Triumfální prolog Pražského jara

Letošní ročník festivalu Pražské jaro začal mimořádně již v neděli 9. května. Sir John Eliot Gardiner se svými soubory English Baroque Soloists a Monteverdi Choir totiž začátkem měsíce zahájil projekt B Minor Mass Tour, během něhož do konce června provedou Bachovu Mši h moll v několika městech Španělska, Německa a Spojeného království. Organizátorům festivalu poděkujme, že se tímto koncertem do seznamu dostala i Česká republika.

Mši h moll považují někteří za jedno z největších hudebních děl, která kdy byla napsána. Kompozice Bachovi trvala dlouho (1724 – 1749) a stále je kolem ní několik nezodpovězených otázek : luterské či katolické určení, pro koho vlastně Bach finální podobu mši skládal, zda to byl vůbec on sám, kdo jednotlivé díly pospojoval atd. Fakt, že kompozice trvala tak dlouho a Bach při ní využíval své starší skladby vedla Sira J. E. Gardinera k tomu, že mši na tiskové konferenci v Praze označil téměř za monumentální „puzzle“.

Sir John Eliot Gardiner také uvedl, že při interpretaci Mše se snaží vyzdvihovat na jedné straně monumentalitu díla, na druhé straně jeho intimitu: „Je tam podle mě důležitý kontrast mezi veřejným a soukromým.“ A to se mu povedlo dokonale. Snad ještě nikdy jsem neslyšel sbor zpívat v tak úžasném pianissimu, doslova jsem cítil v uších to nejlehčí chvění – jen o kousek méně, říkal jsem si – a již by vše umlklo. V jiných částech (Cum sanctu spiritu, Et resurrexit) naopak sbor zpíval s plným nasazením. Naprosto dokonalé vystižení rozdílu mezi osobním vztahem k Bohu a velkolepostí jeho veřejného opěvování. Osm členů a členek sboru provedlo sólové party a potvrdili vysokou úroveň Monteverdi Choir. Také o výkonu orchestru lze mluvit jen v superlativech: měkké smyčce, jemné a technicky dokonalé flétny, hoboje i trubky. Když po fascinující závěrečné části Dona nobis pacem Gardiner nechal ruce nahoře a jen pomaličku je spouštěl, publikum zůstalo jako přikované. A pak se již rozlehl ohlušující potlesk. Téměř okamžitě všichni povstali a tleskali, dokud celý orchestr neodešel.

Monteverdi Choir
English Baroque Soloists
Sir John Eliot Gardiner – dirigent
Dvořákova síň Rudolfina, 9. května 2010

program:
Johann Sebasttian Bach: Mše h moll, BWV 232

www.festival.cz

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Tak členové ČF chtějí zrušit abonmá. Prý nesouhlasí s odvoláním darjanina. Vzpomínáte, když Darjanina instalovali, jak nesouhlasili s jeho nástupem do funkce? Směšné, drzé.
Jan