Týden s hudbou (20)
Co přinese tento týden
Nového ředitele Divadla J. K. Tyla bude třináctičlenná komise 16. září v Plzni vybírat z pěti přihlášených zájemců. Ke kritikům složení komise i postupu města se přidal také bývalý šéf plzeňské scény a nyní ředitel Národního divadla v Praze Jan Burian. Podle něj je v ní málo odborníků, chybí ekonom i zkušení manažeři divadel. Sestavení komise už před několika dny kritizovala část zastupitelů. Kromě naklonění k jednomu druhu umění jim vadilo mimo jiné i to, že v komisi je umělecký šéf divadla Aréna v Ostravě Ivan Krejčí, jehož sociální demokracie navrhovala na stínového ministra kultury. Do konkurzu na ředitele Divadla J. K. Tyla se přihlásilo pět mužů. Jde o Ilju Racka, dočasně pověřeného vedením plzeňské scény, uměleckého šéfa souboru plzeňské opery Ilju Šmída, operní režiséry Tomáše Šimerdu a Karla Drgáče a ředitele libereckého divadla Martina Otavu. Za odbornou část v komisi zasednou kromě Krejčího i šéf činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Peter Gábor, divadelní a operní kritička Radmila Hrdinová, akademik v oboru hudebního managementu působící na Akademii múzických umění v Praze Jiří Štilec, operní pěvec Miroslav Dvorský a současný ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko.
Děti z ostravského Operního studia, které funguje při Národním divadle moravskoslezském, připravují koncert se zpěvačkou a houslistkou Ivou Bittovou. Společně v Ostravě vystoupí 16. září v sále Divadla Antonína Dvořáka. Na koncertě zazní autorské skladby Ivy Bittové, které napsala pro děti. Střídat se budou se sólovými výstupy známé umělkyně. Kongresové centrum na náměstí T. G. Masaryka ve Zlíně se stane 16. září místem konání tiskové konference Filharmonie Bohuslava Martinů. Tématy budou Harmonia Moravie 2013, sezona 2013/2014 a zahraniční aktivity orchestru.
Poslední rozloučení s významným českým hudebním skladatelem, pedagogem a spisovatelem Iljou Hurníkem se uskuteční 17. září v kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě. Smuteční obřad začne v 15:00.
Koncert basbarytonisty Adama Plachetky v rámci festivalu Dvořákova Praha se uskuteční 17. září v pražském Rudolfinu. Na závěrečném koncertu 20. září na stejném místě vystoupí Německý symfonický orchestr Berlín.
První premiérou Opery Národního divadle v sezoně 2013/2014, která pro operu začala ve Stavovském divadle 23. srpna uvedením Mozartovy opery Don Giovanni, bude 18. září na jevišti Divadla Kolowrat nové dílo Aleše Březiny s názvem Toufar. Režie se ujal několikanásobný držitel ocenění Český lev Petr Zelenka, pro kterého to bude operní debut. V nadcházející sezoně se operní příznivci mohou těšit na čtyři premiéry operních inscenací, dvě obnovené premiéry a také dva koncertní projekty. V současné době se koná tradiční Verdi festival. Sérii dvaceti představení zakončí 25. října v Národním divadle premiéra inscenace Simon Boccanegra v režii Davida Pountneyho a hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka.
Novodobá světová premiéra barokní opery, koncerty, barokní ohňostroj a iluminace budou součástí šestého ročníku Festivalu barokních umění. Odehraje se v prostorách českokrumlovského zámku a v historických sálech města od 20. do 22. září. Všechny soubory, které na něm vystupují, se specializují na interpretaci historické hudby a hrají na dobové nástroje nebo jejich mistrovské kopie. Pro letošní ročník festivalu organizátoři připravili v unikátních prostorách zámeckého barokního divadla novodobou světovou premiéru kompletní scénické verze barokní opery Siface neapolského skladatele Nicoly Porpory. Uskuteční se v provedení sólistů a barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka, divadelních mašinistů a v režii Zuzany Vrbové. Letošní 12. ročník mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica zahájí 20. září v českolipské bazilice Všech svatých houslista Václav Hudeček, kterého doprovodí soubor Barocco sempre giovane. K hvězdám festivalu patří i mezzosopranistka Dagmar Pecková, herečka, zpěvačka a houslistka Iva Bittová nebo mladý houslista Josef Špaček, jehož koncertem festival 26. října v Děčíně vyvrcholí. Festival vznikl na přelomu let 1999 a 2000 jako přehlídka zaměřená na duchovní hudbu.
Krnovské hudební slavnosti, které se konají na několika místech Krnova na Bruntálsku, letos nabídnou například kapely Burma Jones, Buty a Desmod. Návštěvníky lákají i na vystoupení operní divy Evy Urbanové. Slavnosti začaly 14. září a potrvají do 22. září.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Organizátoři přenosů z newyorské Metropolitní opery oznámili, že diváci mohou za operními zážitky v této sezoně přímých přenosů z Metropolitní vyrazit do 1 900 kin v šedesáti čtyřech zemích po celém světě. V České republice se do sedmé sezony přenosů zapojí dvacet sedm kin. Z nabídky operních přenosů je v tuzemských kinech v předprodejích největší zájem o Rusalku s Reneé Fleming v hlavní roli.
Přímý přenos slavné Dvořákovy opery se uskuteční 8. února příštího roku, a v tuzemských kinech se tak poprvé objeví česká opera uváděná v Metropolitní. Sérii deseti přenosů odstartuje 5. října nová inscenace Čajkovského opery Evžen Oněgin s hvězdnou trojící pěvců Anna Netrebko, Piotr Beczala a Mariusz Kwiecien.
Praha
Úvodní večer 6. ročníku festivalu Dvořákova Praha 10. září v pražském Rudolfinu provázel velký aplaus. Beznadějně vyprodaná Dvořákova síň nejdříve odměnila potleskem Krzysztofa Pendereckého, který se osobně zúčastnil světové premiéry Adagia ze své 3. symfonie v autorské interpretaci pro smyčce. Poté si aplaus ve stoje vysloužila americká violoncellistka Alisa Weilerstein za Dvořákův violoncellový Koncert h moll a po přestávce posluchači odměnili dlouhotrvajícím potleskem Českou filharmonií za provedení Beethovenovy 7. symfonie. Festival pokračuje až do 20. září a nabízí setkání s díly Antonína Dvořáka i dalších velikánů světové hudební historie. Regiony
Interiér Mahenova divadla v Brně od 9. září zdobí busty dvou světoznámých pěvců spjatých s Brnem. Tenorista Leo Slezak ve městě debutoval, sopranistka Marie Jedličková, proslavená jako Maria Jeritza, se v Brně narodila. Oba prožili mimořádné kariéry a zpívali třeba v Metropolitní opeře v New Yorku. Autorem klasicky pojatých bust je sochař Roman Boreček. Zatím zdobí foyer Mahenova divadla, později se přesunou do síně slávy. Jejich odhalení bylo součástí programu k zahájení nové sezony.
Osobnost týdne
Štefan Margita
Světově uznávaný operní pěvec Štefan Margita vydal pod názvem Melancholie album věnované hudbě na pomezí žánrů. Vedle stěžejních témat z muzikálů Bídníci, West Side Story nebo Notre-Dame de Paris zde najdeme skladby Ave Maria nebo Lux Aeterna i písně klasiků francouzského šansonu Jacquese Brela a Léa Ferréa. Na albu hostují Karel Gott, Daniel Hůlka, Lucie Bílá, Marta Kubišová, Eva Urbanová a Margitova manželka Hana Zagorová. Nahrávka vyšla v pátek 13. září. „Datum vydání desky je perfektní. Nesdílím názor leteckých společností, které nemají třináctou řadu, nebo provozovatelů vysokých budov v Americe, kde nebývá 13. patro. Nám doufám třináctka přinese štěstí,“ řekl Margita.
S nabídkou natočit album mimo žánr opery přišlo vydavatelství Supraphon. Margita podle svých slov kývnul, protože v New Yorku v obchodu s deskami zjistil, že spousta jeho operních kolegů vydává alba s jazzem, muzikály nebo španělskou hudbou. Pracovně vytížený Margita v České republice letos ještě vystoupí 16. prosince ve Státní opeře v Praze na galakoncertu se Simonou Houda-Šaturovou. V květnu příštího roku pak v Česku a na Slovensku absolvuje turné s Dagmar Peckovou.
Margita zvítězil v roce 1986 na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro a v srpnu téhož roku získal angažmá v opeře Národního divadla v Praze. V této době (1987-1991) byl současně sólistou vídeňské Volksoper. V roce 1992 přešel do stálého angažmá ve Státní opeře Praha, kde působil do roku 1994. S úspěchem působí na scénách nejslavnějších operních domů, jako je například milánská La Scala, londýnská Covent Garden a především newyorská Metropolitní opera. Jeho program je nyní naplánován až do roku 2019.
Výročí
16. září uplyne dvacet let od úmrtí dirigenta Františka Jílka. Umělec narozený 22. května 1913 vystudoval reálné gymnázium a obchodní školu. Teprve poté vstoupil na brněnskou konzervatoř. Klavír a skladbu studoval u Jaroslava Kvapila a dirigování u Zdeňka Chalabaly a Antonína Balatky. Studia dokončil na mistrovské škole Pražské konzervatoře u Vítězslava Nováka. Nejprve učil na hudební škole Brněnské Besedy a byl druhým sbormistrem jejího pěveckého sboru. V roce 1937 se stal korepetitorem a příležitostným dirigentem brněnské opery. V letech 1939–1948 působil jako dirigent opery v Ostravě. V roce 1948 se stal dirigentem opery Národního divadla v Brně a po odchodu Zdeňka Chalabaly do Prahy i jejím šéfem.22. září 1909 se narodil Václav Dobiáš, český hudební skladatel, pedagog, organizátor a politik. Zemřel 22. května 1978. Jeho nejslavnější skladba je slavnostní uvítací pochod, tak zvaný „generálský“. Příznivci vojenských skladeb se shodují, že se jedná o nejvydařenější pochod. V souladu s hudebním zaměřením nastartovala i Dobiášova politická dráha. Byl členem výboru Syndikátu českých skladatelů. V letech 1948–1949 byl dokonce předsedou jeho akčního výboru, který „kádroval“ skladatele a postaral se o řadu osobních tragédií. V roce 1963 se stal předsedou Svazu československých skladatelů, předsedal výboru hudebního festivalu Pražské jaro, vedl hudební odbor na ministerstvu informací a kultury a byl poradcem ministra. Ve volbách roku 1960 byl zvolen za KSČ do Národního shromáždění ČSSR za Severočeský kraj.
Foto archiv, M. Divíšek
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]