Týden s hudbou (21)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
Zahajovací koncert 87. sezony Symfonického orchestru Českého rozhlasu
se pořádá v pondělí. Vystoupí pod taktovkou šéfdirigenta Ondreje Lenárda. Koncert bude ve znamení dvou letošních jubilantů, významných osobností světové hudby, Wagnera a Verdiho. Vedle jejich děl zazní i stěžejní skladba klarinetového repertoáru Weberův Koncert pro klarinet a orchestr č. 1 f moll, a to v interpretaci přední české umělkyně Ludmily Peterkové. Díky přímému přenosu ho odvysílají ČRo – Vltava i prostřednictvím živého videopřenosu na YouTube webové stránky SOČRu.

Hned v pondělí také odstartuje festival Struny podzimu. Zahájí je jedna z nejžádanějších hvězd současné operní scény, sopranistka, herečka a dirigentka Barbara Hannigan. Kanadskou pěvkyni, která dlouhodobě žije v Nizozemí, doprovodí PKF – Prague Philharmonia, zároveň se ocitne pod její taktovkou. Ve Státní opeře Praha představí nejprve své dirigentské umění v předehře Rossiniho Italky v Alžíru a zazpívá tři Mozartovy árie. Poté už se bude spolu s PKF věnovat soudobým skladatelům. Očekávanými vrcholy zahajovacího večera se stanou dvě kompozice György Ligetiho Rumunský koncert a Mysteries of the Macabre (Mystéria kostlivce). Koncert ve Státní opeře začíná v 19.30 hodin a zbývají na něj poslední volné vstupenky. Struny podzimu potrvají do 9. listopadu.12. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica začal 20. září v České Lípě koncertem českého houslisty Václava Hudečka, jehož v bazilice Všech svatých doprovodil soubor Barocco sempre giovane. Hned v pondělí zavítá na přehlídku herečka, zpěvačka a houslistka Iva Bittová se svým novým a v zahraničí velmi oceňovaným autorským programem Fragments. Bittová žije dlouhodobě ve Spojených státech. Kromě tradiční baletní choreografie Čajkovského klasiky nabídne festival i živé setkání s legendárním Pražským komorním baletem, který představí tři vystoupení na hudbu tří velikánů – Leoše Janáčka, Arvo Pärta a Georga Friedricha Händela. Pořádá se 24. října v českolipském Jiráskově divadle.

Desátý ročník Svatováclavského hudebního festivalu, který začne v sobotu v Ostravě, přinese téměř čtyřicítku koncertů. Odehrají se v osmnácti městech a obcích Moravskoslezského kraje. Na zahajovacím koncertu v kostele Panny Marie Královny zazní oratorium Eliáš Felixe Mendelssohna, který patří k nejvýznamnějším německým romantickým skladatelům. Původně měla na přehlídku zavítat sopranistka Martina Janková, ale kvůli svým náhlým zdravotním problémům účast zrušila. Jejího partu se podle ředitele festivalu Igora Františáka ujme žádaná německá sopranistka Johanna Winkelová. Festival, který potrvá do 28. října, slibuje podle pořadatelů řadu uměleckých osobností a předních souborů nejen z Česka, ale i z dalších deseti zemí.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Turecký soud znovu odsoudil známého pianistu Fazila Saye za urážku náboženství a udělil mu podmínečný desetiměsíční trest. Informoval o tom turecký deník Hürriyet. Hudebník si stejný rozsudek vyslechl už letos v dubnu, odvolací soud však poté kvůli procesním pochybením nařídil nový proces. Justice virtuosa stíhá kvůli posměšným poznámkám na Twitteru, kde se vyjadřoval například o upjatosti a pokrytectví islámu.

Kubánské úřady vzaly zpět zákaz koncertování pro zpěváka, který ve své písni vyzýval ke svobodě a demokracii v zemi. Napsal to španělský deník El País. Jazzový hudebník Robertico Carcasses režim kritizoval minulý týden v jedné z písní na koncertu, který přenášela televize. Až se na internetu zvedla proti zákazu vlna odporu a v jeho prospěch zasáhl nejznámější oficiální kubánský písničkář, ministerstvo zákaz po několika dnech zrušilo. Nahrávka Symfonie č. 1 a Suity Dojmy z venkova Zdeňka Fibicha, kterou pořídil Český národní symfonický orchestr a dirigent Marek Štilec na labelu Naxos (produkce ArcoDiva), získala ocenění jako „Album týdne“ v americkém rozhlase WQXR New York. Tato prestižní rozhlasová stanice působí v New Yorku již od třicátých let a specializuje se na klasickou hudbu. Další nahrávky orchestrálního díla Zdeňka Fibicha v osmidílném kompletu budou vycházet na začátku roku 2014. Firma Naxos pokračuje ve spolupráci s Markem Štilcem sérií symfonií Franze Ignaze Becka, které s ním natočila Komorní filharmonie Pardubice na počátku září 2013.

Zakladatel a šéfdirigent orchestru soudobé hudby BERG a především odborník na interpretaci Peter Vrábel vystoupil ve čtvrtek s Budapešťským festivalovým orchestrem. Nastudoval s ním repertoár složený z tvorby současných českých skladatelů. Koncert se uskutečnil v nedávno postaveném Paláci umění v Budapešti a byl závěrečnou akcí festivalu věnovaného české hudbě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat