Opera ND připravuje premiéru nového Dona Giovanniho a online koncerty

V návaznosti na nařízení vlády a po konzultacích s hygienickými autoritami a Ministerstvem kultury přistoupila nedávno i Opera Národního divadla a Státní opera k omezení práce ve větších kolektivech. A i když se také zde začalo plošně testovat, návrat diváků do divadel je zatím v nedohlednu.

Marie Fajtová, Jaroslav Kyzlink a Orchestr Národního divadla – Koncert Musica non grata: Martinů (foto Serghej Gherciu / Národní divadlo)

„Je těžké si v těchto chvílích udržet optimismus. Snažíme se naše umělce motivovat a vytvořit jim podmínky aspoň pro omezené zkoušení nebo domácí přípravu. Je komplikované cokoliv plánovat, vše závisí na epidemické situaci. Je ale jasné, že do konce této sezony už žádnou premiéru za účasti diváků v divadle neodehrajeme,“ říká umělecký ředitel Opery Per Boye Hansen. Oba operní soubory první české scény ale připravují pro své diváky několik zajímavých projektů.

Online koncerty cyklu Musica non grata
Mezinárodní projekt Musica non grata Národního divadla a Velvyslanectví SRN v Praze představí v následujících třech sezónách hudbu meziválečné Prahy, která měla být navždy umlčena. Na notové pulty orchestrů Opery Národního divadla a Státní opery se tak po dlouhé době dostanou skladby českých a německých autorů, které nacistická ideologie zařadila na seznam „zvrhlé hudby“. Vzhledem ke stále trvajícím pandemickým opatřením se hudební část projektu přesouvá online. V průběhu jara bude prostřednictvím webových stránek projektu Musica non grata a webových stránek Národního divadla odvysílána série koncertů „…a přece znějí dál!“, které umělci natočili během uzavření divadel. Sérii zahájí 24. března 2021 v 17:00 hodin záznam koncertu Martinů, následovat bude 7. dubna Stravinskij a 21. dubna krátký film s hudbou z opery Brundibár Hanse Krásy. Květen je věnován tvorbě Pavla Haase, Hanse Krásy a Erwina Schulhoffa.

V průběhu jara se chystá natočení dvou dalších koncertů – jeden z nich bude věnován Vítězslavě Kaprálové, a to u příležitosti výročí jejích narozenin. Koncerty budou ke zhlédnutí zdarma po dobu šesti měsíců od zveřejnění. Doplní je také dramaturgické úvody a rozhovory.

Alexanderem Mørk-Eidem, režisér nové inscenace Dona Giovanniho (foto Serghej Gherciu / Národní divadlo)

Premiéra opery Don Giovanni
Zkoušení nového provedení Mozartovy opery Don Giovanni ve Stavovském divadle bylo začátkem března přerušeno nepříznivým vývojem epidemické situace v ČR, na duben se však podařilo naplánovat dokončení veškerých zkoušek. Podle všeho se tedy premiéra tohoto titulu (bez diváků) odehraje formou přímého přenosu v sobotu 24. dubna ve 20 hodinna programu ČT art. Za účasti diváků by se pak mohlo představení realizovat napřelomu srpna a září.

Spolupráce s operním domem ve španělském Bilbau
Situace ve Španělsku je výrazně příznivější než u nás, a je tedy velmi pravděpodobné, že se v Bilbau během června uskuteční původně plánovaná premiéra koprodukčního titulu Káťa Kabanová v režii Calixta Bieita. Česká premiéra by pak měla proběhnout na podzim.

V Bilbau vzniká také nový komorní projekt Sedm smrtelných hříchů a Erwartung, který režíruje Barbora Horáková Joly a diriguje Jiří Rožeň. Během listopadu by se toto dílo mělo objevit i ve Státní opeře.

Lazebník sevillský a Der ferne Klang až v další sezoně
Odložena byla příprava na jarní premiéru Lazebníka sevillského v Národním divadle. Slavná Rossiniho opera se tak přesouvá do další sezony. Změny v uvedení se dotkly i dlouho očekávaného titulu Der ferne Klang Franze Schrekera. Inscenace se sice začala zkoušet už v polovině února, ale premiéra se přesune do sezony 2021/2022, stejně jako na jaro původně zamýšlený Švanda dudák. Odložený je rovněž titul Le Grand Macabre.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments