Týden s hudbou (170)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Letní slavnosti staré hudby nabídnou v tomto týdnu dvě události. V pondělí 1. srpna zazní v kostele sv. Šimona a Judy slavnostní nešpory pro benátskou baziliku v programu nazvaném San Marco. Hudbu Giovanni Gabrieliho a Claudia Monteverdiho si posluchači mohou poslechnout v podání vokálního souboru Cappella Mariana pod vedením Vojtěcha Semeráda (tenor) a souboru historických dechových nástrojů Capella Ornamentata, vedeného uměleckým vedoucím Richardem Šedou (cink). Koncertní provedení opery André Campry Karneval v Benátkách, zkomponované roku 1699 pro Versaillesbude uvedeno ve čtvrtek v prostorách Španělského sálu Pražského hradu. Hudebního nastudování slavnostního a zároveň závěrečného večera se ujal soubor Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou, koncertní mistryní bude Lenka Torgersen.

Collegium Marianum (foto LSSH)
Collegium Marianum (foto LSSH)

V prvním srpnovém týdnu vychází v češtině kniha Jaspera Reese Božská Florence o cílevědomé ženě, která se i bez hudebního sluchu stala operní zpěvačkou. Rees, novinář pocházející z Walesu, v biografii Božská Florence popisuje osud bohaté amatérské operní zpěvačky, známé jako „královna kraválu“. Přáteli byla opovrhovaná a vysmívaná, přesto krátce před svou smrtí vyprodala newyorskou Carnegie Hall, kde sklidila ovace. Podle Reesovy knihy byl natočen i stejnojmenný film, hlavní roli v něm ztvárnila Meryl Streep. O zpěvačce Florence Foster Jenkins i o natáčení filmu jsme opakovaně psali, všechny články najdete v našem archivu zde.

 

Regiony
Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově nabídne v úterý 2. srpna v Maškarním sále koncert Jae A Yoo (flétna), rodačky ze Soulu, která vystoupí s Jihočeskou filharmonií pod vedením Jana Kučery. Se stejným orchestrem zahraje ve čtvrtek v zámecké jízdárně i Arturo Sandoval (trubka), opět s dirigentem Janem Kučerou. V programu zazní i evropská premiéra Sandovalova Koncertu pro trubku a orchestr č. 2. Trumpetista, ale také klavírista a skladatel, Arturo Sandoval se představí ještě v pátek, v Pivovarské zahradě, tentokrát s jazzovým programem, za doprovodu CBC Big Bandu a jeho uměleckého vedoucího Miroslava Surky. Sobotní program bude patřit Orffově kantátě Carmina Burana. V Pivovarské zahradě ji se sólisty provedou Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Vronským, Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Markem Vorlíčkem a Kühnův dětský sbor se sbormistrem Jiřím Chválou.

 Jae A Yoo - MHF Český Krumlov 2014 (foto Libor Sváček)
Jae A Yoo – MHF Český Krumlov 2014 (foto Libor Sváček)

Sólistou čtvrtého koncertu Hudebního léta Kuks bude v sobotu 6. srpna německý basbarytonista a laureát bachovské soutěže v Lipsku Markus Flaig, který vystoupí spolu se souborem Musica Florea a jeho uměleckým vedoucím Markem Štrynclem. V programu sestaveném převážně z děl osmnáctého století bude uvedena i novodobá premiéra skladby Regina coeli Haydnova žáka Blažeje Smrčka z kukského archivu. Provedena budou také díla anonymního autora z kroměřížského archivu.

Markus Flaig (zdroj markus-flaig.de)
Markus Flaig (zdroj markus-flaig.de)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Dne 25. července byly premiérou opery Parsifal v režii Uweho Erica Laufenberga zahájeny Hudební slavnosti v Bayreuthu nebo též Slavnosti Richarda Wagnera (Bayreuther Festspiele, Richard-Wagner-Festspiele). Hudební a divadelní festival, jehož hlavním programem je představení deseti oper německého skladatele Richarda Wagnera, bude trvat do 28. srpna. Fejeton o působení hudby Richarda Wagnera na posluchače, který jsme při této příležitosti přinesli, najdete zde.

R. Wagner: Parsifal - Ryan McKinny (Amfortas) - Bayreuther Festspiele 2016 (foto Enrico Nawarath)
R. Wagner: Parsifal – Ryan McKinny (Amfortas) – Bayreuther Festspiele 2016 (foto Enrico Nawarath)

Celou lóži v moskevském Velkém divadle si předplatila ruská státní společnost pro vývoz zbraní Rosoboronexport. Šest sedadel, určených pro zahraniční hosty v nadcházející divadelní sezoně, vyjde zbrojaře na 13,2 milionu rublů (asi pět milionů korun). Informace, pocházející původně z webu o státních zakázkách, vyvolala rozruch v ruských médiích. Více informujeme zde.

Soubor Collegium 1704 společně s vokálním tělesem Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse vystoupil již podruhé ve své historii na prestižním Salzburger Festspiele. Tentokrát provedl dílo Heinricha Ignaze Franze Bibera Missa Salisburgensis, komponované přímo pro salcburský Dóm, ve kterém se koncert konal. Rozhovor s řečníkem ze zahájení Salcburského festivalu, filosofem Konradem Paulem Liessmannem, najdete zde.

F. Biber: Missa Salisburgensis - Collegium 1704, Collegium Vocale 1704 - Salzburger Festspiele 2016 (foto Andreas Kolarik)
F. Biber: Missa Salisburgensis – Collegium 1704, Collegium Vocale 1704 – Salzburger Festspiele 2016 (foto Andreas Kolarik)

27. července zemřel ve věku osmdesáti sedmi let finský skladatel Einojuhani Rautavaara, autor symfonií, komorních skladeb, písní a sborů i jevištních děl. K jeho největším úspěchům patří koncert pro ptačí hlasy a orchestr Cantus Arcticus. Více se o skladateli dočtete zde.

 

Praha
V zaplněné Smetanově síni Obecního domu vystoupil 25. července ruský dirigent Valerij Gergijev. Umělec vedl více než stočlenný soubor newyorské Carnegie Hall s názvem Národní orchestr mládeže Spojených států amerických, který se v Česku představil poprvé. Koncertem v Praze orchestr zakončil letošní evropské turné. Více se dočtete zde.

Festival Letní slavnosti staré hudby 2016 připravil ve spolupráci se souborem Vespres d’Arnadí, pocházejícím z Valencie, večer nazvaný Teatro del mondo. Zámek Troja se rozezněl barokními skladbami autorů, které potkal Georg Friedrich Händel v době svých studijních cest po Itálii. Recenzi večera najdete zde.

Teatro del Mondo - Letní slavnosti staré hudby 2016 (foto LSSH)
Teatro del mondo – Letní slavnosti staré hudby 2016 (foto LSSH)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat