Týden s hudbou (116)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Praha
Letní slavnosti staré hudby – Femina Aeterna nabídnou v tomto týdnu dva koncerty. V pondělí 20. července se v zámku Troja uskuteční večer nazvaný La Lunasedm staletí ve svitu měsíce, iberoamerická hudební inspirace v podání Luanda Siqueira (soprán), Quito Gato (barokní kytara) a souboru Glossarium. Středeční koncert Magdalena Mezi láskou pozemskou a nebeskou se ohlášen v kostele sv. Šimona a Judy a vystoupí na něm Frithjof Smith, Gebhard David (cornettino, cink) a Les Cornets Noirs.
Regiony
Koncert souboru Musica Florea pod vedením Marka Štryncla, který se uskuteční v pondělí 20. července 2015 v kostele sv. Jana Křtitele v Teplicích představí hudbu raného zejména italského baroka, která ve svém experimentálním kompozičním stylu předbíhala hudební vývoj o několik století. Rozvoj hudební improvizace a ornamentiky prezentuje soubor v dílech renomovaných i méně známých mistrů.

O víkendu začal v Brně největší český workshop festival s filozofií nadžánrového propojování – ProART Festival 2015. Originální fúzi denních uměleckých dílen a večerních divadelních produkcí tentokrát hostí brněnské Divadlo na Orlí, Hudebně-dramatická laboratoř Janáčkovy akademie múzických umění, Centrum experimentálního divadla a Moravská galerie v Brně. Festival se nese v duchu tématu Němí básníci nad městem – Zuřivá poezie dneška. I letos nabízí festival sérii exkluzivních pěveckých masterclass, tentokráte s Ivou Bittovou, Radkou Fišarovou, Kateřinou Beranovou a Damianem Binettim. Mezi tanečními pedagogy jsou mimo jiných Nira Ben Gala a Nira De Volffa z Izraele, Jeongho Nam z Jižní Koreje, Leonie Wahl, Katarína Vlniešková a Hygina Delimata z Rakouska, z Velké Británie Neil Paris a Českou republiku reprezentuje mimo jiné i primabalerína Barbora Kohoutková. Večerní program letos představí tanečně-divadelní projekty ze Slovenska, Rakouska, Švýcarska, Izraele, Itálie a Německa. Multižánrová umělecká Hommage umlčeným géniům Brna, skladatelce Vítězslavě Kaprálové a básníku Ivanu Blatnému, nazvaná Básníci města je na programu v pondělí a v úterý ve Vile Tugendhat. Ve středu se uskuteční večer šansonu, muzikálu, opery a současné kytarové kompozice v podání operní pěvkyně Kateřiny Beranové a muzikálové zpěvačky Radky Fišarové. Na čtvrtek je připraven dvoudílný taneční večer – na jednom místě s minimem prostředků bude bojovst Leonie Wahl o lidskou vzpomínku, uvědomujíc si vlastní omezenost v emocích a tělesnosti. Oproti tomu vytvoří Tobias M. Draeger na jevišti působivé obrazy minimalizmu, ne nepodobné filmům Davida Lynche. Sobotní dvoudílný taneční večer zahrne česko-německý projekt, ideově vycházející z choreografie Jan Nira Ben Gala pro ProART Company, který v nové hudební úpravě vznikl jako pocta bratrům Mašínům, a také novou kreaci izraelského souboru Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company, která je výsledkem dlouhého pobytu v poušti a je o hledání jednoduchosti v životě, o touze najít vlastní cestu v tomto světě, bez předsudků o tom, kdo a co je dobré či zlé. Stejný program je nachystán i na neděli 26. července, kdy se festival přesouvá z Brna do Prahy a první představení se uskuteční v divadle Ponec.

Jihočeské divadlo uvedlo ve čtvrtek večer v plenérovém divadle v Českém Krumlově premiéru jedné z nejoblíbenějších oper – Bizetovu Carmen. Stejně jako pro kamenné divadlo, kde měla Carmen premiéru loni v únoru, se režie ujala šéfka činohry Jana Kališová, hudebního nastudování pak generální hudební ředitel opery Jihočeského divadla Mario De Rose. V tomto týdnu je Carmen na programu každý den od úterý 21. do neděle 26. července. V titulní roli diváci uslyší mezzosopranistku Šárku Hrbáčkovou, v alternaci se nově představí pěvkyně Jana Horáková Levicová. V tenorové úloze Dona Josého se s českým publikem rozloučí pěvec WeiLong Tao, kterého alternuje Lázaro Calderón. Toreadora Escamilla ztvární barytonisté Alexandr Beň nebo Svatopluk Sem, Micaëlu pak Yukiko Šrejmová Kinjo a Petra Perla Nôtová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat