Týden s hudbou (143)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Na konci ledna uskutečňuje ProART Company svůj první letošní výjezd do londýnského Oxford House. S podporou Českého centra zde představí kratší choreografie Martina Dvořáka a Izraelce Nira Ben Gala věnované třem českým osobnostem kultury a veřejného života – skladatelce Vítězslavě Kaprálové, básníku Ivanu Blatnému a studentu Janu Palachovi. Svůj pobyt doplní o několik workshopů pro širokou veřejnost.

Praha
V pondělí 25. ledna se v Českém muzeu hudby uskuteční koncert PKF – Prague Philharmonia Struny, plátky i klapkyKomorního cyklu. Účinkují Marie Mátlová (housle), Lukáš Pospíšil (violoncello), Jan Souček (hoboj), Miroslava Machová (klavír) a Václav Vonášek (fagot). Zazní mimo jiné Ravelova Sonáta pro housle a violoncello, Sonáta pro sólové housle Eugène Ysaÿe a další.

Tři pěvecké osobnosti vystoupí v úterý 26. ledna na společném koncertu v pražském Obecním domě. Původně ohlášený tenorista Stephen Costello bohužel kvůli nepřízni počasí v zámoří nakonec nemohl do Prahy dorazit, proto jej na poslední chvíli zastoupí mladý český pěvec Petr Nekoranec. Jeho partnerkami budou sopranistky Maria Agresta a Angel Joy Blue. Za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia, který povede italský dirigent Francesco Ciampa, zazpívají v programu nazvaném Questa o quella? árie z oper Pucciniho, Verdiho, Belliniho a Offenbacha. Americká sopranistka Blue v Praze zazpívá také Rusalčinu árii Měsíčku na nebi hlubokém.

Petr Nekoranec (foto Jadran Šetlík)
Petr Nekoranec (foto Jadran Šetlík)

Slavnostní koncert ve středu 27. ledna, v den dvoustého šedesátého výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, přivede do Stavovského divadla mozartovskou pěvkyni Simonu Houda Šaturovou. Orchestr Národního divadla bude řídit německý dirigent a někdejší dlouholetý umělecký ředitel Šlesvicko-holštýnského hudebního festivalu Rolf Beck. Mozart se tentokrát setká s další velkou osobností vídeňského klasicismu Josephem Haydnem. Wolfgang Amadeus Mozart bude představen v širokém časovém průřezu jeho skladeb, od předehry k opeře Apollo et Hyacinthus teprve jedenáctiletého chlapce (1767) přes Symfonii C dur KV 425, zvanou „Linecká“ (1784), až ke koncertní árii Vado, ma dove (1789). Operní dílo Josepha Haydna, které je dnes téměř zapomenuto, připomene Armida, označená jako dramma eroico, a to předehrou a virtuózní árií titulní hrdinky Se pietade avete, oh Numi.


Regiony
Prvním vystoupením souboru Musica Florea pod vedením Marka Štryncla bude v roce 2016 koncert George Muffat a jeho následovníci. Barokní skladatel a velký cestovatel Muffat mimo jiné pobýval i v Čechách, jeho práce se staly jedním z hlavních zdrojů zaznamenané ornamentiky a svědectví o stylech barokní hudby z různých koutů Evropy a zásadně ovlivnily spoustu pozdějších skladatelů. Koncert se koná v pondělí 25. ledna v Evangelickém kostele v Nymburce a v úterý 26. ledna v Zrcadlové kapli Klementina v Praze.

Rezidenčním souborem letošního festivalu Concentus Moraviae, který se tentokrát zaměřil na kvartetní hudbu, se stane Pavel Haas Quartet. Vystoupí na pěti koncertech s různými programy. Členové kvarteta také povedou mistrovské kurzy pro mladé následovníky. V Brně se kvarteto pojmenované po místním rodákovi, skladateli Pavlu Haasovi, výjimečně zastaví už v úterý 26. ledna díky galakoncertu pro festival Concentus Moraviae v Besedním domě. Dalším protagonistou večera je klavírista Ivo Kahánek. Zazní Klavírní kvintet g moll Dmitrije Šostakoviče a populární Americký kvartet Antonína Dvořáka. Večer ozvláštní recitace Shakespearových sonetů.

Pavel Haas Quartet (foto Marco Borggreve)
Pavel Haas Quartet (foto Marco Borggreve)

Netradičním koncertem ve čtvrtek hodlá připomenout Moravská filharmonie Olomouc letošní sté třicáté výročí úmrtí rakousko-uherského klavírního virtuosa a hudebního skladatele Ference Liszta. Posluchače čeká koncert sestavený výhradně z jeho skladeb, které doprovodí mluvené slovo a videoprojekce. Sólistou je klavírista Ivo Kahánek, orchestr povede dirigent Jiří Petrdlík. Večer zahájí symfonická báseň Prometheus, poté se Kahánek představí v koncertu pro klavír a orchestr. Následovat bude Lisztova Dantovská symfonie s úryvky textů Dantovy Božské komedie, v závěru symfonie se k orchestru připojí také dámská část Akademického sboru Žerotín.

Národní divadlo Brno připravilo českou premiéru provokativní opery Powder Her Face. Hrdinkou díla britského skladatele Thomase Adèse je Margaret Campbell, vévodkyně z Argyllu. Její milostné eskapády a rozvodové tahanice plnily před půlstoletím stránky britských novin. Podle dirigenta Marka Ivanoviće je orchestrální part mimořádně náročný, a to zejména pro dechy, které přecházejí v rychlém sledu z extrémních hloubek do extrémních výšek. Také pěvcům dá opera zabrat, je náročná na paměť, intonaci a rytmus. Režisérem inscenace je Tomáš Studený. V hlavní roli Vévodkyně se střídají Lucie Hájková a Hana Škarková, o úlohu Ředitele hotelu se podělí Josef Škarka a Adam Leftwitch. Elektrikáře zpívají Tomáš Kořínek a Marek Olbrzymek, Komornou Marta Reichelová nebo Martina Masaryková. Premiéra je naplánovaná na pátek 29. ledna. Inscenace podle webových stránek divadla není vhodná pro děti a mládež do osmnácti let.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat