Týden s hudbou (135)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářVe čtvrtek 3. prosince se v historické budově Slovenského národního divadla v Bratislavě uskuteční repríza Lazebníka sevillského, ve které vystoupí jako hosté sopranistka Adriana Kučerová v úloze Rosiny a basista Štefan Kocán, který ztvární Basilia.

Slovenské národné divadlo Bratislava (foto sk.wikipedia.org)
Slovenské národné divadlo Bratislava (foto sk.wikipedia.org)

Slovenská filharmonie připravila na čtvrtek 3. a na pátek 4. prosince koncert Čajkovskij, Šostakovič. Sólistou večera bude Umberto Clerici (violoncello). Pod taktovkou Keri-Lynn Wilson zazní Čajkovského symfonická fantazie Bouřka a Variace na rokokové téma spolu s Šostakovičovou Symfonií č. 1 f mol.

 

Praha
S českými Romy a uprchlíky, kteří dočasně žijí či žádají o azyl v České republice, bude pracovat britsko-australská choreografka Bridget Fiske. Hostitelem její umělecké rezidence je společnost Tanec Praha, která je součástí evropského projektu Be SpectACTive! Výstupy mohou vidět diváci v pondělí 30. listopadu ve studiu Truhlárna. Výsledné představení bude uvedeno v prosinci během poslední rezidence choreografky v rumunském Sibiu.

V pondělí 30. listopadu vystoupí v Českém muzeu hudby Dechové kvinteto PKF – Prague Philharmonia ve složení Jiří Ševčík (flétna), Vladislav Borovka (hoboj), Jan Brabec (klarinet), Václav Fürbach (fagot) a Jan Musil (lesní roh). Program večera tvoří skladby Haydna, Milhauda, Ligetiho a Rejchy. Dále orchestr PKF – Prague Philharmonia v rámci své abonentní řady A připravil dvojici koncertů s podtitulem Hraběcí večírek. Uskuteční se v úterý 1. a ve středu 2. prosince v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě a představí se na nich Stefan Dohr, první hornista Berlínských filharmoniků. Na programu je Mozartův Koncert pro lesní roh a orchestr, Rossiniho Sonáta pro smyčce a Antiche danze ed arie od Ottorina Respighiho.

Stefan Dohr (foto brassacademy.com)
Stefan Dohr (foto brassacademy.com)

V rámci festivalu Kultura v srdci Prahy se v úterý 1. prosince uskuteční v Koncertním sále Pražské konzervatoře koncert České trio a jejich následovníci. Koncert bude věnován nejen souboru České trio, ale i triu talentovaných žáků ve složení Libor Suchý (klarinet), Josef Ťupa (cello) a Magdaléna Ochmanová (klavír), kteří se prostřídají v skladbách Ludwiga van Beethovena, Josefa Suka, Johannese Brahmse i Antonína Dvořáka.

Na Nové scéně Národního divadla vystoupí v úterý 1. prosince v pořadu Hovory s… Petr Zuska, umělecký šéf Baletu Národního divadla, který se divákům představí v živém rozhovoru o životě, o choreografické tvorbě a hlavně o nově připravované premiéře baletu Louskáček a Myšák Plyšák. Role moderátora se ujme Viktor Preiss. Připraveny jsou ukázky z chystané inscenace.

Ve čtvrtek 3. prosince bude koncertní sál Pražské konzervatoře patřit italské hudbě. Program s podtitulem Gusto di Italia, sestavený především ze známých částí slavných italských oper, přednese pod taktovkou svého italského šéfdirigenta Graziana Sanvita Podkrkonošský symfonický orchestr. Sólisty večera budou Matěj Hřib (klarinet), Josef Kurfiřt (baryton) a bývalý absolvent Pražské konzervatoře, dnes sólista Opery Národního divadla, Aleš Hendrych (bas).

Vánoce patří především dětem a právě pro ně připravil Balet Národního divadla dárek v podobě již zmíněné nové premiéry s názvem Louskáček a Myšák Plyšák. Po jedenácti letech uvádění verze režiséra a choreografa Youriho Vàmose se ve čtvrtek 3. a v pátek 4. prosince uskuteční premiéra, jejímž tvůrcem je Petr Zuska. Scénu vytvořil Pavel Svoboda, kostýmy Alexandra Grusková, světelný design Daniel Tesař a animace Šimon Koudela a Karel Mařík. V hlavních rolích se alternují Klára Jelínková a Kristina Kornová (Ty), Štěpán Pechar a Mathias Deneux (Já), Miho Ogimoto a Alina Nanu (Máma), Giovanni Rotolo, Ondřej Vinklát a Dmytro Tenytskyy (Táta), Jiří Kodym a Marek Svobodník (Mikuláš) a Magdalena Matějková a Aya Watanabe (Anděl).

Louskáček a Myšák Plyšák - choreografie Petr Zuska (vizuál) - Balet ND Praha (foto ND Praha)
Louskáček a Myšák Plyšák – choreografie Petr Zuska (vizuál) – Balet ND Praha (foto ND Praha)

Česká filharmonie letos pořádá již třetí ročník adventních koncertů. V Sukově síni Rudolfina se každou adventní neděli odehrají dva, což dohromady znamená osm různých programů, které připravili filharmonici se svými komorními soubory. K adventní atmosféře se dobře hodí barokní hudba – proto právě ona dominuje programové nabídce. V neděli 6. prosince se od 15 hodin koná Jazzové adventní odpoledne. Skladby Miroslava Noska a Tomáše Reindla představí Nakara ve složení Miroslav Nosek (kytara), Jan Keller (violoncello) a Tomáš Reindl (tabla, perkuse). Další adventní koncert pak začne v 17.30 a České filharmonické kvarteto ve složení Štěpán Pražák (1. housle), Viktor Mazáček (2. housle), Jiří Poslední (viola) a Jakub Dvořák (violoncello) zahrají Mozartův Smyčcový kvartet č. 23 F dur, Beethovenův Smyčcový kvartet č. 3 c moll a výběr skladeb z Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku.

 

Regiony
Kontrabasista Avishai Cohen přijede v pondělí 30. listopadu do Brna. V Boby Centru představí projekt nazvaný An Evening With Avishai Cohen, který kombinuje jazz a world music se zvukem symfonického orchestru. Cohen spolu s aranžérem Robertem Sadinem upravil svoje oblíbené autorské i převzaté skladby pro více než padesátičlenný orchestr. Jedním z prvních koncertů je právě ten brněnský s Filharmonií Brno, se kterou se o dva dny později představí i ve vídeňském sále Konzerthausu.

Avishai Cohen (foto smallworldmusic.com)
Avishai Cohen (foto smallworldmusic.com)

Soubor Ensemble Opera Diversa připravil na čtvrtek 3. prosince do Mozartova sálu Reduty premiéru operní frašky Miloše Štědroně o Velké francouzské revoluci Chameleon podle textu Ludvíka Kundery. V hlavních rolích se představí Aleš Janiga, David Vonšík, Aleš Procházka, Jiří Miroslav Procházka, Michal Marhold, Michael Robotka, Kristýna Vylíčilová a Michaela Baladová. Inscenační tým tvoří režisér Tomáš Studený, scénografka Sylva Marková a dirigentka Gabriela Tardonová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat