zdroj ČT24)
Varhanář Vladimír Grygar (zdroj ČT24)

Královéhradecký soud již dříve uložil Grygarovi tříleté vězení s podmíněným odkladem na pět let, současně měl také nahradit škodu 5,3 milionu korun. Předtím soud Grygara zprostil obžaloby, protože se nepodařilo prokázat, že peníze z dotace použil v rozporu se smlouvou. Grygar podle obžaloby v roce 2006 použil k jinému účelu dotaci šest milionů korun. Podle původního posudku použil na stavbu varhan zhruba 600.000 korun. Naopak Grygar se od začátku hájil tím, že varhany vyrábět začal a že soudní znalci nevzali v úvahu i náročné přípravy a hodnotu samotné práce.

Sál Filharmonie Hradec Králové (foto archiv)
Sál Filharmonie Hradec Králové (foto archiv)

Od roku 2008 usiluje o vybudování varhan Nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové. Podle původních odhadů by měly varhany stát zhruba 14 milionů korun bez DPH. Nové mistrovské koncertní varhany by měly být umístěné po obou stranách jevištních portálů, měly by mít 3.481 píšťal, největší má být dlouhá 560 centimetrů, nejmenší pouze dva centimetry. “Podstatná část hotového nástroje je již uskladněna v budově Filharmonie Hradec Králové. Stále však je nezbytné získat část prostředků z privátních zdrojů,” uvedl fond na svém webu.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na