Týden s hudbou (13)

  1. 1
  2. 2

Tak jako na ostatních koncertech jeho evropského turné zazněly v Praze šlágry jako třeba Iko Iko, Let the Good Times Roll, I Hate A Man Like You nebo Green Green Rocky Road. Laurie úspěšně debutoval předloni ve svých dvaapadesáti letech deskou Let Them Talk, druhou Didn’t It Rain nahrával letos v lednu ve vyhlášených Ocean Way Studios v Los Angeles. Tentokrát se rozhodl oprostit od zvuku neworleanského blues, které znělo z jeho předchozího alba, a vydat se proti proudu do amerického hudebního vnitrozemí. Laurie hrál v mnoha známých filmech jako například Rozum a cit, Muž se železnou maskou nebo Velká vánoční jízda. Příští rok se objeví v roli pana Wattse v australském filmu Mr. Pip po boku herečky Kerry Fox. Spolu s dlouholetým kolegou Stevenem Fryem také propůjčí hlasy hlavním postavám animovaného filmu Keirona Selfa Strašidlo Cantervillské, který půjde do kin také příští rok. Mezi jeho nejznámější televizní role patří postava Bertieho Woostera v působivé čtyřdílné sérii Jeeves and Wooster. Mezi kultovní bezesporu patří Laurieho role v seriálu Černá zmije. Své uplatnění našel i v režii.V úterý se na Pražský hrad vrátil jazz. Na terase Jízdárny Pražského hradu vystoupil světoznámý bluesman, skladatel a dvojnásobný držitel Grammy Taj Mahal. Se svým triem , s baskytaristou Billym Richem a bubeníkem Kesterem Smithem – představil především průřez svou téměř padesátiletou hudební kariérou. Šlo o první ze série tří letních koncertů. Až do 20. srpna se mohou Pražané těšit na americkou písničkářku a pianistku Reginu Spektor a irského zpěváka, kytaristu, písničkáře a skladatele Glena Hansarda a jeho kapelu.

Regiony
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov tento týden pokračoval koncertem Pražského kytarového kvarteta a koncertem violistky Jitky Hosprové s Collegiem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V sobotu se uskutečnil Ruský večer v Pivovarské zahradě, jehož hlavní hvězdou byla skupina Turetsky Choir. Jejích deset sólistů má klasické hudební vzdělání a hlasový rozsah celé skupiny činí čtyři a půl oktávy. Ve společenské části večera naopak vystoupil česko-ruský folklórní soubor Kozáci Vltavy. 

Od čtvrtka do neděle se v Olomouci pořádal mezinárodní festival flamenka a španělské kultury Colores Flamencos, který nabídl tanec, koncerty, workshopy i promítání španělských filmů. Tato přehlídka si buduje mezinárodní postavení a patří mezi nejvýznamnější festivaly tohoto žánru ve střední a východní Evropě. Hlavní hvězdou byl fenomenální španělský kytarista Paco de Lucía. V neděli skončil Hudební festival Znojmo, vyvrcholil slavnými milostnými a válečnými madrigaly Claudia Monteverdiho. Čtvrtek patřil premiéře scénického operního projektu režisérky Ladislavy Košíkové s dirigentem Romanem Válkem, orchestrem Czech Ensemble Baroque a sólisty. Premiéru, stejně jako sobotní reprízu a nedělní derniéru, hostil barokní kostel svatého Michala. Znojemská přehlídka začala 11. července a nabídla mimo jiné britské The King’s Singers, tradičně koncert houslisty Pavla Šporcla nebo cimbalistku Zuzanu Lapčíkovou.

Ze zahraničí
Ve čtvrtek začal operou Bludný Holanďan v jihoněmeckém Bayreuthu tradiční wagnerovský festival, letos zpestřený připomínkou 200. výročí skladatelova narození. Potrvá do 28. srpna. Snad nejočekávanější událostí je nová interpretace tetralogie Prsten Nibelungův.

Mladí zpěváci ze sborového studia Zvoneček-Praha získali na Evropských sborových hrách ve Štýrském Hradci hned tři zlaté medaile. O dvě z nich se postaral komorní sbor Abbellimento, absolutní vítěz kategorie současné hudby. V Rakousku v tomto týdnu soutěžilo ve čtrnácti kategoriích více než sedm desítek souborů z třiceti pěti zemí.Pražský filharmonický sbor je na operním festivalu v rakouském Bregenzu, který se tradičně koná na břehu Bodamského jezera v červenci a srpnu. Pravidelně sem jezdí od roku 2010 a působí zde jako rezidenční těleso. Tentokrát účinkuje jak v hlavní festivalové inscenaci Mozartovy Kouzelné flétny, tak ve světové premiéře opery Kupec benátský polského skladatele Andrého Tchaikowského. Mozartova opera je uváděna na monumentální scéně přímo na Bodamském jezeře v novém, scénicky efektním nastudování. Jeho autory jsou renomovaný britský režisér David Poutney, který je zároveň intendantem Bregenzského festivalu, a scénograf Johan Engels. V hlavních rolích účinkují Laura Claycomb, Ana Durlovski, Gisela Stille, Norman Reinhardt, Maximilian Schmitt, Albert Pesendorfer a další sólisté. Celkem se uskuteční 28 představení této inscenace, která je na programu festivalu až do 18. srpna.

Výročí
V pátek oslavil 65. narozeniny jazzový a bluesový kytarista, skladatel a hudební pedagog Luboš Andršt.
Foto Jan Karásek, Tomáš Turek a Ivan Prokop, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat