Týden s hudbou (104)
Co přinese tento týden
Zahraničí
V roce 1982 Taneční komitét ITI (International Theatre Institute, Mezinárodní divadelní ústav) poprvé vyhlásil 29. duben Mezinárodním dnem tance, a tak je od té doby každoročně slaven na celém světě v připomínku narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea. K nejvýznamnějším událostem tohoto dne patří Mezinárodní poselství – autorem toho letošního je Israel Galván de los Reyes.
Praha
Diskuse s realizačním týmem a sólistkou premiéry opery Jana Kučery Rudá Marie se uskuteční v pondělí 27. dubna 2015 od 16 hodin ve foyer Nové scény (4. patro). Účast přislíbili režisérka Viktorka Čermáková, dirigent a autor Jan Kučera, představitelka Rudé Marie Jitka Svobodová, autoři textu Jiří Lábus a Oldřich Kaiser. Moderuje Jitka Slavíková.
V pondělí 27. dubna pokračuje Komorní cyklus PKF – Prague Philharmonia v Českém muzeu hudby koncertem Z českých luhů a hájů – Dvořák pro housle a klavír čtyřikrát jinak. Vystoupí Jan Fišer (housle) a Ivo Kahánek (klavír). Druhý den, v úterý 28. dubna, se v Experimentálním prostoru NoD uskuteční v pořadí šestý a současně přitom poslední koncert této sezony z cyklu PKF – Prague Philharmonia Krása dneška. Večer s názvem Matematika a hudba, složený ze skladeb řeckého hudebníka Iannise Xenakise, bude také posledním vystoupením Petra Kofroně v roli dramaturga a moderátora cyklu. Interpretem bude smyčcový Fama Quartet, ve složení David Danel, Roman Hranička, Ondřej Martinovský a Balász Adorján, za doprovodu klavíristy Ivana Šillera. Veřejné rozloučení s Ladislavem Štrosem se uskuteční v úterý 28. dubna od 11 hodin v historické budově Národního divadla. Emeritní režisér Opery Národního divadla zemřel minulou sobotu v Praze ve věku osmdesáti osmi let. Během svého celoživotního úvazku v Národním divadle vytvořil celkem padesát dva inscenací, z toho dvacet v historické budově Národního divadla, dvacet tři ve Státní opeře, osm ve Stavovském divadle a jednu na Nové scéně. Více se o Ladislavu Štrosovi můžete dočíst v článku, který jsme vydali k jeho úmrtí zde.
Nedlouho po koncertech s Bachovou Mší h moll, na kterých Collegium 1704 oslavilo desetiletí svého působení, uzavře v úterý 28. dubna tento soubor svou letošní koncertní sezonu koncertem s francouzskou sopranistkou Sandrine Piau. Francouzsky laděný program závěrečného koncertu cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu zavede posluchače do sídla francouzských králů ve Versailles. Na koncertě zazní árie z Rameauových oper Castor et Pollux, Les Paladins, Anacréon a Platée a instrumentální skladby Lullyho a Francoise Francoeura.
Pavel Šporcl vystoupí v úterý 28. dubna se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK v kostele sv. Šimona a Judy v Praze. Na mozartovský recitál z roku 2006 tentokrát navazuje třemi ranými sonátami Johannese Brahmse.Autorkou hudby nového pojednání duchovního textu Stabat Mater je Valentina Shuklina. Skládala ji na slavnou liturgickou báseň, ovšem pro netradiční hudební obsazení – kvintet sólistů a smyčcový komorní orchestr. Valentina Shuklina přišla s nápadem napsat tuto skladbu loni v létě za Radimem Vizvárym, který po dobrých zkušenostech propojení opery s pantomimou chtěl do hry vložit také principy nového cirkusu. Nejnovější repríza v provedení Tiché opery se koná v úterý 28. dubna v pražském Paláci Akropolis.
V úterý 28. dubna vystoupí ve Státní opeře v Praze švédský tenorista Daniel Frank v roli Tannhäusera ve Wagnerově stejnojmenné opeře. Dalšími protagonisty večera budou Jiří Sulženko (Hermann), Miguelangelo Cavalcanti (Wolfram z Eschenbachu), Adriana Kohútková (Alžběta) a Veronika Hajnová (Venuše).
Jubilejní dvacátý ročník festivalu Struny podzimu předznamená ve středu 29. dubna ve Španělském sále na Pražském hradě Jarní gala s houslistou Danielem Hopem, kterého doprovodí L‘Arte del Mondo. Na koncertě zazní skladby Vivaldiho, Bacha, Schulhoffa a Richtera. Na závěr dvacátého třetího ročníku koncertního cyklu Václava Hudečka Svátky hudby v Praze připravili organizátoři na středu 29. dubna do kostela sv. Šimona a Judy slavnostní setkání profesorů hudby a jejich žáků. Vystoupí nejen Václav Hudeček, ale také houslisté Jiří Fišer, Pavel Kudelásek, Jan Mráček a Ludmila Pavlová, kytarista Petr Paulů a Luciano Lombardi. Sólisty doprovodí Komorní sbor Canticorum iubilo a ansámbl Barocco sempre giovane. Mimo jiné zazní Grand partita Wolfganga Amadea Mozarta.
Setkání s Vittoriem Grigòlem a Gabrielem Renzim ke květnovému pražskému koncertu se uskuteční ve středu 29. dubna na Novoměstské radnici Prahy 2. Koncert proběhne v sobotu 2. května a Vittoria Grigòla doprovodí PKF – Prague Philharmonia, dirigentem večera bude Gabriele Renzi.Na čtvrtek 30. dubna je naplánován do koncertního sálu Pražské konzervatoře absolventský koncert Anny Taláckové (flétna), Milana Řeháka (akordeon) a Jana Zlámala (violoncello) s doprovodem Symfonického orchestru Pražské konzervatoře pod vedením Miriam Němcové. Zazní skladby Iberta, Trojana a Šostakoviče.
Mimořádný koncert PKF – Prague Philharmonia pro děti proběhne v neděli 3. května ve Dvořákově síni Rudolfina. Diriguje Zbyněk Müller, vystoupí liberecký dětský sbor ZUŠ Severáček. Zazní skladby Camille Saint-Saënse, Wolfganga Amadea Mozarta, Gioacchina Rossiniho, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Pavla Jurkoviče a dalších.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]