Týden s hudbou (124)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
První premiérou Státního divadla Košice v nové divadelní sezoně bude v pátek 18. září klasický balet Bajadéra s hudbou Ludwiga Minkuse. V košickém divadle je inscenován poprvé, slavnostní premiéra bude zároveň vyvrcholením oslav sedmdesátého výročí vzniku divadla. Bajadéru v Košicích připravuje mezinárodní tým vedený tanečníkem, choreografem a režisérem Vladimirem Malakhovem. Scénu a kostýmy navrhl Jordi Roig, vedle sólistů a sboru baletu se představí i studenti dvou košických konzervatoří a mladí tanečníci z italské Accademia Nazionale Di Danza Di Roma.Státní divadlo Košice (foto Maros Mraz)
Praha
Druhý týden osmého ročníku festivalu Dvořákova Praha nabídne v úterý koncert šestice mladých mužů, z nichž tři jsou členy ansámblu Lobkowicz Trio a další tři – Ivo Kahánek (klavír), Irvin Venyš (klarinet) a Jan Fišer (housle, viola) budou v tomto večeru jejich hosty. Na programu je Klavírní trio E dur Josepha Haydna, Kontrasty pro housle, klarinet a klavír maďarského skladatele Bély Bartóka a Klavírní kvartet g moll Johannese Brahmse. Ve středu zavítá poprvé na festival Tetzlaff Quartet. V Rudolfinu zazní v jeho podání tři díla světové komorní hudby. V případě Dvořákova proslulého Kvintetu A dur se k ansámblu přidá klavírista Ivo Kahánek. Ve čtvrtek vystoupí na festivalu České filharmonie s Jiřím Bělohlávkem. Na programu je Houslový koncert g moll Dvořákova současníka Maxe Brucha v podání mladého houslisty Davida Garretta. V pátek se na prvním koncertě debutového dne Dvořákovy Prahy představí Ital Federico Colli klavírním programem, v němž vedle Johanna Sebastiana Bacha a Césara Francka figuruje 24 preludií Alexandra Skrjabina. Následovat bude vystoupení mladého houslisty Jana Mráčka, který si pro tento večer vybral skladby uměleckých přátel Dvořáka a Brahmse spolu s virtuózní hudbou Fritze Kreislera. Tonhalle-Orchester Zürich přiváží v sobotu na Dvořákovu Prahu program, kdy vedle Symfonie č. 8 Antonína Dvořáka a Dvojkoncertu pro housle a violoncello Dvořákova velkého uměleckého vzoru Johannese Brahmse bude uvedeno dílo současného německého autora Jörga Widmanna Con brio. Český barokní orchestr Collegium 1704 uvede v neděli díla tří výrazných představitelů klasicismu: Myslivečkovu předehru k opeře Olympiáda, Sinfonii č. 3 g moll Leopolda Koželuha a jedinou sinfonii Jana Václava Huga Voříška. Collegium 1704Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí koncerty ve středu 16. a ve čtvrtek 17. září svou osmdesátou první sezonu. V té se šéfdirigentského žezla ujímá Fin Pietari Inkinen, který bude řídit kromě dalších pěti programů i úvodní abonentní koncerty. Spolu s ním vystoupí na pódiu Smetanovy síně houslový virtuóz Pavel Šporcl. Koncerty jsou kombinací finského a českého repertoáru, stěžejním bodem programu je Dvořákova Novosvětská. Úvod večerů bude patřit české premiéře orchestrální skladby LA Variations Esa-Pekky Salonena z roku 1996, která předznamená i dlouhodobé směřování Pražských symfoniků, kteří se na severský repertoár pod vedením Pietari Inkinena zaměří.Pietari Inkinen (foto Nguyen Phuong Thao)Regiony
Na koncertech v pondělí 14. září v Domě kultury města Ostravy a v úterý 15. září v Domě umění města Brna vystoupí hobojista Vilém Veverka za doprovodu Ensemble Opera Diversa pod vedením Gabriely Tardonové. Na programu jsou skladby Introitus pro smyčcový orchestr Ondřeje Kyase, Koncert pro hoboj a smyčcový orchestr Jana Nováka, Partita Gideona Kleina v úpravě Vojtěcha Saudka pro smyčcový orchestr a Haasova Suita pro hoboj a klavír v úpravě Ondřeje Kyase pro hoboj a smyčcový orchestr.
Vilém VeverkaNetradiční multižánrový projekt Básníci města režiséra a choreografa Martina Dvořáka se v pondělí 14. a v úterý 15. září vrátí do Vily Tugendhat. Projekt reaguje na životní jubilea dvou umělců, jejichž život a dílo byly přervány událostmi dvacátého století. Sté výročí narození – 75. výročí smrti Vítězslavy Kaprálové a 25. výročí smrti Ivana Blatného. Oba pocházeli z Brna z rodin s kulturními kořeny. Brněnská architektonická pýcha Vila Tugendhat, jež vznikala v době jejich dětství a pamatuje obrazně i doslovně vrcholy jejich mladistvých úspěchů, byla dějištěm premiéry projektu v rámci festivalu ProART.

Čtrnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se v letošním roce uskuteční v době od 17. září do 21. listopadu a nabídne dvacet čtyři koncertů a jeden workshop. Na šestnácti místech Libereckého a Ústeckého kraje a v saském pohraničí nabídne setkání s klasickou a filmovou hudbou, folkem, alternativou, operou i tancem. V programu se představí celá řada tuzemských i zahraničních umělců. V tomto týdnu to bude ve čtvrtek 17. září na Zahajovacím koncertě v bazilice Všech svatých Marek Zvolánek (trubka) a Filharmonie Hradec Králové, kterou povede dirigent Andreas Sebastian Weiser. Na pátek 18. září je naplánovaná projekce němého filmu z roku 1928 Utrpení Panny Orleánské s živou hudbou. Jejím autorem je Bronius Kutavičius a provede ji Orchestr Berg řízený Peterem Vrábelem. Na sobotním koncertě Bach – Ysaye – Prokofjev – Milstein 19. září ve Filipově u Rumburku vystoupí Josef Špaček (housle). Josef Špaček (foto Martin Kovář)Ojedinělé spojení, most mezi barokem a současností, slibuje na pátek 18. září posluchačům v Plzni Plzeňská filharmonie. Ve světové premiéře uvede projekt Vodní hudba, který spojí slavnou barokní skladbu Georga Fridricha Händela a navazující parafrázi na toto dílo od současného českého skladatele Petra Wajsara. Jeho remix Händelovy suity doplní také vizuální efekty, projekce, digitálně modulované zvuky a mluvené slovo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat