Týden s hudbou (18)

Co přinese tento týden
Národní divadlo v Praze představí ve středu
program nové sezony. Z přehledu premiér na webu jsou však patrné první změny. Tento týden totiž zmizela premiéra Lehárovy Veselé vdovy, kterou měl nastudovat Martin Otava s dirigentem Enricem Dovicem pro uvedení v květnu příštího roku na scéně Státní opery.

V Brně se naopak ve středu mohou těšit na koncert mezzosopranistky Magdaleny Kožené v Besedním domě. Doprovodí ji varhanní virtuos Christian Schmitt. Společně přednesou díla Henryho Purcella, Hugo Wolfa, Franze Schuberta, Antonína Dvořáka a Georgese Bizeta. Jako speciální host večera vystoupí s díly Tomase Luise de Victoria, Johannese Brahmse a Petra Ebena pěvecký sbor Filharmonie Brno Kantiléna, v jehož řadách Kožená začínala se zpěvem. Jelikož jediný akusticky vhodný sál ve městě je Besední dům s omezeným počtem míst a zájem o koncert mnohokrát překročil kapacitu sálu, lístky byly rozebrány během několika minut. Organizátoři se proto rozhodli realizovat přímý přenos, který se bude vysílat online na www.mestohudby.cz od 19.00 hodin. Slibují, že technicky bude vše zajištěno tak, aby přenos mohlo on-line sledovat minimálně 10 000 lidí.V pátek se v pražském kostele Šimona a Judy uskuteční koncert nazvaný Z Ruska s láskou, který se koná v rámci mezinárodního dětského festivalu Mladé talenty Ruska. O den dříve se představí Dětský pěvecký sbor Mariinského divadla. Festival končí 8. září. Tento den také zavítá do Prahy ázerbájdžánská sopranistka Dinara Alieva, sólistka Velkého divadla v Moskvě. Koncert bude ve Smetanově síni Obecního domu. Pěvkyni doprovodí v programu nazvaném Verdi Gala Český národní symfonický orchestr řízený Marcellem Rotou.

O víkendu se bude ve středočeské Litni pořádat druhý ročník hudebního Festivalu Jarmily Novotné. Jedním z jeho největších lákadel bude provedení písňového cyklu Bohuslava Martinů Nový Špalíček. Písně přednese za doprovodu deseti nástrojů mezzosopranistka Lucie Hilscherová. Festivalová premiéra se v instrumentaci Jiřího Temla uskuteční v den jeho zahájení. Druhý ročník přehlídky se koná 7. a 8. září v zámeckém areálu v Litni, kde slavná pěvkyně a sólistka newyorské Metropolitní opery žila. Program se letos zaměří jak na operní – rozhlasové pořady, komentované prohlídky a výstavu, tak na filmový odkaz pěvkyně Novotné v podobě přednášek a projekcí. Nabídne i programy pro děti.V zámecké kapli v Lužanech se v neděli, v den 172. výročí narození skladatele Antonína Dvořáka, odehraje ouvertura hudebního festivalu Dvořákova Praha. Zazní jeho Lužanská mše.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Osobnost týdne
Tento týden budeme věnovat pozornost vyhlášení Gramophone Awards a Jiřímu Bělohlávkovi,
nejúspěšnějšímu českému dirigentovi současnosti. V kategorii orchestrálních nahrávek uspěla nahrávka Sukovy hudební básně pro velký orchestr Pohádka léta (A Summer’s Tale) v podání londýnského Symfonického orchestru BBC, který vedl jeho tehdejší šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Album vyšlo ve vydavatelství Chandos. Slavnostní vyhlášení všech kategorií Gramophone Awards se uskuteční 17. září v Londýně. Bělohlávek se symfoniky z BBC v soutěži uspěli i loni s albem z vydavatelství Onyx obsahujícím šest symfonií Bohuslava Martinů. Dalším úspěchem tak Bělohlávek pokračuje ve své mezinárodní kariéře. Bělohlávek působil už v začátcích své dráhy v roce 1968 jako asistent u věhlasného rumunského dirigenta Sergia Celibidacheho. O dva roky později zvítězil v celostátní soutěži mladých dirigentů a v roce 1971 byl finalistou Mezinárodní dirigentské soutěže Herberta von Karajana. Už v roce 1970 úspěšně debutoval s Českou filharmonií, čímž začala jeho dlouholetá spolupráce s prvním českým orchestrem. V 80. letech se stal šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. města Prahy, kde působil až do roku 1989. V té době byl zároveň i stálým dirigentem v České filharmonii. Tehdejší šéfdirigent českých filharmoniků, Václav Neumann, přivedl Bělohlávka v roce 1979 do berlínské Komische Oper, ve které debutoval uvedením Smetanovy opery Tajemství. Na této scéně Bělohlávek o rok později dirigoval i Stravinského Život prostopášníka. V roce 1990 byl Jiří Bělohlávek jmenován šéfdirigentem České filharmonie, odtud však po dvou letech po tajném hlasování orchestru o jiném šéfdirigentovi, odešel. O dva roky později založil téměř konkurenční Pražskou komorní filharmonii a řídil ji až do roku 2005, kdy se stal jejím čestným dirigentem. Mezitím rostla jeho zahraniční prestiž. V roce 1995 se stal hostujícím dirigentem BBC Symphony Orchestra v Londýně a v roce 2006 byl jmenován jeho šéfdirigentem. Působil zde až do roku 2012, kdy přijal nabídku na post šéfdirigenta České filharmonie. Vrátil se k ní po dvaceti letech. Navázal tak na řadu slavných českých dirigentů – Václava Talicha, Rafaela Kubelíka, Karla Ančerla a Václava Neumanna, kteří v České filharmonii působili. Loni v květnu navíc v době svého odchodu z Londýna obdržel čestný titul komandér Řádu britského impéria, který mu udělila královna Alžběta II. za propagaci české i britské hudby v celém světě. Na jaře roku 2012 byl Jiří Bělohlávek vybrán jako hlavní hostující dirigent v orchestru Rotterdamské filharmonie, kde začne působit od začátku této sezony.

Praha
První českou nahrávkou Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha na historické nástroje vydal na svém novém albu soubor Collegium 1704 pod vedením dirigenta a uměleckého vedoucího Václava Lukse. Záznam pořídil ve studiu Domovina na začátku letošního roku. Nové CD se začne prodávat od začátku září v Česku, Německu a zemích Beneluxu, postupně i ve Velké Británii, Francii a Spojených státech. O nahrávku se postaral německý producent a zvukový mistr, nositel dvou desítek cen Grammy Andreas Neubronner.

Česká filharmonie oslovila mladé české muzikanty a komponisty. Vypsala pro ně přehrávku nazvanou Zahraj si s Českou filharmonií a skladatelskou soutěž. Jde zároveň o první příspěvek orchestru k nadcházejícímu mezinárodnímu projektu Rok české hudby 2014. Ti nejlepší hudebníci a pěvci budou moct s filharmoniky vystoupit ve Dvořákově síni Rudolfina na mimořádném koncertu, který se uskuteční 29. ledna příštího roku. Vítězná skladba se stane součástí repertoáru abonentních koncertů v jubilejní 120. sezoně 2015/2016. Autor vítězného díla navíc získá stotisícovou odměnu.

Mezinárodní varhanní festival Audite Organum (Poslouchejte varhany), který se již po osmnácté koná v bazilice sv. Jakuba v Praze, vstoupil ve čtvrtek do druhé poloviny. Koncert Ireny Chřibkové nazvaný Svatojakubská neděle odstartoval další sérii varhanních recitálů. Pražanům představí nejlepší evropské interprety. Posluchači se mohou těšit na improvizační večer polského hudebníka J. Gembaského, vystoupení varhaníka z Kodaně J. Lorentzena a varhanního manželského dua z Paříže. 18. ročník festivalu začal 1. srpna, potrvá až do 19. září a nabízí pražskému publiku celkem osm čtvrtečních večerů plných objevné dramaturgie a nových hudebních zážitků. Za největší pražské varhany usedají uznávaní varhaníci ze Švédska, Norska, Dánska, Litvy, Polska a také francouzští a čeští umělci.V pátek zahájila Verdi festival obnovená premiéra opery La traviata. V pražské Státní opeře připomene dvousté výročí narození skladatele Giuseppe Verdiho. Sérii dvaceti představení zakončí 25. října v Národním divadle premiéra inscenace Simon Boccanegra v režii Davida Pountneyho a hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka. Hostem festivalu bude také Slovenské národní divadlo.

V sobotu začala Česká televize vysílat dva nové programy – dětský ČT:D a kulturní ČT art. Déčko bude vysílat denně od 6 do 20 hodin, v hlavním vysílacím čase na něj poté naváže kulturní program ČT art, který se chce v pravidelných tematických blocích zaměřit na nejrůznější oblasti umění. V neděli se po třech měsících znovu otevřel pražský hudební klub Jazz Dock. Svou činnost musel přerušit po ničivých záplavách, které hlavní město postihly před třemi měsíci. Náklady na rekonstrukci zaplavených prostor přesáhly podle pořadatelů čtyři a půl milionu korun. První dva koncerty dnes a v pondělí patřily české zpěvačce žijící v New Yorku Martě Töpferové a kontrabasistovi Tomáši Liškovi a jejich novému albu Milokraj.

 Na představení opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta se v neděli odpoledne do přírodního divadla v pražské Šárce přišlo podívat přes 16 000 lidí. Bylo to nejvíc v novodobé historii pořádání opery v Šáreckém údolí. Loni sem zavítalo přes 14 000 lidí, zatím vždy vycházelo pořadatelům počasí. Bylo tomu tak i v neděli, předpověď sice hlásila polojasno s přeháňkami, ale pršet nezačalo. Opera pod širým nebem připomněla letošní 100. výročí založení tohoto divadla. Právě Prodankou, jak bývá komické zpěvohře přezdíváno, zahájilo 16. května 1913 divadlo svou činnost. 

Regiony
Cenné varhany z 18. století v kostele sv. Jiljí v Bezdězu na Českolipsku
 potřebují opravu. Nástroj, který je dílem žitavského varhanáře Johanna Gottlieba Tamitia, není v dobrém stavu. Na rozdíl třeba od varhan v Bozkově na Semilsku se na něj však dá stále hrát a pravidelně jeho zvuk doprovází liturgie. Bezdězské varhany nejsou jedinými v diecézi, které potřebují opravu, církev ale tolik peněz nemá a vyhlásila proto veřejnou sbírku.Plzeňské Divadlo J. K. Tyla řeší problémy s nefunkční izolací terasy, zatéká voda do šaten orchestru, ty proto nesplňují hygienické podmínky. Oprava a rekonstrukce by se měly uskutečnit příští rok, náklady jsou odhadnuty na 6,7 milionu korun.

Moravské divadlo Olomouc čeká výběr nového ředitele. Dosavadní šéf Josef Podstata končí, od října se ujme vedení ostravského a olomouckého studia Českého rozhlasu. Jeho nového nástupce bude muset vybrat vedení olomouckého magistrátu, který je zřizovatelem divadla. Podle mluvčí magistrátu Radky Štědré se kvůli změnám dnes sešla mimořádná rada. Její výsledky zatím zástupci města nezveřejnili.

V sobotu oživili nezávislí umělci prostor opuštěné budovy v ulici Vlhká v Brně. Okolí budovy je neudržované a obvykle se tu zdržují bezdomovci. Akce měla ukázat, že i taková místa mohou mít smysluplné využití. Iniciativa Kulturou proti chátrání, která akci uspořádala, chce v podobném duchu pokračovat i v jiných zanedbaných místech v Brně. O jejich pronájmu bude jednat s radnicí. Podobnou akci uspořádali squatteři o víkendu na pražském Pohořelci, obsadili na jeden den i několik dalších zchátralých budov po Praze. Jen na Pohořelci zůstali do neděle, měli zde improvizovanou výstavu i komorní koncerty. V neděli je však speciální policejní jednotky donutily objekt opustit.V sobotu skončil osmý ročník festivalu Za poklady Broumovska. Deset koncertů navštívily tři tisícovky lidí, kteří na péči o broumovské kostely přispěli na dobrovolném vstupném celkovou částkou přesahující 160 000 korun. Festival představil například soubor staré hudby Collegium Marianum, Stamicovo kvarteto s koncertním mistrem České filharmonie Josefem Špačkem, sopranistku Kateřinu Šmídovou nebo Kühnův smíšený sbor. Nabídl také výjimečně talentované mladé hudebníky, laureáty hudebních cen, jako jsou klavírista Matyáš Novák a klarinetista Libor Suchý. Nechyběla ani hudební dílna pro děti.

Výročí
27. srpna před 80 lety se narodil jazzový kytarista a skladatel Rudolf Dašek.

29. srpna před 100 lety se narodil houslista Petr Rybář.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat