Týden s hudbou (138)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
V pondělí 21. prosince zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu na mimořádném adventním koncertu v Betlémské kapli Rybovu Českou mši vánoční. I tentokrát se taktovky ujme autor nové edice Vojtěch Spurný. Sóla zazpívají sopranistka Michaela Šrůmová, mezzosopranistka Markéta Cukrová, tenorista Václav Čížek a basista Jaromír Nosek, dále vystoupí vokální ansámbl Cappella Mariana pod vedením Vojtěcha Semeráda. 

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se po roce opět sejde na pódiu se Štefanem Margitou. V úterý 22. prosince zazní ve Smetanově síni Obecního domu tenoristův recitál, jehož hostem bude sopranistka Anda-Louise Bogza, FOK bude řídit dirigent Marek Štilec. Jedná se o poslední koncert Pražských symfoniků před Vánoci. Vedle předeher, árií a duetů z oper dojde i na písně, v Gershwinovi si Štefan Margita zaswinguje. Chybět samozřejmě nebudou sváteční melodie Panus angelicus či Ave Maria. Koncertní jednatelství FOK připravilo i další vánoční koncerty. V kostele sv. Šimona a Judy v pátek na Boží hod tradičně zazní Rybova Česká mše vánoční, letos dokonce dvakrát, a to od 15 a 18 hodin. Sólových partů se ujmou Eva Forejtová (soprán), Lenka Kučerová (alt), Martin Slavík (tenor) a Tomáš Jindra (bas), dále vystoupí Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Markem Vorlíčkem. Symfonický orchestr hl. m. Prahy bude řídit Jaroslav Brych, který se ujme i úvodního slova, v němž se návštěvníci dozvědí, jak se správně rozezpívat. Zájemci si budou moci z not Rybovu Českou mši vánoční za doprovodu orchestru také zazpívat.

Kostel sv. Šimona a Judy (foto FOK)
Kostel sv. Šimona a Judy (foto FOK)

Vánoční setkání s Václavem Hudečkem, Gabrielou Beňačkovou, Kühnovým dětským sborem a jejich hosty se uskuteční v rámci cyklu Svátky hudby v Prazeúterý 22. prosince 2015 ve Velkém sále Paláce Žofín. Program zahrnuje skladby Bacha, Corelliho, Mozarta, Händela, Ryby, Schuberta a dalších.

V pátek 25. prosince se ve Stavovském divadle uskuteční repríza inscenace Pražského komorního baletu Metafory tance. Jedná se o tři díla současných choreografů – Alexandry Dziurosz, Hany Litterové, Žiga Jereba a Anny Štěrbové, které spojuje nejen slovanský původ, ale především snaha o divácky srozumitelné dílo, kde hlavní roli hraje tanec. Tanec, který může mít rozličný pohybový slovník, nicméně je nositelem myšlenky díla a vzniká v souladu s hudebním doprovodem.

 


kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Pražská Laterna magika se po dvou letech vydala na zájezd do zahraničí. Předvánoční nadílku v podobě legendární inscenace Kouzelný cirkus nachystala divákům v Řecku, kde nabízí celkem dvanáct představení v Aténách a Soluni. První z vyprodaných večerů se odehrál už 11. prosince v aténském divadle Badminton Theater. Soubor zůstane na zájezdu téměř až do Vánoc. Kapacita sálu pro vystoupení Laterny magiky čítá tisíc pět set míst a představení jsou vyprodaná. Kouzelný cirkus dosud hostoval ve více než pěti desítkách měst šestnácti zemí. Zatím má na kontě přes šest tisíc tři sta třicet tři repríz a nadále patří k nejprodávanějším titulům.

Kouzelný cirkus - Laterna magika (foto Alexandr Volný)
Kouzelný cirkus – Laterna magika (foto Alexandr Volný)

Španělská operní pěvkyně Montserrat Caballé definitivně unikla hrozícímu vězení za daňové úniky. Musí ale zaplatit pokutu překračující částku 250.000 eur (asi 6,8 milionu korun). Španělská justice tak v úterý odsouhlasila dohodu uzavřenou před rokem mezi dvaaosmdesátiletou sopranistkou a prokuraturou. Caballé přistoupila v rámci dohody i na symbolické šestiměsíční uvěznění, aby se vyhnula soudnímu procesu. Umělkyně však do vězení nepůjde, protože pokud je předchozí trestní rejstřík odsouzeného neposkvrněný, proměňují se ve Španělsku uložené tresty do dvou let vězení na podmíněné.

V londýnských nahrávacích studiích Abbey Road se sešli italský skladatel Ennio Morricone, režisér Quentin Tarantino a členové Českého národního symfonického orchestru, kteří se podílejí na hudbě k Tarantinovu novému filmu Osm hrozných (The Hateful Eight). Spolu s herci Kurtem Russellem a Waltonem Gogginsem sledoval Tarantino práci Morriconeho s Českým národním symfonickým orchestrem na živé nahrávce hudby z filmu. Tarantino a Morricone se setkali letos 18. července v Praze, kde Morricone začal natáčet hudbu pro Tarantinův nový western.

Na sklonku týdne přišla smutná zpráva z Berlína. Ve věku pouhých sedmačtyřiceti let tam zemřela německá mezzosopranistka Stella Doufexis, rodačka z Frankfurtu nad Mohanem (14. dubna 1968), dcera řeckého režiséra Stavrose Doufexise, manželka hudebního skladatele Christiana Josta.

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v sobotu německý dirigent Kurt Masur. Informovala o tom Newyorská filharmonie, jejímž šéfdirigentem byl Masur v letech 1991 až 2002 a titulu čestného hudebního ředitele uznávaného tělesa požíval až do smrti. Kurta Masura už delší dobu trápily závažné zdravotní problémy, především Parkinsonova choroba.

Kurt Masur (foto Charles Krupa)
Kurt Masur (foto Charles Krupa)

Indický dirigent Zubin Mehta po třiceti letech skončí jako hudební ředitel opery ve Florencii. Operní dům už mu neprodlouží smlouvu, jejíž platnost končí v roce 2017. Mehtu pak nahradí bývalý šéf vídeňských symfoniků Fabio Luisi. Informoval o tom v sobotu italský deník Corriere della Sera. Devětasedmdesátiletý Mehta bude orchestr opery Maggio Musicale Fiorentino jako hudební šéf naposledy řídit při zahájení sezony 2017. Operní dům mu pak ale propůjčí titul doživotního emeritního šéfdirigenta. Intendant florentské opery Francesco Bianchi tvrdí, že chce volbou nového šéfa těleso oživit. Mehta ani přes ukončení svého stávajícího angažmá ve Florencii Itálii neopustí. Uvažuje prý nyní o nabídce neapolského divadla San Carlo, které by ho rádo vidělo jako svého nového hudebního ředitele.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat