Týden s hudbou (125)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
V sobotu 26. a v neděli 27. září obohatí repertoár Baletu Slovenského národního divadla Carmen à la Gypsy Devils, původní hudebně-taneční inscenace v umělecké koprodukci Baletu Slovenského národního divadla a Agentury Mystik. Španělský a cikánský temperament představí v choreografii Ladislava Cmoreja sólisté Baletu Slovenského národního divadla a tanečníci seskupení Credance. Nápad však pochází od Ernesta Šarköziho z orchestru Cigánski diabli. Carmen se ocitne na scéně Petra Janků a v kostýmech Simony Vachálkové. Carmen à la Gypsy Devils - Zuzana Čorejová – SND Bratislava (foto Mako Hindy)Koncerty, výstavy či přednášky nabídne nadcházející dvacátý druhý ročník Dnů české kultury na východním Slovensku. Jediný festival české kultury v zemi pod Tatrami začne v neděli a potrvá dva měsíce. Slovenskému publiku se představí mimo jiné Československý komorní orchestr, jakož i Československé komorní duo, které založili český houslista Pavel Burdych a slovenská pianistka Zuzana Berešová. Na programu je také koncert Státní filharmonie Košice. Jednotlivé akce v rámci festivalu se uskuteční v Košicích, kde žije početná česká komunita, a také v dalších městech na východním Slovensku.

Praha
V rámci komorního cyklu PKF – Prague Philharmonia se uskuteční v pondělí 21. září 2015 v Českém muzeu hudby koncert Východ slunce nad Seinou. Na koncertu vystoupí Oto Reiprich (flétna), Jan Brabec (klarinet) a Václav Mácha (klavír). Zazní skladby Alberta Roussela, Pierra Sancana, Francise Poulenca, Clauda Debussyho, Camille Saint-Saënse či Maurice Ravela.

Festival Dvořákova Praha jde do svého závěru. Pondělní koncert v katedrále na Pražském hradě se koná jen deset dní poté, co osmdesátiny oslavil Arvo Pärt, který bývá označován za spirituálního minimalistu a který se stal několik let po sobě celosvětově nejhranějším žijícím autorem. Pocta tomuto tvůrci byla za spolupráce Symfonického orchestru Českého rozhlasu svěřena Estonskému filharmonickému komornímu sboru. Závěrečný koncert letošního ročníku Dvořákovy Prahy přinese ve středu Dvořákovu Symfonii Z Nového světa a Čajkovského Patetickou. Do čela České filharmonie se postaví světově uznávaný dirigent Semyon Bychkov.

Oratorium Svatý Václav, které složil Martin Kumžák, netradiční formou přiblíží život svatého Václava. Dílo přinese soudobou hudbu s recitací Vladimíra Javorského, zazpívají Michaela Šrůmová, Dasha a Jiří Brückler. Projektu se dále zúčastní soubor Collegium Marianum a Martinů Voices pod uměleckým vedením Lukáše Vasileka. Oratorium zazní ve středu 23. a ve čtvrtek 24. září v pražském Obecním domě. Libreto oratoria vychází ze svatováclavských legend, historických prací českých historiků a genia loci míst spjatých s Václavovým životem. Soudobá Kumžákova hudba se snaží vykreslit vnitřní rozpoložení postavy svatého Václava na pozadí legendárně-historického obrazu, zprostředkovaného vypravěčem, a vzájemného působení jeho dvou osudových žen, Drahomíry a Ludmily. Autor hudby a libreta Martin Kumžák se po oba večery představí i jako dirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Film Marguerite je inspirován skutečným osudem, výpravné kostýmní drama o vášni, která je postavena na jedné velké lži, natočil uznávaný francouzský režisér Xavier Giannoli. Příběh je volně inspirován osudy Američanky Florence Foster Jenkins, operní zpěvačky známé jako „královna kraválu“, která se ve čtyřicátých letech minulého století proslavila svým příšerným hlasem. V hlavní roli Marguerite ztvárnila Catherine Frot. Film byl vybrán do hlavní soutěže na festivalu v Benátkách. Dobové drama vzniklo za české koprodukční účasti a z velké části se natáčelo v českých lokacích, mimo jiné v prostorách Divadla na Vinohradech. Premiéra v českých kinech je naplánovaná na čtvrtek 24. září 2015. MargueriteKomorní orchestr Harmonia Praga (dříve Harmony Prague) pokračuje v cyklu koncertů Stylové večery na Novoměstské radnici. První podzimní koncert Hudba v rytmu tanga je naplánován na čtvrtek 24. září. Vystoupí na něm Jarmila Vlachová (akordeon), David Niederle (violoncello) a Miroslav Vilímec (housle). Program tvoří skladby Ástora Piazzolly, Bohuslava Martinů a Richarda Galliana. Umělecký vedoucí souboru Miroslav Vilímec posluchače v průběhu večera seznámí se skladateli a jejich díly.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat