Týden s hudbou (115)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Praha
Úvodní večer festivalu Letní slavnosti staré hudby, který je očekáván v pondělí 13. července na zámku Troja, bude patřit příběhům z antické mytologie. Program s názvem La Muse je vystavěn na dílech dvou francouzských skladatelek, které působily v Paříži na sklonku vlády Ludvíka XIV. Vystoupí francouzský soubor La Sainte Folie Fantastique se sopranistkou Maïlys de Villoutreys. Skladatelkám Élisabeth-Claude Jacquet de la Guerre a Julii Pinel budou v programu dělat společnost velikáni francouzské barokní hudby Marc-Antoine Charpentier, François Couperin a Michel Pignolet de Montéclair. Výběr toho nejlepšího z francouzských barokních kantát a dvorských, ale také pijáckých písní doplní ukázky z první francouzské opery, kterou kdy zkomponovala žena. Mottem festivalu, který potrvá do 6. srpna, je femina aeterna, tedy věčná žena. Festivalový program bude dále probíhat v Emauzích, v kostelech sv. Šimona a Judy a Panny Marie Sněžné, v Betlémské kapli či v Míčovně Pražského hradu, kde ve čtvrtek 16. července zazní v programu Laura Petrarcovy sonety v renesančních madrigalech v dobové úpravě pro gambový consort v podání souboru La Violetta s uměleckou vedoucí Paulinou van Laarhoven.
Regiony
1. července započal třetí ročník festivalu Olomoucké barokní slavnosti. Každodenní program má pevný harmonogram: mezi půl osmou a osmou Tafelmusik, od osmi do devíti barokní opera a od devíti do desíti noční prohlídka Sarkandrovy kaple a výstup na věž kostela sv. Michala s průvodcem. Ve dnech 13. až 16. července se v Uměleckém centru Univerzity Palackého, v atrium Jezuitského konviktu odehrají v jednom večeru dvě alegorické komické opery Josefa Schreiera Aurea libertas a Veritas exulant. Slavný příběh z řecké mytologie o pěvci Orfeovi, který se vydal pro svou milovanou ženu až do podsvětí, zpracovaný v opeře Claudia Monteverdiho Orfeus v novém českém přebásnění Tomáše Hanzlíka, bude uváděn od 17. do 20. července. Inscenace kombinuje historicky poučenou praxi s improvizací a alternativními nástroji.

Lázeňské město Luhačovice bude příští týden hostit hudební festival k poctě skladatele Leoše Janáčka. Hudební skladatel měl k Luhačovicím blízko, na počátku minulého století je často navštěvoval. Festival Janáček a Luhačovice se uskuteční již dvacátým čtvrtým rokem a potrvá od pondělí do pátku. Zahájen bude tradičně u busty Leoše Janáčka. Letos se na koncertech představí violoncellistka Michaela Fukačová, zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů, Wihanovo kvarteto, varhaník Jaroslav Tůma, komorní orchestr Musica Florea nebo houslista Pavel Šporcl s klavíristou Petrem Jiříkovským. Součástí festivalu je také výstava gratulací, které Janáček obdržel při svých kulatých narozeninách. Výstava nazvaná Slovutný mistře! je umístěna v hale Vincentka, zapůjčila ji Nadace Leoše Janáčka Brno. Ve třetím týdnu představí festival 9 týdnů baroka oblast Chotěšov a Přeštice. Na úterý je v místním kostele ve Vejprnicích pro návštěvníky festivalu jako hlavní program večera připraveno koncertní vystoupení souboru Ensemble Inégal. Ve středu se bude Barokní slavnost konat po celý den v Dobřanech a bude završena koncertem barokní hudby v podání souboru Hipocondria Ensemble. Hudba Jana Šimona Jakuba Ryby se ve čtvrtek ponese kostelem sv. Ambrože ve Vícově u Přeštic. Koncert Missa in Stylo Grave aneb Ryba, jak jej neznáte provede soubor Ritornello pod vedením Michaela Pospíšila. Klášter Chotěšov zve na barokní slavnost s unikátní zvonohrou Carillon, koncertem Gabriely Demeterové, barokním ohňostrojem a pozorováním hvězdné oblohy v pátek. Sobotní venkovská slavnost Podej ruku baroku se uskuteční na rodinném barokním statku Gigant v obci Záluží a bude zakončena představením Vivat Comenius, na kterém vystoupí kytarový virtuos Štěpán Rak a Alfred Strejček. Hudba Antonia Vivaldiho, zazní společně s díly jeho současníka, dobřanského rodáka Jana Josefa Ignáce Brentnera v neděli při koncertě barokního souboru Ensemble Inégal pod vedením dirigenta a varhaníka Adama Viktory v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích.

Ve Znojmě začal v pátek slavnostním průvodem a koncertem houslového virtuosa Pavla Šporcla Hudební festival Znojmo. Série koncertů potrvá dva týdny až do 26. července. V pondělí se bude konat tradiční dobročinný operní recitál Pavlíny Senić a jejích hostů klarinetisty Felixe Slováčka ml., pianistky Lady Jiráskové a herečky Valérie Zawadské na zámku v Uherčicích. Pavel Šporcl, který je patronem festivalu, utvoří ve středu trio s cellistkou Michaelou Fukačovou a klavíristou Ivem Kahánkem. Zazní skladby Antonína Dvořáka a Ludwiga van Beethovena. Páteční Koncert při svíčkách se koná v romantických prostorách nádvoří renesančního Domu umění. Hudebníci dvora Bedřicha II. Velikého se představí v podání Petra Pomkly (flétna), Lucie Fišerové (cembalo) a Dalibora Pimka (violoncello).
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem se v pondělí večer vrátil z třítýdenního turné po Japonsku, kde jedenáct vystoupení orchestru navštívilo téměř dvacet tisíc lidí. Programům v prestižních koncertních síních od Ósaky či Sappora až po Tokio dominovala hudba Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetany, často zněl i Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Fryderyka Chopina, došlo také na Ludwiga van Beethovena a Sergeje Rachmaninova. Na programu turné byla tradičně Smetanova Vltava, jednou zazněl i kompletní cyklus Má vlast. Dále byly pro japonské publikum připraveny Dvořákovy symfonie Anglická a Novosvětská a Beethovenovy symfonie č. 5 a 7. Vedle Chopinova Prvního zazněl i Rachmaninovův Druhý klavírní koncert. S orchestrem vystoupili jako sólisté japonští – Ajako Uehara, Šinja Kijozuka, Fudžiko Hemming, tak ze Spojených států – Sean Kennard.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat