Týden s hudbou (22)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Přiblížit život a dílo skladatele Wolfganga Amadea Mozarta zábavnou formou chce dětem scénický cyklus Opera nás baví. Premiéru měl 29. září ve Stavovském divadle v Praze. Režisérkou a autorkou scénáře je operní pěvkyně a ředitelka Dětské opery Praha Jiřina Marková-Krystlíková, výtvarníkem, scénografem a autorem komiksově laděných obrázků je grafik a malíř Jiří Votruba. Projekt Opera nás baví má dvanáct dílů, první dva o Bedřichu Smetanovi a Gioacchinu Rossinim představil už před prázdninami.

Pokračuje 10. ročník Svatováclavského hudebního festivalu, který se koná od 28. září do 28. října v Moravskoslezském kraji, kde nabízí rekordní počet 35 koncertů. Vystoupí na nich špičkoví interpreti vážné hudby z celého světa, ale třeba také rocker David Koller v crossoverovém programu nazvaném Music Visions. Program bude rozdělen do pěti tematických řad. V té hlavní budou stěžejní projekty, jakým byl například zahajovací koncert v kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách. Pražská komorní filharmonie a Pražský filharmonický sbor se zahraničními sólisty na něm uvedli Mendelssohnovo oratorium Eliáš. Druhá řada bude barokní, třetí komorní bude prezentovat především přední sólisty, mimo jiné sólový recitál harfenistky Jany Bouškové. Čtvrtá řada bude varhanní a zazní v ní například Labyrint světa a ráj srdce Petra Ebena v provedení Petra Rajnohy a Marka Ebena. Novinkou bude pátá řada crossover, tedy mísení různých stylů. Koncerty se uskuteční v kostelích a modlitebnách osmnácti měst a obcí v kraji, přímo v Ostravě se odehraje osmnáct vystoupení.Od 29. září do 3. listopadu se bude konat 11. ročník mezinárodního hudebního festivalu Malostranské komorní slavnosti, který si tak jako ročníky předešlé předsevzal prezentaci toho nejlepšího, co především česká interpretační scéna v komorní oblasti nabízí. Na koncertech, které probíhají v Hlavním sále Valdštejnského paláce od 19.30 hodin, má už své vystoupení za sebou houslista Jiří Vodička a komorní orchestr Barocco sempre giovane (29. září), dále se představí kanadská klavíristka Ang Li (6. října), v pozdějších termínech pak kytarista Pavel Steidl, italsko-americká sopranistka Olimpia Lucente, violistka Jitka Hosprová a klavíristka Jitka Čechová a také Trojanovo trio.

Zahajovacím koncertem PKF – Prague Philharmonia vstoupí orchestr, který před nedávnem změnil svůj původní název Pražská komorní filharmonie, do své jubilejní 20. koncertní sezony. Koncert se uskuteční 2. října na tradiční půdě orchestrálních koncertů PKF, ve Dvořákově síni Rudolfina. Kromě výjimečného programu, který vyplní skladby českých autorů Gustava Mahlera, Bohuslava Martinů a Pavla Vranického, předstoupí kromě hráčů před přítomné publikum také Pražský filharmonický sbor v čele se sbormistrem Lukášem Vasilkem, přední norský barytonista Audun Iversen a šéfdirigent PKF Jakub Hrůša.

Osobnost týdne: Jakub Hrůša
Dvaatřicetiletý dirigent Jakub Hrůša povede 2. října v Dvořákově síni pražského Rudolfina zahajovací koncert jubilejní 20. sezony PKF – Prague Philharmonia. Koncert podpoří Pražský filharmonický sbor pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka a pro české publikum nová tvář předního norského barytonisty Auduna Iversena. Zazní vybraná díla Gustava Mahlera, Bohuslava Martinů a Pavla Vranického. PKF – Prague Philharmonia vstupuje do své jubilejní sezony směle a originálně. Zahajovací koncert obsáhne hudbu nejrůznějších stylových epoch, a tudíž bude maximálně kontrastní. Zároveň se ovšem ocitne na platformách pro činnost PKF navýsost typických. První číslo bude věnováno Mahlerově hudbě (Písním potulného tovaryše), která od dob založení PKF patří k jejímu kmenovému repertoáru. Totéž se dá říci o hudbě Bohuslava Martinů, tentokráte zastoupené Polní mší. Sólistou obou čísel bude mladý barytonista z Norska Audun Iversen. Slavnostní zahajovací koncert, jenž bude rovněž vysílán v rámci evropské rozhlasové sítě EBU, pak orchestr ve druhé půli završí provedením originální Charakteristické symfonie pro mír s Republikou francouzskou Pavla Vranického.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat