Týden s hudbou (25)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden 
Už příští středu se uskuteční premiéra dlouho očekávaného projektu Zimní cesta, který pro Struny podzimu připravuje režisér Jiří Heřman. Volně navazuje na stejnojmenný písňový cyklus Zimní cesta Franze Schuberta. Hlavními protagonisty budou sopranistka Kateřina Kněžíková, barytonisté Jiří Hájek, Jiří Brückler a Matěj Chadima s klavíristou Ivo Kahánkem. Dílo bude uvedeno v barrandovském ateliéru zvaném „Dřevák“. Opakovat se bude 24. a 25. října.

Osobnost týdne
Jako osobnost tohoto týdne, ačkoli se na jeho premiéru teprve čeká, představujeme osmatřicetiletého režiséra Jiřího Heřmana. Na profesionální divadelní scéně působí od roku 2002 a jeho tvorba patří k nejzajímavějším v tuzemské operní režii. Jeho první režie byly Severní noci, shodou okolností inscenace komponovaná z písňových cyklů Roberta Schumanna, Petra Ebena a Jaroslava Křičky. V roce 2001 založil oceňovaný Klub pro soudobou operu, poté občanské sdružení nazvané in spe, které podporuje nezávislou divadelní a hudební tvorbu. Z této produkce vznikly další dvě pozoruhodné inscenace, realizované tentokrát v netradičních prostorech. Lamenti, původní scénická meditace na text Francesca Micieliho a hudbu Michala Nejtka, byla uvedena v pražském Universálním prostoru NoD. Českou premiéru duchovní hry Benjamina Brittena Curlew River (2005) inscenoval Jiří Heřman v ojedinělém prostoru bývalého kostela sv. Maří Magdaleny na Malé Straně (součást Českého muzea hudby). Na projektu se koprodukčně podílel také mezinárodní hudební festival Struny podzimu a pražské Národní divadlo. Obě inscenace reprezentovaly ČR na zahraničních přehlídkách. Po těchto komorních produkcích se vrátil k velké opeře. Na první pražské scéně realizoval celkem šest inscenací. Tomu předcházelo v lednu 2007 jeho jmenování do funkce uměleckého šéfa operního souboru první české scény, díky němuž ovlivnil dramaturgii i hostování mnoha zajímavých českých i zahraničních umělců. V roce 2007 inscenoval ve Stavovském divadle spolu s italským dirigentem Robertem Ginim Monteverdiho Orfea. O dva roky později nejprve uvedl svou moderní mystickou vizi Dvořákovy Rusalky a poté velkolepou operní fresku Bohuslava Martinů Hry o Marii. Tuto inscenaci poté Heřman nastudoval také s operním souborem v polské Wroclavi. Pak následoval Wagnerův Parsifal a Dvořákův Jakobín. Z funkce šéfa Opery Národního divadla odešel v roce 2011, kvůli svému nesouhlasu s očekávaným spojením opery Národního divadla a Státní opery Praha.

Kanadský písničkář Rufus Wainwright vystoupí v pondělí ve Stavovském divadle v Praze. Na festivalu Struny podzimu nabídne nadžánrové spojení zpěvu a hry na klavír i kytaru. Milovník popu šedesátých let zpívá staré americké standardy nebo vlastnoručně zhudebněné Shakespearovy Sonety. V důsledku změny dramaturgie koncertu během večera nevystoupí pěvkyně Soňa Červená.

V úterý se v Olomouci chystá premiéra nové divadelní hry Mladík od Zlaté štiky. Inscenace mapuje pobyt Gustava Mahlera v Olomouci, kde světoznámý hudební skladatel strávil před sto třiceti lety několik měsíců. Je součástí série divadelních představení z dílny dramatika Jana Sulovského, který mapuje osobnosti spjaté s Olomoucí. Již dříve mohli diváci zhlédnout na jevišti například inscenaci o generálu Lafayettovi, Václavu III., císaři Františku Josefovi I. nebo skladateli Karlu Dittersovi z Dittesdorfu. Podnět k napsání hry přineslo mimo jiné letošní sto třicáté výročí Mahlerova pobytu v Olomouci. Gustav Mahler působil v německém operním divadle v Olomouci od 11. ledna do 18. března 1883.

Odreagovat od voleb a politiky se můžete v pátek v Sále Martinů na Hudební fakultě v Lichtenštejnském paláci v Praze. Zazní zde v premiéře Vokální symfonie č. 2 nazvaná Člověk a vesmír, kterou zkomponoval mladý skladatel Pavel Trojan mladší. Provede ji Komorní filharmonie Pardubice, mluveného slova se ujme Igor Orozovič, jako sólistka vystoupí sopranistka Lucie Silkenová. Koncert bude řídit dirigent Vojtěch Jouza. Dále na tomto koncertu katedry skladby zazní díla Elišky Cílkové, Jakuba Rataje, Bohuslava Jelena a Tomáše Reindla.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Italský nevidomý tenorista Andrea Bocelli obdrží příští úterý vysokoškolský diplom na závěr studia konzervatoře ve městě La Spezia. Pětapadesátiletý zpěvák získá magisterský titul. Bocelli, který po světě prodal na osmdesát milionů alb a slaví úspěchy u posluchačů i v Česku, vydá ve stejný den také nové CD a DVD pod názvem Love in Portofino, uvedla agentura AP. Zpěvák vystoupil s velkým úspěchem v květnu v pražské O2 areně v programu s názvem Sen noci májové, podle pořadatelů koncert navštívilo deset tisíc lidí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat