Týden s hudbou (131)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Filharmonie Brno vyrazila ve středu na turné do Japonska, kam jezdí jednou za dva roky. Tentokrát ve dvaceti dnech odehraje dvanáct koncertů. Programy jednotlivých večerů tvoří skladby z období klasicismu a romantismu s důrazem na české autory. Zazní například Vltava Bedřicha Smetany a Novosvětská Antonína Dvořáka. Program doplní Klavírní koncert č. 1 b moll Petra Iljiče Čajkovského s Ivo Kahánkem jako sólistou. Filharmonie Brno se v Japonsku představí pod taktovkou Leoše Svárovského, svého bývalého šéfdirigenta.

Balet Slovenského národního divadla i letos pokračuje v projektu Umění pro život a na podporu Národního onkologického ústavu v Bratislavě uskuteční ve čtvrtek 5. listopadu v nové budově Slovenského národního divadla galakoncert. Vedení Baletu svěřilo dramaturgii a uměleckou supervizi ruskému choreografovi Vasily Medveděvovi. Do Bratislavy přijede primabalerína Anna Tsygankova (Het Nationale Ballet, Amsterdam), Principal Dancer ABT Maria Kochetkova, Kristina Kretova (Bolšoj balet, Moskva), Silvia Azzoni (Hamburg Ballett Johna Neumeiera) či Yolanda Correa (Den Norske Opera & Ballet). Dámám budou sekundovat jejich partneři Artem Ovcharenko (Bolšoj balet, Moskva), slovenský rodák, pilíř Het Nationale Balletu z Amsterdamu Josef Varga, jeho kolega Remi Wörtmeyer, Joel Carreño (Den Norske Opera & Ballet). Program obsahuje choreografie Rudiho van Dantziga, Johna Neumeiera či Christophera Wheeldona.

Jen několik dní před plánovanou sobotní premiérou Janáčkovy Věci Makropulos Slovenské národní divadlo oznámilo, že premiéru překládá na pátek 6. listopadu. „Důvodem je odstoupení dirigenta Tomáše Hanuse od spolupráce na inscenaci pro zásadní rozpor mezi jeho uměleckou vizí a výkonem orchestrálního tělesa ve zkušebním procesu.“ V náhradním termínu 6. listopadu bude premiéru nové inscenace, kterou v Bratislavě připravuje německý režisér Peter Konwitschny s Lindou Ballovou v hlavní roli, dirigovat Ondrej Olos, který Hanusovi při dosavadních zkouškách asistoval.

Slovenské národné divadlo (foto Tomáš Šereda)
Slovenské národné divadlo (foto Tomáš Šereda)


Praha
V pondělí 2. listopadu patří Struny podzimu jazzu. Ve Velkém sále Lucerny vystoupí představitel současného jazzu Jason Moran. Od 22 hodin pak bude v Lucerna Music Baru následovat taneční večer s Jasonem Moranem a jeho bandem, který bude poctou ikoně dvacátých a třicátých let Fatsu Wallerovi – jazzovému zpěvákovi, klavíristovi a showmanovi.

Galakoncert Kühnova smíšeného sboru se bude konat ve středu 4. listopadu v kostele sv. Šimona a Judy v Praze. Program zahrnuje díla současné sborové tvorby skladatelů Knuta Nystedta, Jana Ryanta Dřízala, Alfreda Jansona, Miloše Orsona Štědroně a Zdeňka Lukáše,  dvě kompozice dokonce v premiéře. Dirigují Tone Bianca Sparre Dahl a Marek Vorlíček, hosty večera budou Dětský sbor Modrá škola a dětský sbor Skřivánci.

Kühnův smíšený sbor (foto Kühnův smíšený sbor)
Kühnův smíšený sbor (foto Kühnův smíšený sbor)

Klavírní festival Rudolfa Firkušného nabídne v tomto týdnu další dva koncerty. Český klavírista Igor Ardašev na čtvrtek 5. listopadu připravil program z děl Ludwiga van Beethovena, Leoše Janáčka a Franze Liszta. V sobotu 7. listopadu festival zakončí mladá gruzínská umělkyně Khatia Buniatishvili, která nabídne Maurice Ravela, Franze Liszta a Igora Stravinského.

Jubilejní padesátý ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka připomene v neděli 8. listopadu koncert osmi laureátů karlovarské soutěže v Národním divadle v Praze. Sólisty doprovodí orchestr Opery Národního divadla pod taktovkou Libora Peška. Při té příležitosti bude pokřtěn katalog padesátého ročníku soutěže.

Regiony
Poté, co v loňské sezoně Filharmonie Brno založila svou akademii, snaží se o výchovu dalších generací hudebníků, kteří by jednou mohli usednout do filharmonických řad. Dvouleté působení v akademii skýtá jejím členům nejen (primárně) orchestrální praxi, ale také příležitost prezentovat své schopnosti v komorní hudbě. I díky tomu nynější japonské turné Filharmonie Brno neznamená úplný útlum brněnského programu: posluchači mohou ve středu 4. listopadu navštívit koncert nastupující generace hudebníků z dramaturgické řady Mladá krev.

Anton Ždanovič (foto HAMU)
Anton Ždanovič (foto HAMU)

Festival Lípa musica se tento týden věnuje dětem. Ve čtvrtek 5. listopadu vystoupí v Městském divadle Děčín v 9 a 11 hodin Dětská opera Praha s Krásovým Brundibárem a pásmem z Hašlerových písniček Zpívejte, lidičky, ty české písničky.

Brno plánuje, že za 60 milionů zrekonstruuje v Rooseveltově ulici 13 zchátralou budovu, která patří Národnímu divadlu Brno. Podle ředitele divadla Martina Glasera je budova v havarijním stavu a nelze ji používat, pouze v suterénu je archiv notových materiálů a sklad hudebních nástrojů. Po opravě by měla sloužit pro rekvizity, k ubytování hostujících herců a jako dočasná administrativní budova pro Janáčkovo divadlo, pro které město chystá v letech 2017 a 2018 rozsáhlou rekonstrukci. V současnosti město opravuje na Janáčkově divadle za 44 milionů fasádu, akumulátory a systém táhel rekvizit. Za dva roky by se ale měly opravy dotknout zázemí pro diváky, šaten nebo kanceláří.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat