Týden s hudbou (150)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
První letošní premiérou baletního souboru Státního divadla Košice bude v pátek 18. března Spartakus s hudbou skladatele arménského původu Arama Chačaturjana, která bude i návratem ruského režiséra a choreografa Kirilla Simonova. Ten před dvěma lety nastudoval Annu Kareninu. Scénu a kostýmy vytvořil Pavel Juráš, v hlavních rolích alternují sólisté Sergej Iegorov a Igor Pashko (Spartakus), Eva Sklyarová a Ami Fujikawa (Frygia), Vasyl Sevastyanov a Maksym Sklyarov (Crassus), Shoko Yamada, Ami Fujikawa a Daria Ivanenko (Aegina) a Peter Rolík a Evgenii Korsakov (Harmodius). Kromě nich uvidí diváci i kompletní baletní soubor, studenty taneční konzervatoře v Olomouci a tanečníky folklorního souboru Cárnicas.

Státní divadlo Košice (zdroj theatre-architecture.eu)
Státní divadlo Košice (zdroj theatre-architecture.eu)


Praha
Na koncertu Americký minimalismus z cyklu Nové horizonty se k Symfonickému orchestru Českého rozhlasu v Obecním domě přidá v pondělí 14. března ansámbl Clarinet Factory a společně vystoupí pod taktovkou Tomáše Braunera. Program je sestaven s ohledem na prostor Smetanovy síně a s vědomím kontextu celé řady Nové horizonty. Z mnoha oblíbených autorů se klarinetisté zaměřili na takzvané minimalisty – Glasse, Reicha a Adamse, o spolupráci na orchestraci svojí tvorby a o nový úhel pohledu požádali skladatele Marka Ivanoviće, který původní skladby Clarinet Factory upravil. Přímý přenos koncertu vysílá Český rozhlas Vltava.

Studio Alta v roce 2016 pokračuje v organizování workshopů Myslet tancem! Od pondělí 14. do pátku 18. března bude probíhat další z nich. Jos Baker, britský tanečník, bývalý člen souboru Peeping Tom, přijíždí poprvé učit do Prahy specifickou kombinaci improvizačních cvičení, techniky současného tance a repertoáru.

Jos Baker (zdroj josbaker.org)
Jos Baker (zdroj josbaker.org)

Setkání s realizačním týmem a účinkujícími připravované premiéry opery Bohuslava Martinů Juliette (Snář) – s představitelkou Julietty Alžbětou Poláčkovou, režisérkou Zuzanou Gilhuus a dirigentem a designovaným hudebním ředitelem Opery Národního divadla Jaroslavem Kyzlinkem se uskuteční v úterý 15. března 2016 od 17 hodin v hlavním foyer Národního divadla. Setkání moderuje dramaturg Beno Blachut.

Pražský komorní orchestr vystoupí v úterý 15. března ve Dvořákově síni Rudolfina s dirigentem Martinem Leginusem. Sólistkou večera bude Jitka Hosprová (viola). Program přinese skladby Václava Pichla, Jana Nepomuka Hummela, Carla Marii von Webera a Antonína Dvořáka.

Jitka Hosprová (zdroj pko.cz)
Jitka Hosprová (zdroj pko.cz)

Ve středu, ve čtvrtek a v pátek vystoupí houslista Frank Peter Zimmermann ve Dvořákově síni Rudolfina spolu s Českou filharmonií vedenou Jaapem van Zwedenem. Přednesou Bartókův Houslový koncert č. 2 a Brahmsovu Symfonii č. 4 e moll op. 98.

Schola Gregoriana Pragensis v čele s Davidem Ebenem a Slovenský spevácky zbor Adoremus pod vedením sbormistra Dušana Billa vystoupí společně na koncertě v pátek 18. března v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově. Na koncertě zazní zpěvy ze slavnostního procesí Květné neděle i zpěvy ze specifického repertoáru Svatého týdne. Zajímavá jsou zpívaná čtení Velkého pátku, takzvaný Pláč proroka Jeremiáše, v němž prorok naříká nad zpustošeným Jeruzalémem. V programu budou zastoupeny i zpěvy, doprovázející Velkopáteční obřad uctívání Kříže, zejména Improperia, pomyslné výčitky Spasitele, adresované vyvolenému národu i celému světu.

Schola Gregoriana Pragensis a Adoremus (foto archiv)
Schola Gregoriana Pragensis a Adoremus (foto archiv)

Pražská konzervatoř připravila na pátek 18. března do Koncertního sálu konzervatoře premiéru operetního představení Veselá vdova Franze Lehára v nastudování studentů pěveckého oddělení Pražské konzervatoře. Režie se ujal Zbyněk Brabec, choreografie Ivan Krob, hudebního nastudování: Václav Loskot, výpravu vytvořil Josef Jelínek.

Na sobotu 19. března připravila Pražská konzervatoř XX. Flétnový den, který se uskuteční v Komorním sále Pražské konzervatoře a v Pálffyovském paláci. Program nabídne výstavu příčných fléten značky Altus a Azumi. Vedle toho budou k vidění i flétny pro začínající flétnisty Jupiter, Nuvo Flute – dětská flétna bez C-nožky. Dále se uskuteční koncert úspěšných studentů nejen Pražské konzervatoře, masterclass a odborná přednáška o interpretaci barokní a klasické hudby Bartholda Kuijkena. Ten zakončí tématický den vystoupením v Koncertním sále Pražské konzervatoře Na Rejdišti, na kterém zazní sólové i komorní skladby barokního období; ohlášeny jsou i Edita Keglerová (cembalo) a Radka Kubínová (traverso).

Zakladatel Symfonického orchestru hl. m. Prahy Rudolf Pekárek vložil do jeho názvu zkratku FOK – film – opera – koncert. Jde o prostředí, kde se hudba vyskytuje naprosto přirozeně. V dalším cyklu Orchestr na dotek s podtitulem FOK+D aneb Hudba ve zkratcesobotu 19. března můžete zažít, jak si umí hudba pohrát s našimi smysly. Jako prémie bylo přidáno D jako Divadlo, neboť i divadelní hry by byly bez hudby nudnější. Program připravili a uvádějí Lucie Pernetová a Marko Ivanović, spoluúčinkují Balet Praha Junior a Hudební klub Fík, sól se ujmou studenti Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy.

Orchestr na dotek (zdroj FOK)
Orchestr na dotek (zdroj FOK)

V Praze se v neděli 20. března v Českém muzeu hudby v originální jevištní adaptaci Schubertova písňového cyklu Winterreise: Zimní cesta představí sólista Kammeroper Wien – Theater and der Wien Američan Tobias Greenhalgh v režii a tanečním doprovodu českého performera Martina Dvořáka, společně s polským klavíristou Marcinem Koziełem. Pořádá spolek pro umění ProART.


Regiony
Filharmonie Brno připravila na středu 16. března koncert Jazz & World Music. Vystoupí Trilok Gurtu (sólo perkuse a efekty).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat