Týden s hudbou (20)

  1. 1
  2. 2
Co přinese tento týden Nového ředitele Divadla J. K. Tyla bude třináctičlenná komise 16. září v Plzni vybírat z pěti přihlášených zájemců. Ke …

Co přinese tento týden 
Nového ředitele Divadla J. K. Tyla
bude třináctičlenná komise 16. září v Plzni vybírat z pěti přihlášených zájemců. Ke kritikům složení komise i postupu města se přidal také bývalý šéf plzeňské scény a nyní ředitel Národního divadla v Praze Jan Burian. Podle něj je v ní málo odborníků, chybí ekonom i zkušení manažeři divadel. Sestavení komise už před několika dny kritizovala část zastupitelů. Kromě naklonění k jednomu druhu umění jim vadilo mimo jiné i to, že v komisi je umělecký šéf divadla Aréna v Ostravě Ivan Krejčí, jehož sociální demokracie navrhovala na stínového ministra kultury. Do konkurzu na ředitele Divadla J. K. Tyla se přihlásilo pět mužů. Jde o Ilju Racka, dočasně pověřeného vedením plzeňské scény, uměleckého šéfa souboru plzeňské opery Ilju Šmída, operní režiséry Tomáše Šimerdu a Karla Drgáče a ředitele libereckého divadla Martina Otavu. Za odbornou část v komisi zasednou kromě Krejčího i šéf činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Peter Gábor, divadelní a operní kritička Radmila Hrdinová, akademik v oboru hudebního managementu působící na Akademii múzických umění v Praze Jiří Štilec, operní pěvec Miroslav Dvorský a současný ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko.

Děti z ostravského Operního studia, které funguje při Národním divadle moravskoslezském, připravují koncert se zpěvačkou a houslistkou Ivou Bittovou. Společně v Ostravě vystoupí 16. září v sále Divadla Antonína Dvořáka. Na koncertě zazní autorské skladby Ivy Bittové, které napsala pro děti. Střídat se budou se sólovými výstupy známé umělkyně. Kongresové centrum na náměstí T. G. Masaryka ve Zlíně se stane 16. září místem konání tiskové konference Filharmonie Bohuslava Martinů. Tématy budou Harmonia Moravie 2013, sezona 2013/2014 a zahraniční aktivity orchestru.

Poslední rozloučení s významným českým hudebním skladatelem, pedagogem a spisovatelem Iljou Hurníkem se uskuteční 17. září v kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě. Smuteční obřad začne v 15:00.

Koncert basbarytonisty Adama Plachetky v rámci festivalu Dvořákova Praha se uskuteční 17. září v pražském Rudolfinu. Na závěrečném koncertu 20. září na stejném místě vystoupí Německý symfonický orchestr Berlín.

První premiérou Opery Národního divadle v sezoně 2013/2014, která pro operu začala ve Stavovském divadle 23. srpna uvedením Mozartovy opery Don Giovanni, bude 18. září na jevišti Divadla Kolowrat nové dílo Aleše Březiny s názvem Toufar. Režie se ujal několikanásobný držitel ocenění Český lev Petr Zelenka, pro kterého to bude operní debut. V nadcházející sezoně se operní příznivci mohou těšit na čtyři premiéry operních inscenací, dvě obnovené premiéry a také dva koncertní projekty. V současné době se koná tradiční Verdi festival. Sérii dvaceti představení zakončí 25. října v Národním divadle premiéra inscenace Simon Boccanegra v režii Davida Pountneyho a hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka.

Novodobá světová premiéra barokní opery, koncerty, barokní ohňostroj a iluminace budou součástí šestého ročníku Festivalu barokních umění. Odehraje se v prostorách českokrumlovského zámku a v historických sálech města od 20. do 22. září. Všechny soubory, které na něm vystupují, se specializují na interpretaci historické hudby a hrají na dobové nástroje nebo jejich mistrovské kopie. Pro letošní ročník festivalu organizátoři připravili v unikátních prostorách zámeckého barokního divadla novodobou světovou premiéru kompletní scénické verze barokní opery Siface neapolského skladatele Nicoly Porpory. Uskuteční se v provedení sólistů a barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka, divadelních mašinistů a v režii Zuzany Vrbové. Letošní 12. ročník mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica zahájí 20. září v českolipské bazilice Všech svatých houslista Václav Hudeček, kterého doprovodí soubor Barocco sempre giovane. K hvězdám festivalu patří i mezzosopranistka Dagmar Pecková, herečka, zpěvačka a houslistka Iva Bittová nebo mladý houslista Josef Špaček, jehož koncertem festival 26. října v Děčíně vyvrcholí. Festival vznikl na přelomu let 1999 a 2000 jako přehlídka zaměřená na duchovní hudbu.

Krnovské hudební slavnosti, které se konají na několika místech Krnova na Bruntálsku, letos nabídnou například kapely Burma Jones, Buty a Desmod. Návštěvníky lákají i na vystoupení operní divy Evy Urbanové. Slavnosti začaly 14. září a potrvají do 22. září.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Organizátoři přenosů z newyorské Metropolitní opery oznámili, že diváci mohou za operními zážitky v této sezoně přímých přenosů z Metropolitní vyrazit do 1 900 kin v šedesáti čtyřech zemích po celém světě. V České republice se do sedmé sezony přenosů zapojí dvacet sedm kin. Z nabídky operních přenosů je v tuzemských kinech v předprodejích největší zájem o Rusalku s Reneé Fleming v hlavní roli.

Přímý přenos slavné Dvořákovy opery se uskuteční 8. února příštího roku, a v tuzemských kinech se tak poprvé objeví česká opera uváděná v Metropolitní. Sérii deseti přenosů odstartuje 5. října nová inscenace Čajkovského opery Evžen Oněgin s hvězdnou trojící pěvců Anna Netrebko, Piotr Beczala a Mariusz Kwiecien.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na