Týden s hudbou (105)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Zahraničí 

O víkendu 9. a 10. května hraje Česká filharmonie v Německu, pod taktovkou Petra Altrichtera. Na koncertech vystoupí s Dvořákovým Koncertem h moll violoncellistka Alisa Weilerstein.

Praha
V pondělí 4. května se v Koncertním sále Pražské konzervatoře uskuteční velký koncert Pěveckého oddělení, složený z operetních árií, muzikálových a populárních písní.V pondělí 4. května se provedením Mahlerovy 9. symfonie D dur uzavře v Dvořákově síni Rudolfina osmdesátá osmá sezona rozhlasových symfoniků. Diriguje Ondrej Lenárd. A ani na tomto abonentním koncertu nebudou chybět rozhlasové mikrofony – přímý přenos vysílá od 19.30 hodin Český rozhlas Vltava.

V květnu se bude Česká filharmonie věnovat edukačním aktivitám – každé pondělí od 9.30 hodin poběží workshop ve spolupráci s Idou Kelarovou nazvaný Rom’n’roll! Kápneme si do noty?!  V úterý 5., ve středu 6. a ve čtvrtek 7. května se zejména dospělí posluchači mohou dozvědět něco nového o klasické hudbě prostřednictvím programu Zkouška orchestru s Českou filharmonií pod vedením Jiřího Bělohlávka. Večerem provází moderátor Marek Eben. Pánové budou názorně rozebírat kompozici Sergeje Prokofjeva Láska ke třem pomerančům (tři části ze svity), předehru Leoše Janáčka Z mrtvého domu a Vox clamantis Petra Ebena.PKF – Prague Philharmonia připravila na pondělí 4. května 2015 do Českého muzea hudby další koncert z Komorního cyklu nazvaný Z českých luhů a hájů – Hommage à Jan Hanuš, který se koná na počest skladatelova stého výročí narození. Na koncertu vystoupí Svatopluk Zaal (trubka), Alice Voborská (klavír), Lukáš Pospíšil a Petra Pospíšilová (violoncello), recituje Josef Somr. Z Hanušových skladeb zazní Impromptus pro trubku a klavír, op. 45, Zamyšlené divertimento pro dvě violoncella, op. 82, a Noční divertimento pro dvě smyčcová tria (Památce Jaroslava Seiferta), op. 111, v úpravě pro jedno smyčcové trio. A na závěr týdne, v neděli 10. května, vystoupí PKF – Prague Philharmonia ve Dvořákově síni Rudolfina. Sólistou koncertu Mozart – (francouzské) sluníčko z orchestrálního cyklu bude Emmanuel Pahud (flétna), diriguje Emmanuel Villaume. Na program byla zařazena skladba Oliviera Messiaena Un sourire, pro orchestr, Mozartův Koncert pro flétnu a orchestr č. 1 G dur a Bizetova Symfonie č. 1 C dur.Diskuse s realizačním týmem a účinkujícími k blížící se premiéře Janáčkovy opery Z mrtvého domu se uskuteční v úterý 5. května 2015 od 13.30 hodin ve foyer na I. galerii Národního divadla (vstup hlavním vchodem). Setkání se zúčastní dirigent Robert Jindra, režisér Daniel Špinar, představitel Filky Morozova Štefan Margita a sbormistr Martin Buchta. Diskusi moderuje šéfdramaturg Ondřej Hučín.

Zakladatel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Rudolf Pekárek vložil do erbu orchestru zkratku FOK, aby tak předznamenal budoucí činnost nově vzniklého souboru: O znamená Operu a další scénické příležitosti, kterým se nakonec orchestr ve své historii téměř vyhnul. K osmdesátým narozeninám se proto rozhodl tuto dávnou spolupráci připomenout a s Nadací VIZE 97 a Divadlem na Vinohradech připravili hudebně-dramatické mysterium Kdokoli, poslední představení se uskuteční v úterý 5., ve středu 6. a ve čtvrtek 7. května v sakrálním prostoru Pražské křižovatky. Diriguje Marko Ivanović, zpívá Roman Janál a dále vystupují a tančí herci vinohradského divadla.Dalibor Jenis se ve středu ve Státní opeře znovu představí jako Jago ve Verdiho opeře Otello. Spolu s ním v hlavních rolích vystoupí Eva Hornyáková v roli Desdemony a Efe Kişlali coby Otello.

Komorní opera o třech obrazech podle rozhlasového seriálu o rodince Tlučhořových bude mít pod názvem Rudá Marie premiéru ve čtvrtek 7. května na Nové scéně Národního divadla. Jejím autorem je současný český skladatel a dirigent Jan Kučera, jehož k napsání opery přivedl obdiv k seriálu Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. Za předlohu k ní zvolil epizodu s názvem Staliňák. V hlavních úlohách inscenace pojednávající o zarytých vyznavačích komunistického režimu, kteří se tajně scházejí v podzemním bunkru a opět vyhlížejí lepší zítřky, se objeví sólistka Opery Národního divadla Jitka Svobodová (Rudá Marie/Boženka), basista Josef Škarka (Páťa), Daniel Klánský (Mirko Hýl/ Vedoucí) a také zpěvák popové skupiny Monkey Business Matěj Ruppert (Staliňák). Jevištní podoby se ujali Viktorie Čermáková (režie), Jan Štěpánek (scéna) a Zuzana Bambušek Krejzková (kostýmy).

Ve čtvrtek 7. května se uskuteční premiéra Verdiho Aidy v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Hudebním nastudováním byl pověřen dirigent Mario De Rose, režií Michal Lang, scénu vytvořil Milan David, kostýmy Tomáš Kypta a choreografii Béla Kéri Nagy. Sbor řídí Martin Veselý. V roli etiopské otrokyně Aidy se alternují Jana Šrejma Kačírková a Gabriela Kopperová.

Sopranistka Edita Gruberová za klavírního doprovodu Petera Valentoviče vystoupí v pátek 8. května v pražském Rudolfinu na benefičním recitálu pro nadaci Rakovina věc veřejná.V sobotu 9. května 2015 se v Novém divadle v Plzni uskuteční premiéra slavnostní opery Bedřicha Smetany Libuše. Hlavní roli české kněžny nastudovaly Eva Urbanová a Ivana Veberová. Inscenační tým tvoří dirigent Oliver Dohnányi (hudební nastudování), Martin Otava a Tomáš Pilař (režie, Pilař též kostýmy) a Daniel Dvořák (scéna). Dále zpívají Martin Bárta a Vratislav Kříž (Přemysl za Stadic), Jiří Přibyl a František Zahradníček (Chrudoš od Otavy) či Livia Obručník Vénosová a Ivana Šaková (Krasava) a další.

Regiony
Jablonec nad Nisou po úspěchu loňského Roku české hudby připravil na letošní rok festival hudby a slova s koncerty a divadelními představeními. Program přehlídky Jablonec nad Nisou – město plné tónů 2015 začne ve středu 6. května na otevřené scéně před radnicí koncertem místního pěveckého sboru Janáček. Zahájení se uskuteční ve čtvrtek 7. května v divadle, kde Severočeské divadlo opery a baletu z Ústí nad Labem uvede Smetanovu Prodanou nevěstu. Přehlídka potrvá až do konce září.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat