Týden s hudbou (121)

Co přinese tento týden
Praha

Prvním představením souboru Baletu Národního divadla bude ve čtvrtek nejnovější titul z jeho repertoáru – decadance Ohada Naharina na Nové scéně. Současně hlásí soubor na prahu nové sezony velké změny. Novou smlouvu na post prvního sólisty dostali hned čtyři tanečníci- Andrea Kramešová, Alina Nanu, Karel Audy a Ondřej Vinklát. Řady sólistů se od letošní sezony rozšiřují o Martu Drastíkovou, Magdalenu Matějkovou, Ayu Watanabe, Mathiase Deneuxe, Jonáše Dolníka, Giovanniho Rotola, Francesca Scarpata, Matěje Šusta a Dmytra Tenytskyyho. A konečně – mezi demisólisty se nově zařadili Louise Corpechot, Mária Dorková, Alice Petit, Morgane Lanoue, Lenka Hrabovská, Gianvito Attimonelli, Tudor Moldoveanu a Kryštof Šimek. Na základě konkurzů nastoupily do Baletu Národního divadla od této sezony i posily – celkem šest tanečnic a pět tanečníků. Poprvé přijíždí do České republiky Ústřední hudba norských vojenských sil (Forsvarets stabsmusikkorps), hudební soubor, který zdobí akce norské královské rodiny a který v roce 2018 oslaví dvě stě let své existence. Pražským koncertem ve čtvrtek 27. srpna ve Smetanově síni završí koncertní cyklus Musica Orbis 2015. Na programu budou především díla severských autorů, ale také Dvořáka a Hindemitha.

Regiony
Závěrečný týden festivalu 9 týdnů baroka zavítá do oblasti Sušice. Mezi programové dominanty tohoto týdne patří například koncert Českého komorního orchestru, který se uskuteční v úterý 25. srpna v barokním kostele Narození Panny Marie ve Strašíně. Zazní česká barokní hudba, konkrétně skladby Adama Michny z Otradovic, Heinricha Ignaze Bibera, Pavla Josefa Vejvanovského a Jana Dismase Zelenky. Baroko všemi smysly můžete zažít ve čtvrtek na zámku v Hrádku u Sušice, kde je připravený komponovaný večer barokních zábav s hudbou, tancem, divadlem a barokním občerstvením a ohňostrojem. V pátek se uskuteční kratochvilné barokní zábavy na různých místech města Horažďovice. V kostele sv. Petra a Pavla na náměstí vystoupí například soubor Musica ad Gaudium, soubor interpretujícího barokní hudbu ve složení zpěv, flétny, cembalo a fagot. V sobotu večer zazní v kostele sv. Vintíře v Dobré Vodě poslední koncert festivalu s názvem Ty spíš, duše moje představující melancholickou a jímavou hudbu raně barokní Itálie ve skladbách Giulia a Francescy Caccini, Tarquinia Meruly a dalších. Účinkují Markéta Cukrová (mezzosoprán), Kateřina Ghannudi (harfa) a Jan Krejča (loutna, theorba). Festival 9 týdnů baroka uzavírá nedělní Barokní slavností. Dobový jarmark na náměstí, večerní multižánrové představení v krajině s názvem Anděl Strážce, hudební instalace, barokní ohňostroj a další čeká na návštěvníky festivalu v Sušici. Na festivalu Ostravské dny 2015 jsou připraveny dva profilové koncerty mezinárodního orchestru soudobé hudby Ostravská banda, které se uskuteční v pondělí 24. a v úterý 25. srpna v Domě kultury Ostrava. Letos desetiletý rezidenční orchestr, pro který prý neexistují nehratelné partitury, provede mimo jiné Houslový koncert Salvatora Sciarrina s Hanou Kotkovou nebo světovou premiéru skladby Alvina Luciera Orpheus s violoncellistou Charlesem Curtisem, napsanou pro Ostravské dny. V rámci operního večera v pátek 28. srpna bude poprvé v České republice uvedena „afroamerická opera“ George Lewise, skladatele a profesora Columbijské univerzity v New Yorku Afterword (Doslov) a nově revidovaná opera Petra Kotíka Master-Pieces (Mistrovská díla) v nové režii Jiřího Nekvasila a se scénou Davida Baziky. Na závěrečném koncertě v sobotu 29. srpna v Domě kultury Ostrava spojí své síly Janáčkova filharmonie s Ostravskou bandou. Na programu je uvedení jazzové skladby v originálním zpracování Bernda Aloise Zimmermanna Nobody Knows the Trouble I See s německým trumpetistou Reinholdem Friedrichem nebo Dvojkoncert Albana Berga s Hanou Kotkovou a Daanem Vandewallem či návrat k György Ligetimu dalším Dvojkoncertem pro flétnu a hoboj, ve kterém si sólové party zahraje Daniel Havel a Jan Souček. Natáčet bude Český rozhlas i Česká televize.

Festival barokního divadla, opery a hudby Theatrum Kuks, který se od 26. do 30. srpna uskuteční na různých místech v Kuksu na Trutnovsku, letos nabídne 38 představení včetně 13 premiér. Slavnostní zahájení festivalu bude ve středu od 17:30 pod kaskádovým schodištěm u Rentzova muzea, následovat bude mimo jiné křest knihy Berty Laufrové nazvané Šporkův Kuks. V sobotu festival uvede například mikro-operu Jana Jiráska Král Lávra v podání Královéhradeckého dětského sboru Jitro, v neděli dopoledne zazní v kostele francouzská barokní mše, na nedělní večer je připraven v sýpce v Heřmanicích barokní přepis hry Romeo a Julie.

Liberecké divadlo F. X. Šaldy letošní sezonu zahájí netradičně, workshopy pro veřejnost, které se konají od pátku 28. do neděle 30. srpna v Malém divadle. Zájemci dostanou lekce z tance i herectví a nahlédli také do zákulisí divadla. Lekce jsou koncipovány nejen pro začátečníky a děti od deseti let, ale i pro zájemce, kteří mají s tancem nebo herectvím zkušenost. Součástí workshopu je i návštěva baletního představení Dům Bernardy Alby. Drama Federika Garcíi Lorky předvede balet na netradičním místě, na náměstí Dr. E. Beneše před libereckou radnicí, představení předchází vyhlášení ankety Liberecká Thálie

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Opera Slovenského národního divadla oznámila, že v neděli 16. srpna zemřel její dlouholetý sólista, basista Jozef Špaček. Příští měsíc by oslavil osmdesátiny. Poslední rozloučení se uskutečnilo ve čtvrtek 20. srpna ve foyer historické budovy Slovenského národního divadla a na hřbitově Vrakuňa (Ružinov) v Bratislavě.
Praha

Státní opera Praha uvedla v pátek Bizetovu Carmen. V titulní roli se poprvé představila kanadská mezzosopranistka Mireille Lebel. Páteční představení bylo jejím českým debutem a zahájilo pražskou operní sezonu 2015/2016. Dirigoval Tomáš Brauner, jako Don José se po boku Lebel poprvé na jevišti Státní opery představil argentinský tenorista Raúl Gabriel Iriarte.

Regiony.
Brno plánuje do konce roku 2018 opravit celé Janáčkovo divadlo za zhruba půl miliardy korun. V současnosti město opravuje za 44 milionů korun fasádu, akumulátory a táhlový systém. Další rekonstrukce by se týkaly energetického zázemí a provozních prostor. Magistrát nyní začíná s přípravou podkladových dokumentů. Podle propočtů bude vše stát kolem půl miliardy korun. Město se bude snažit získat peníze z dotací, aby vše nemuselo hradit z vlastního rozpočtu. Hotovo chce mít do roku 2018, kdy se bude slavit stoleté výročí od vzniku Československé republiky.

Na v neděli skončeném šedesátém prvním ročníku mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci na Náchodsku se představilo dvacet jedna souborů z šestnácti zemí ze tří kontinentů. Nejvyšší ocenění publika si odnesl soubor z jihoamerického Peru, který vynikl pestrostí krojů a profesionálním zpracováním folkloru z oblasti hlavního města Limy. Na druhé místo hlasy diváků vynesly soubor z Tchaj-wanu, třetí byl dětský soubor Hadářek z Červeného Kostelce. Na pětidenní přehlídce své umění ukázalo přes šest set účinkujících. Podívat se na ně do Červeného Kostelce přijelo šest tisíc pět set platících návštěvníků. Vedle diváckých cen byla udělena i cena starosty města, kterou si odvezl folklorní soubor ze Srbska. Cenu ředitele festivalu pak získalo dvacet pět tanečníků z Kostariky.

Výročí
Osmdesáti let se v pondělí 24. srpna dožívá barytonista Pavel Hlavica. od konce padesátých let minulého století byl sólistou v Divadle F.X.Šaldy Liberec, s roční přestávkou strávenou ve Státním divadle Ostrava. Sólistou Opery Národního divadla byl v letech 1966 až 1977, kdy ze zdravotních důvodů přešel na místo inspicienta, které v souboru první scény zastával až donedávna. 

25. srpna uplyne 105 let od narození Bohumila Kulínského staršího (25. srpna 1910 – 11. dubna 1988), sbormistra, pedagoga a předního teoretika v oboru dětského zpěvu.

Foto Martin Divíšek, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat