Týden s hudbou (108)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Zahraničí 
V pátek 29. a v sobotu 30. května se v nové budově Slovenského národního divadla v Bratislavě uskuteční předposlední operní premiéra devadesáté páté sezony. Bude jí opera italského skladatele Ermanna Wolfa-Ferrariho Šperky Madony, která zachází s kontroverzními tématy, které v minulosti pobouřily nejen katolickou církev. Inscenaci hudebně nastudoval Friedrich Haider, režie se ujal Manfred Schweigkofler, scénu vytvořil Michele Olcese, kostýmy Concetta Nappi. Na představení se dále podílí choreograf Jaroslav Moravčík, sbormistr Pavol Procházka, Orchestr Slovenského národního divadla, Bratislavský chlapecký sbor a Pressburg Singers. V hlavních rolích se v alternaci představí Miroslav Dvorský a Kyungho Kim, Jitka Sapara-Fischerová a Denisa Šlepkovská, Adriana Kohútková a Natália Ushakova, Daniel Čapkovič a Sergej Tolstov či Ivan Ožvát a Igor Pasek.
Praha
Třináct večerních představení v divadle, dvojnásobný počet doprovodných programů s volným vstupem venku a program v patnácti dalších městech nabídne dvacátý sedmý ročník festivalu Tanec Praha. Festival předznamená od pondělí 25. května týdenní Tanec Praha dětem, který nabídne otevřené hodiny a dílny, a také vycestuje do regionů. Projekt VEN.ku TANCI nabídne taneční vystoupení na Kampě, na náměstí Míru, v Letenských sadech či na nákladovém nádraží Žižkov.

Pražská konzervatoř v tomto týdnu pořádá dva koncerty. V úterý 26. května se v Koncertním sále Pražské konzervatoře odehraje koncert dechového souboru Prague Conservatory Modern, který bude řídit Chuhei Iwasaki. Na programu jsou skladby Viktora Kalabise, Jana Rychlíka, Miloslava Kabeláče a Lukáše Matouška. A v sobotu 30. května se od 10 hodin v komorním sále Pálffyovského paláce uskuteční Akordeonová akademie Christiana Riganelliho.

Komorní orchestr Harmonia Praga (dříve Harmony Prague) pokračuje v cyklu koncertů Stylové večery na Novoměstské radnici. Ve čtvrtek 28. května 2015 se uskuteční koncert Večer italské virtuozity, sólistou večera bude Miroslav Vilímec (housle). Zazní skladby Arcangela Corelliho, Bohuslava Martinů, Antonia Vivaldiho a dalších.V sobotu 30. května vystoupí na Pražském jaru Česká filharmonie, u dirigentského pultu bude finský dirigent Jukka-Pekka Saraste. Ten je známý pro své zaujetí hudbou pozdního romantismu a dvacátého století, což se silně odrazilo i v dramaturgii programu, se kterým vystoupí jako sólistka večera houslistka Vilde Frang. Na programu je Passacaglia op. 1 Antona Weberna, Houslový koncert D dur op. 35 Ericha Wolfganga Korngolda a Symfonie č. 4 e moll op. 98 Johannese Brahmse.

Regiony
Ensemble Opera Diversa představí v pondělí 25. května v Mozartově sále brněnské Reduty mezzosopranistku Lucii Hilscherovou, která již delší dobu s tímto souborem spolupracuje. Za klavírního doprovodu Miroslava Sekery zazní skladby Maurice Ravela, Gustava Mahlera, Ference Liszta, Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů a dalších.Čtyřicátý ročník mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj byl zahájen v neděli a program prvního týdne nabízí v pondělí Komorní koncert pro 48 strun a dvě hlasivky, kdy v podání Brněnských violoncellistů a Marie Fajtové zazní originální skladby dvacátého století pro deset violoncellistů a dva kontrabasisty. Úterní koncert Slezská barokní liturgie je poctou k tři sta padesátému výročí narození „polského Händla“ Grzegorze Gerwazy Gorzyckiego. Na programu je reprezentativní výběr z jeho díla v autentickém provedení Wrocław Baroque Orchestra. Středeční Symfonický jazzový koncert bude večerem významných českých a amerických autorů v podání klavíristy Jonase Vitauda, saxofonisty Michala Žáčka, Tria Josefa Vejvody a Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Ve čtvrtek se uskuteční komorní večer s klarinetistkou Ludmilou Peterkovou, která vystoupí společně se špičkovým Bennewitzovým kvartetem, na pátečním galakoncertu vystoupí Adam Plachetka. V sobotu zavítá na Jazzový podvečer mezi Prahou, Vídní a Ostravou jazzový kontrabasista František Uhlíř se svou vlastní mezinárodní formací. Italské baroko v hudbě v dílech Locatelliho a Pergolesiho zazní v sobotu v provedení Veroniky Holbové, Soni Jungové a Janáčkova komorního orchestru. Na neděli je připraven projekt Den slezských varhan – čtyři koncerty, čtyři varhany, čtyři interpreti a jeden průvodce,  tedy varhaníci Tomáš Thon, Petr Rajnoha, Petr Čech, Pavel Rybka a průvodce Jaroslav Tůma.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat