Týden s hudbou (16)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden 
V pondělí vyvrcholí festival soutěží pro mladé mozartovské pěvce Ad honorem Mozart ve Stavovském divadle v Praze. Pořádá se poosmé, závěrečný absolventský koncert posluchačů pěveckých kurzů se uskuteční v dobových kostýmech. 

V Jízdárně Pražského hradu vystoupí v úterý irský písničkář Glen Hansard. 

Ve Vysokém Mýtě se ve středu odehraje festival Mýto sobě a posledních pět prázdninových dnů – tradiční Týden hudby. V pozadí událostí zčásti stojí spory mezi vedením radnice a jejími kritiky. Organizátorům festivalu Mýto sobě vadí, že se letos Týden hudby přesune do amfiteátru klubu, zatímco dříve býval volně přístupný na náměstí.V pátek se v pražském Clam-Gallasově paláci pořádá premiéra představení Sotto le stelle, které představí hudbu skladatelů Giovanni Battisti Bononciniho a Georga Friedricha Händela.

V sobotu se na hradě Grabštejn na Liberecku uskuteční 21. ročník benefičního koncertu, ve scénickém provedení nejznámější Bizetovy opery Carmen se představí sólisté Opery pražského Národního divadla a její dirigent David Švec.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Přes 500 hráčů na alpský roh překonalo dosavadní světový rekord a na vrcholu Gornergrat, jehož nadmořská výška činí přes 3 000 metrů, zahráli oblečeni do tradičních švýcarských krojů skladbu napsanou speciálně pro jejich nástroje.Světoznámý americko-německý výrobce klavírů a dalších hudebních nástrojů Steinway dostal konkurenční nabídku na převzetí. Dosud neidentifikovaná investiční firma nabídla víc než americká investiční společnost Kohlberg & Co, která se s výrobcem minulý měsíc dohodla na převzetí za 438 milionů dolarů (8,5 miliardy Kč). Klavíry a piana Steinway jsou už více než století statusovým symbolem a nutným luxusním doplňkem velkých koncertních sálů.

Praha
Hlavní město ožilo avantgardním nápadem kavárníka Ondřeje Kobzy s pouličními klavíry. Lidé si na vybraných místech mohli zahrát na piano, prozatím je mohou najít na náměstí Míru, na Hlavním a Masarykově nádraží a u zahrádek na Letné nebo u filozofické fakulty.

Situace v pražském Národním divadle se uklidňuje. V pátek se šéfovi činohry Michalu Dočekalovi podařilo dojednat s naprostou většinou herců, že stáhnou své výpovědi. Ty podali na protest, že ministr kultury Jiří Balvín před 14 dny odvolal z hodiny na hodinu nového, právě nastoupivšího ředitele, režiséra Jana Buriana. Jedinými, kdo se do zlaté kapličky nevrátí, jsou herci Miroslav Donutil a Richard Krajčo. Sezona tak začne podle plánu, navíc ND na září zlevní vstupenky až o 40 procent. Premiér Jiří Rusnok tento týden uvedl, že řešení situace v Národním divadle je jednou z priorit jeho vlády.Audit v Národním divadle, který nechal před svým příchodem zpracovat nový ředitel Burian, ukázal na závažné chyby v hospodaření této příspěvkové organizace ministerstva kultury. Konkrétně se obcházel zákon při výplatách či se uzavřela bez tendru nadlimitní zakázka na několik milionů korun se známou bezpečnostní firmou ABL, kterou v minulosti vedl nynější poslanec a šéf Věcí veřejných Vít Bárta. Jeho manželka a poslankyně Kateřina Klasnová se přitom dlouhodobě zasazovala o zrušení transformace a sloučení Národního divadla se Státní operou Praha. Nedávno toto také zopakovala na zasedání kulturního sněmovního podvýboru, kam byl jako host pozván i ministr kultury. Modernizaci divadla přitom prosazuje nové vedení v čele s Burianem. Účetnictví Národního divadla prověřuje finanční úřad, až po jeho šetření se tak zřejmě budou hodnotit škody.

Regiony
Osobnost týdne
Označení osobnost tohoto týdne poputuje k slavnému americkému hudebníkovi Philipu Glassovi.V Ostravě provedl v pátek 16. srpna své stěžejní minimalistické dílo – monumentální skladbu Music in Twelve Parts, která vznikla v letech 1971 až 1974. Publikum ocenilo její povedení v industriálním bývalém plynojemu v areálu železáren dlouhotrvajícím aplausem vstoje. Neprovedl ji nikdy nikdo jiný než Glass a jeho soubor, ani její zápis není veřejně dostupný. Večer i s přestávkami trval pět hodin. To, že Glass osobně do Ostravy zavítal, je významné. Právě s touto skladbou se Glass prosadil v hudební branži a přímo předchází spolupráci s Robertem Wilsonem na opeře Einstein na pláži, kterou v polovině sedmdesátých let šokovali divadelní svět. První vystoupení The Philip Glass Ensemble v České republice je součástí letošních Ostravských dnů, kterých se Glass zúčastní také jako lektor.Glass se narodil se v roce 1937. Jeho tvorba vznikla v prostředí hudební avantgardy šedesátých let. Samotného autora fascinovala indická hudba, asijský princip mnoha souběžných rytmů a melodií, které se rozbíhají a zase sbíhají. Glass v uplynulých dvaceti letech dvakrát vystupoval v Praze. Významnou část v jeho díle zaujímají opery, některé z nich se s úspěchem objevily i v Česku. Skládá ale i filmovou hudbu, spolupracoval například s režisérem Godfreyem Reggiem na snímcích Koyaanisqatsi, Powaqqatsi, Naqoyqatsi a Anima Mundi. V roce 1999 uvedla Státní opera v Praze Pád domu Usherů – Glassovo zřejmě vrcholné dílo. Národní divadlo v roce 2003 inscenovalo Krásku a zvíře, diváci mohli vidět i komorní operu V kárném táboře. Předloni měla premiéru v Psychiatrické léčebně v Praze-Bohnicích inscenace Glassovy opery Les enfants terribles (Příšerné děti).

Minulou neděli 11. srpna se ve Svatém Hostýně konala první pouť valašských dechových kapel. Na Svatý Hostýn již tradičně putují například hasiči, myslivci či včelaři.

Ve věku 63 let zemřel 12. srpna ostravský bluesový a folkový písničkář Pepa Streichl.

Od úterka do sobory se v Boskovicích na Blanensku pořádal desátý ročník festivalu Ibérica, který představuje hudbu, tanec, výtvarné umění, kinematografii i gastronomii Iberského poloostrova. Kromě Boskovic, které jsou tradiční základnou přehlídky, zavítá Ibérica také do Prahy, Brna a Letovic na Blanensku.

Ve středu se více než třicítka flašinetářů ze čtyř zemí sjela do Liberce na čtvrtý ročník festivalu Liberecký flašinetář.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat