Týden s hudbou (13)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden 
V Luhačovicích na Zlínsku se opět budou pořádat mistrovské hudební kurzy. Na 17. ročník setkání s houslistou Václavem Hudečkem se může těšit osmnáct nadaných houslistů v jeho Akademii, která se pořádá už po sedmnácté. V pondělí Akademii zahájí v místním v kulturním domě Elektra koncert houslistů Václava Hudečka a Markéty Vokáčové, harfistky Kateřiny Englichové a Janáčkova komorního orchestru Ostrava. Zavítají na ně i dva zahraniční mladí interpreti z Paraguaye a Ruska. Podle pořadatelů budou letos v převaze dívky, kterých bude čtrnáct. Nejmladší účastnici je jedenáct a nejstarší dvacet dva let. Od začátku, kdy se kurzy pořádají, jimi prošlo už na tři sta houslistů. V pondělí v Teplicích a v úterý v Olomouci pořádá Musica Florea koncerty, na nichž pod vedením svého uměleckého vedoucího Marka Štryncla nabídne například Vivaldiho Symfonii h moll a Symfonii pro smyčce a continuo g moll, Zelenkův Confitebor tibi Domine a netradičně i Dvořákovy Cigánské melodie ve Štrynclově úpravě. Hostem večera bude barytonista Roman Janál.

V pondělí vystoupí v Českém muzeu hudby v Praze mládežnický orchestr Buckinghamshire Youth Orchestra z Velké Británie. Na programu jsou díla Gustava Holsta, Leoše Janáčka a Jeana Sibelia. Buckinghamshire County Youth je přední orchestr v kraji a je považován za jeden z nejlepších svého druhu ve Velké Británii. V letošním roce se orchestr představí v rámci svého evropského koncertního turné také v západních Čechách.

A také v pondělí budou pokračovat v Praze Letní slavnosti staré hudby, které se už přehouply do druhé poloviny. Koncerty se budou věnovat bohaté římské hudební tradici. V zámku Troja v pondělí vystoupí španělský Euskalbarrokensemble se známým pěvcem Carlosem Menou v programu, který dokládá hudební vliv římských autorů na Pyrenejském poloostrově. 31. července se pak v Břevnovském klášteře představí portugalský Ludovice Ensemble. Houslové sonáty Corelliho a jeho římských současníků jsou námětem předposledního festivalového večeru s příznačným názvem Arcangelo della Musica, na němž 2. srpna v Rudolfově galerii Pražského hradu vystoupí holandská houslistka italského původu Cecilia Bernardini spolu se členy slavné Nederlandse Bachvereniging.

V úterý bude pokračovat Novoměstský letní festival koncertem s názvem V hlavní roli klavír. Pozvání přijali tři mladí klavíristé: Ladislav Fanzowitz (Bratislava), Stanislav Gallin a Martin Levický. V jejich interpretaci zazní skladby pro sólový, čtyřruční a šestiruční klavír. V kontrastním programu se posluchači mohou těšit např. na virtuózní Lisztův Mephisto Waltz nebo Horowitzovy Variace na téma Carmen. Nebudou chybět Romance a Valčík pro šest rukou Sergeje Rachmaninova.Ve středu se na festivalu Prázdniny v Telči pořádá koncert světoznámého australského kytaristy Tommyho Emmanuela. Koncert spoluorganizuje festival Kytara napříč žánry, na který Emmanuel zavítal už několikrát.

V sobotu začne Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, který do 17. srpna nabídne osm koncertů v Jaroměřicích nad Rokytnou, Dalešicích a ve Valči u Hrotovic. Zavítá na něj například Český filharmonický sbor Brno, slovenský tenorista Marian Bango nebo maďarská jazzová zpěvačka Veronika Harcsa. První srpnovou sobotu zahájí 15. ročník dvojice laureátů Světové operní soutěže Plácida Dominga Operalia. Vítězství si vloni z Pekingu odvezli dva američtí sólisté – sopranistka Janai Brugger a tenorista Brian Jagde. Pro své první české vystoupení připravují lákavý program z Verdiho a Pucciniho oper. V zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou je doprovodí Moravská filharmonie Olomouc vedená Italem Sebastianem Rollim.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov čekají koncerty souborů Wihanova kvarteta a Collegia Marianum, vystoupí také jihokorejský klavírní virtuos Kun Woo Paik.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha

Osobnost týdne

Jednou z nejvíce navštívených akcí tohoto týdne v Praze bylo vystoupení Hugha Laurieho. Slavný britský herec a hudebník (1959) přijel v doprovodu Copper Bottom Band a tisíce fanoušků v pražském Kongresovém centru nezklamal. Už od začátku bylo jasné, že na Laurieho český debut se Češi velmi těší, zakoupili lístky na první koncert a zaplnili i druhý. Svou popularitu si Laurie získal především herectvím, snad nejvýrazněji v poslední době hlavní rolí v televizním seriálu Dr. House. Ale i jako hudební interpret – zpěvák, kytarista i klavírista – je nepřehlédnutelný. Velký sál zcela ovládl bezprostředním vystupováním a skvělým tradičním americkým jazzem. Představil své nové album Didn’t It Rain. V devíti zemích se dostalo do prodejních žebříčků Top 10 stejně jako do žebříčků Top 40 v dalších jedenácti zemích.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat