Týden s hudbou (115)

Co přinese tento týden
Praha
Úvodní večer festivalu Letní slavnosti staré hudby, který je očekáván v pondělí 13. července na zámku Troja, bude patřit příběhům z antické mytologie. Program s názvem La Muse je vystavěn na dílech dvou francouzských skladatelek, které působily v Paříži na sklonku vlády Ludvíka XIV. Vystoupí francouzský soubor La Sainte Folie Fantastique se sopranistkou Maïlys de Villoutreys. Skladatelkám Élisabeth-Claude Jacquet de la Guerre a Julii Pinel budou v programu dělat společnost velikáni francouzské barokní hudby Marc-Antoine Charpentier, François Couperin a Michel Pignolet de Montéclair. Výběr toho nejlepšího z francouzských barokních kantát a dvorských, ale také pijáckých písní doplní ukázky z první francouzské opery, kterou kdy zkomponovala žena. Mottem festivalu, který potrvá do 6. srpna, je femina aeterna, tedy věčná žena. Festivalový program bude dále probíhat v Emauzích, v kostelech sv. Šimona a Judy a Panny Marie Sněžné, v Betlémské kapli či v Míčovně Pražského hradu, kde ve čtvrtek 16. července zazní v programu Laura Petrarcovy sonety v renesančních madrigalech v dobové úpravě pro gambový consort v podání souboru La Violetta s uměleckou vedoucí Paulinou van Laarhoven.
Regiony
1. července započal třetí ročník festivalu Olomoucké barokní slavnosti. Každodenní program má pevný harmonogram: mezi půl osmou a osmou Tafelmusik, od osmi do devíti barokní opera a od devíti do desíti noční prohlídka Sarkandrovy kaple a výstup na věž kostela sv. Michala s průvodcem. Ve dnech 13. až 16. července se v Uměleckém centru Univerzity Palackého, v atrium Jezuitského konviktu odehrají v jednom večeru dvě alegorické komické opery Josefa Schreiera Aurea libertas a Veritas exulant. Slavný příběh z řecké mytologie o pěvci Orfeovi, který se vydal pro svou milovanou ženu až do podsvětí, zpracovaný v opeře Claudia Monteverdiho Orfeus v novém českém přebásnění Tomáše Hanzlíka, bude uváděn od 17. do 20. července. Inscenace kombinuje historicky poučenou praxi s improvizací a alternativními nástroji.

Lázeňské město Luhačovice bude příští týden hostit hudební festival k poctě skladatele Leoše Janáčka. Hudební skladatel měl k Luhačovicím blízko, na počátku minulého století je často navštěvoval. Festival Janáček a Luhačovice se uskuteční již dvacátým čtvrtým rokem a potrvá od pondělí do pátku. Zahájen bude tradičně u busty Leoše Janáčka. Letos se na koncertech představí violoncellistka Michaela Fukačová, zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů, Wihanovo kvarteto, varhaník Jaroslav Tůma, komorní orchestr Musica Florea nebo houslista Pavel Šporcl s klavíristou Petrem Jiříkovským. Součástí festivalu je také výstava gratulací, které Janáček obdržel při svých kulatých narozeninách. Výstava nazvaná Slovutný mistře! je umístěna v hale Vincentka, zapůjčila ji Nadace Leoše Janáčka Brno. Ve třetím týdnu představí festival 9 týdnů baroka oblast Chotěšov a Přeštice. Na úterý je v místním kostele ve Vejprnicích pro návštěvníky festivalu jako hlavní program večera připraveno koncertní vystoupení souboru Ensemble Inégal. Ve středu se bude Barokní slavnost konat po celý den v Dobřanech a bude završena koncertem barokní hudby v podání souboru Hipocondria Ensemble. Hudba Jana Šimona Jakuba Ryby se ve čtvrtek ponese kostelem sv. Ambrože ve Vícově u Přeštic. Koncert Missa in Stylo Grave aneb Ryba, jak jej neznáte provede soubor Ritornello pod vedením Michaela Pospíšila. Klášter Chotěšov zve na barokní slavnost s unikátní zvonohrou Carillon, koncertem Gabriely Demeterové, barokním ohňostrojem a pozorováním hvězdné oblohy v pátek. Sobotní venkovská slavnost Podej ruku baroku se uskuteční na rodinném barokním statku Gigant v obci Záluží a bude zakončena představením Vivat Comenius, na kterém vystoupí kytarový virtuos Štěpán Rak a Alfred Strejček. Hudba Antonia Vivaldiho, zazní společně s díly jeho současníka, dobřanského rodáka Jana Josefa Ignáce Brentnera v neděli při koncertě barokního souboru Ensemble Inégal pod vedením dirigenta a varhaníka Adama Viktory v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích.

Ve Znojmě začal v pátek slavnostním průvodem a koncertem houslového virtuosa Pavla Šporcla Hudební festival Znojmo. Série koncertů potrvá dva týdny až do 26. července. V pondělí se bude konat tradiční dobročinný operní recitál Pavlíny Senić a jejích hostů klarinetisty Felixe Slováčka ml., pianistky Lady Jiráskové a herečky Valérie Zawadské na zámku v Uherčicích. Pavel Šporcl, který je patronem festivalu, utvoří ve středu trio s cellistkou Michaelou Fukačovou a klavíristou Ivem Kahánkem. Zazní skladby Antonína Dvořáka a Ludwiga van Beethovena. Páteční Koncert při svíčkách se koná v romantických prostorách nádvoří renesančního Domu umění. Hudebníci dvora Bedřicha II. Velikého se představí v podání Petra Pomkly (flétna), Lucie Fišerové (cembalo) a Dalibora Pimka (violoncello).
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem se v pondělí večer vrátil z třítýdenního turné po Japonsku, kde jedenáct vystoupení orchestru navštívilo téměř dvacet tisíc lidí. Programům v prestižních koncertních síních od Ósaky či Sappora až po Tokio dominovala hudba Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetany, často zněl i Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Fryderyka Chopina, došlo také na Ludwiga van Beethovena a Sergeje Rachmaninova. Na programu turné byla tradičně Smetanova Vltava, jednou zazněl i kompletní cyklus Má vlast. Dále byly pro japonské publikum připraveny Dvořákovy symfonie Anglická a Novosvětská a Beethovenovy symfonie č. 5 a 7. Vedle Chopinova Prvního zazněl i Rachmaninovův Druhý klavírní koncert. S orchestrem vystoupili jako sólisté japonští – Ajako Uehara, Šinja Kijozuka, Fudžiko Hemming, tak ze Spojených států – Sean Kennard.

Brněnský sbor Kantiléna vyhrál o víkendu v německém Magdeburgu evropskou sborovou olympiádu v sekci duchovní hudby. Sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno se na tuto soutěž vydal po sedmileté pauze. Sbormistři Michal Jančík a Jakub Klecker vybrali z řad současných i bývalých členů Kantilény 46 zpěvaček a jednoho zpěváka, kteří poměřili své síly se stovkou dalších sborů z 35 zemí světa. Kantiléna připravila pestrý soutěžní program, čítající skladby od renesance až po současnost, aby tak ukázala šíři svého repertoáru. Porotu nejvíce zaujalo nastudování skladeb současných autorů: brněnského skladatele Miloše Štědroně – cyklus Sursum deorsum a finského skladatele Pekky Kostiainena – Revontulet.

Praha 
Sopranistka ruského původu Anna Netrebko v pátek s velkým úspěchem zazpívala v pražském Obecním domě. Ve zcela vyprodané Smetanově síni vystoupila v rámci koncertního turné nazvaného Kvarteto velkých hlasů. Jejími partnery byli ruští pěvci – mezzosopranistka Ekaterina Gubanova a basista Ildar Abdrazakov a lotyšský tenorista Aleksandrs Antonenko, sólisté prestižní newyorské Metropolitní opery. Koncert se stal jedním z vrcholů festivalu Prague Proms. V programu poskládaném z italského operního repertoáru doprovodil pěvce Český národní symfonický orchestr. Dirigoval Marco Armiliato.
Regiony
Návštěvnost festivalu vážné hudby Smetanova Litomyšl nebyla letos rekordní. Pořady padesátého sedmého ročníku vidělo zhruba dvacet sedm tisíc lidí, stejně jako loni, kdy festival nabídl o několik představení víc. Menší zájem byl o soudobou hudbu. Přes 30 procent diváků pochází podle průzkumu z Litomyšle, zhruba stejný počet lidí přijede z měst a obcí Pardubického kraje. Ostatní diváci jsou z jiných koutů České republiky a jen 1,5 procenta publika přijíždí ze zahraničí. Od loňska proto festival nabízel víkendové balíčky, aby mohli návštěvníci z daleka zůstat v Litomyšli tři dny a vidět více pořadů. Desetitisícové město však stále neposkytuje dostatek ubytovacích míst. Festival, který se konal od 11. června do 5. července, letos vstupenky nezdražoval, průměrně stála jedna 500 korun. Další ročník má již jasnější kontury, nabídne divákům představení všech velkých tuzemských operních domů, například ostravská scéna nastuduje pro festival Branibory v Čechách.

Výročí
Devadesáti let by se v pondělí dožil Ivan Medek (13. července 1925 Praha – 6. ledna 2010), český novinář, původní profesí muzikolog, spolupracovník Talichova Českého komorního orchestru a České filharmonie, hudební publicista, teoretik a kritik. Vážné hudbě se věnoval i po vyhazovu z filharmonie z politických důvodů v roce 1970, o místo v Supraphonu přišel po podpisu Charty 77, záhy jej Státní bezpečnost donutila k emigraci. Do Československa se Medek vrátil začátkem devadesátých let, kdy mimo jiné působil jako blízký spolupracovník Václava Havla.

Foto Zdeněk Chrapek, archiv, Jan Malý

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat