Tržby z prodeje hudby navzdory koronaviru dále rostou

Celosvětové tržby z prodeje hudebních nahrávek se loni zvýšily o 7,4 procenta na 21,6 miliardy dolarů (477 miliard Kč). Nárůst tak zaznamenaly již šestý rok za sebou. Oznámila to dnes Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Jonas Kaufmann v nahrávacím studiu (foto Warner Brothers Classics)
Jonas Kaufmann v nahrávacím studiu (foto Warner Brothers Classics)

Za růstem stálo zejména streamování hudby. Příjmy streamovacích služeb založených na předplatném či reklamě se zvýšily téměř o pětinu na 13,4 miliardy dolarů. Na celkových tržbách z prodeje hudby se tak podílely více než 60 procenty.

Příjmy samotných streamovacích služeb založených na předplatném se zvýšily o 18,5 procenta. Na konci loňského roku předplacené streamovací služby využívalo 443 milionů lidí.

Tržby z prodeje hudby na fyzických nosičích však klesly o 4,7 procenta. Příjmy z poplatků za používání hudebních nahrávek na veřejnosti se propadly dokonce o 10,1 procenta, a to zejména kvůli pandemii covidu-19, píše ve své výroční zprávě IFPI.

Růst tržeb ze streamování hudby nicméně nad těmito poklesy převážil. „Úsilí a investice nahrávacích společností pomohly položit základy k vytvoření převážně digitálního odvětví, které prokázalo svou odolnost vůči mimořádným okolnostem roku 2020,“ uvedla federace.

V samotné Evropě se tržby z prodeje hudebních nahrávek v loňském roce zvýšily o 3,5 procenta, a to díky nárůstu příjmů ze streamování hudby o 20,7 procenta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments