Týden s hudbou (137)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
PKF – Prague Philharmonia stráví předvánoční dny opět na Středním východě. Pod vedením francouzského šéfdirigenta Emmanuela Villauma vystoupí v pátek 18. prosince v Královském operním domě v Maskatu, hlavním městě Ománu. Tentokrát bude hlavní hvězdou americká sopranistka Sondra Radvanovsky. Koncert orchestr zahájí předehrou Glinkovy opery Ruslan a Ludmila, dále je na programu Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini a Antonín Dvořák.

Royal Opera House Muscat (foto scoopempire.com)
Royal Opera House Muscat (foto scoopempire.com)

 

Praha
V pondělí 14. prosince zazní na abonentním večeru rozhlasových symfoniků ve Dvořákově síni Rudolfina výhradně díla českých autorů. Stěžejní prostor je vyhrazen Bohuslavu Martinů a jeho koncertním skladbám pro klavír, kterým se Symfonický orchestr Českého rozhlasu věnoval v průběhu končícího roku i v rámci rozsáhlého nahrávacího projektu. Publikum se tak setká s klavíristy Martinem Kasíkem, Danielem Wiesnerem a Miroslavem Sekerou. Dirigovat bude Tomáš Brauner. Přímý přenos koncertu naladíte na rozhlasové stanici Vltava.

Národní divadlo moravskoslezské Ostrava bude v úterý 15. prosince hostovat v historické budově Národního divadla s operou-filmem Bohuslava Martinů Tři přání aneb Vrtkavosti života. Hudební nastudování je dílem Jakuba Kleckera, autorem režie je Jiří Nekvasil, scénu vytvořil Daniel Dvořák, kostýmy Sylva Zimula-Hanáková. V hlavních rolích se v Praze představí Josef Škarka jako Arthur de Sainte Barbe a Juste, Lucie Kašpárková v dvojroli Nina Valencie a Indolenda a Peter Račko coby Serge Eliacin a Adolf. Inscenace je historicky třetím uvedením titulu v Čechách.

Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse se nejnověji představí na svém Vánočním koncertu v úterý 15. prosince ve Dvořákově síni v Rudolfinu, hlavním hostem bude švédská mezzosopranistka Ann Hallenberg. Zazní Händelova Donna, che in ciel a Telemannova Donnerode, díla vzniklá jako reakce na dvě nejničivější zemětřesení evropských dějin v roce 1703 v Římě a v roce 1788 v Lisabonu, a dále pak Händelovo „Utrechtské“ Te Deum, slavnostní hymnus, zkomponovaný u příležitosti uzavření Utrechtského míru.

Ensemble Inégal připravil v rámci programové řady Music Visions premiéru komorního představení s názvem E. M. Životní příběh a osobní drama hrdinky divadelní hry Karla Čapka Věc Makropulos se staly hlavní inspirací scénické kompozice pro soprán, loutnu a sólový tanec. V režii Magdaleny Švecové účinkují Gabriela Eibenová (soprán), Jan Čižmář (loutna, kytara), Andrea Miltnerová (tanec) a Jan Komárek (světelný design). Výtvarníkem kostýmů je Christopher Vinz. Představení se koná v úterý 15. prosince 2015 v Rytířském sále Velkopřevorského paláce na Praze 1.

Houslistka Gabriela Demeterová se po delší odmlce vrací na pódia FOK. S dirigentem a cembalistou Vojtěchem Spurným a se souborem Ensemble 18+ nás provedou hudební tvorbou období tereziánského rokoka. Koncert se koná v úterý 15. prosince v kostele sv. Šimona a Judy v Praze.

Gabriela Demeterová (foto FB FOK)
Gabriela Demeterová (foto FB FOK)

Ve středu 16. a ve čtvrtek 17. prosince zahrají opět po roce Pražští symfonici ve Smetanově síni pražského Obecního domu pro dětský fond UNICEF. Na koncertech s šéfdirigentem Pietarim Inkinenem vystoupí sólově členové FOK v Martinů Koncertantní symfonii, program je doplněn suitou z Čajkovského Louskáčka a Dvořákovou Šestou symfonií nazývanou Vánoční. V rámci cyklu pro děti Orchestr na dotek se v sobotu 19. prosince uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu koncert FOK+D aneb Hudba ve zkratce – Opera. Program připravili a v roli moderátorů se představí Lucie Pernetová a Marko Ivanović. V rámci koncertu dále vystoupí Balet junior Praha, Hudební klub Fík. Sól se ujmou studenti Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy. Symfonický orchestr hl. m. Prahy vystoupí pod vedením Marka Ivanoviće.

Oratorium Lost Objects na Nové scéně Národního divadla uvedou tvůrci jeho tuzemské podoby v autorizované verzi bez dýdžeje a s ženskými hlasy. Místo původních kontratenorů se v Praze v oratoriu představí sopranistka Jitka Burgetová a mezzosopranistky Jana Horáková Levicová a Lucie Hilscherová. Premiéra díla, jehož tématem jsou ztracené předměty, které inscenace důsledně zkoumá ze všech stran, se na Nové scéně uskuteční ve čtvrtek 17. prosince. Inscenaci, v níž hraje velkou roli i její vizuální stránka, nastudoval dirigent a umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň. Vedle Orchestru Opery Národního divadla se v české verzi představí také Kühnův smíšený sbor pod vedením sbormistryně Lenky Navrátilové.

Lost Objects - Národní divadlo Praha (vizuál) (foto ND Praha)
Lost Objects – Národní divadlo Praha (vizuál) (foto ND Praha)

Třetí ročník festivalu Kultura v srdci Prahy, který pořádá Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, má před sebou poslední dva koncerty. Ve čtvrtek 17. prosince se v Koncertním sále konzervatoře pod názvem DECHová harmonie uskuteční setkání s nově založeným souborem Prague Conservatory Modern, který řídí absolvent Pražské konzervatoře Chuhei Iwasaki. Na programu budou díla Václava Trojana, Jindřicha Felda, Tomáše Janošky a Jiřího Gemrota. Závěr cyklu bude patřit v pátek 18. prosince představení populární hudby EXPOp 67, odkazujícího se na světovou výstavu v Montrealu a legendární Píseň pro Rudolfa III. v dramaturgii Vlasty Žehrové. Představení se uskuteční v Divadle Na Rejdišti.

PKF – Prague Philharmonia uvede v neděli 20. prosince v prostorách Rudolfina koncert s podtitulem Emmanuel, Emmanuel! Publiku nabídne kompozice předních francouzských skladatelů. Vedle děl Clauda Debussyho a Maurice Ravela zazní skladba u nás nepříliš uváděného Maurice Emmanuelaa také Serenáda pro komorní orchestr od Bohuslava Martinů. Jako host v Ravelově klavírním koncertu vystoupí americký pianista Andrew von Oeyen.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat