Týden s hudbou (27)

Co přinese tento týden
Moravská filharmonie Olomouc dostane v listopadu nové koncertní křídlo z dílny renomované firmy Steinway. Olomoucká radnice přispěla na nákup více než tři miliony korun. Filharmonie představí nové křídlo poprvé veřejně na koncertě Pocta Emilu Viklickému, který je v olomoucké Redutě naplánován na 5. prosince.

Ke zlepšení nálady bude cestujícím v metru vyhrávat ve stanici Můstek A reprodukovaná instrumentální hudba. Hudbu bude Dopravní podnik pouštět nepřetržitě v době provozu metra. Zatím jde o experiment na šest měsíců. Pokud se projekt u cestujících osvědčí, bude Dopravní podnik uvažovat o jeho rozšíření.

Sopranistka Hana Blažíková a harfenistka Barbora Sojková vystoupí pondělí 4. listopadu v Konventu Milosrdných bratří v Brně. Mimořádný program dvou hudebnic spojují nejen andělsky lehké sopránové hlasy, ale také vřelý hudební výraz a citlivý vokální projev, díky němuž si obě pěvkyně získaly obdiv na mnohých tuzemských i zahraničních pódiích.Jubilejní třicátý ročník Mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2013 se letos nově uskuteční v Praze. Festival zahájí 4. listopadu za asistence rozhlasových mikrofonů a televizních kamer ve Smetanově síni Obecního domu slavnostní koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu, závěrečný večer s předáním cen proběhne 7. listopadu ve Studiu S1 na Vinohradské třídě. Letošní festival ocení soutěžící v pěti kategoriích, předána bude i Cena Jiřího Ješe a Cena Karla Kyncla.

V úterý v Praze poprvé vystoupí přední americká mezzosopranistka Joyce DiDonato, nositelka cen Grammy a Gramophone, s pozoruhodným programem nazvaným Drama Queens, který nabízí barokní árie královen. 

Festival Struny podzimu vyvrcholí ve středu koncertem kvartetu slavného amerického osmdesátiletého jazzového saxofonisty Wayna Shortera, který hrál s Milesem Davisem i ve Weather Report. Jeho kvartet v Lucerně v druhé půlce doprovodí komorní orchestr PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Martina Kumžáka. V Praze pokračuje do 9. listopadu festival soudobé vážné hudby Contempuls, v Brně do 8. listopadu festival Moravský podzim.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha
Ve středu vystoupila v Obecním domě světoznámá rumunská sopranistka Angela Gheorghiu, partnerem jí byl brazilský tenorista Atalla Ayan. Pěvce doprovodila Filharmonie Bohuslava Martinů, kterou řídil rumunský dirigent Tiberiu  Soare. Koncert nabídl líbivý program poskládaný z nejznámějších operních árií a duetů včetně árie Měsíčku na nebi hlubokém z Dvořákovy opery Rusalka. Naopak v rámci šesti přídavků Angela Gheorgiu připravila posluchačům skutečnou hudební lahůdku, když zazpívala sólo a capella. Odměnou byly oběma pěvcům troje ovace vstoje.Osobnost týdne
Osmačtyřicetiletá Angela Gheorghiu, kterou lze označit jako osobnost uplynulého týdne, na mezinárodní scéně debutovala v roce 1992 v londýnské Královské opeře v Pucciniho Bohémě a v témže roce se poprvé představila také v newyorské Metropolitní opeře a ve Vídeňské státní opeře. V roce 1994 zpívala s velkým úspěchem poprvé titulní roli ve Verdiho La traviatě v Covent Garden. Od té doby vystupuje na prestižních operních scénách, včetně newyorské Metropolitní opery, a koncertních pódiích. Její evropské turné začalo v Německu a zahrnuje mimo jiné i Mnichov, Paříž a Vídeň. Gheorghiu je nositelkou francouzského titulu Rytíř Řádu umění a literatury. V říjnu 2012 jí někdejší rumunský král Michal I. udělil vyznamenání Nihil Sine Deo za zásluhy o propagaci rumunské kultury v zahraničí.Kritiky na koncert se v tištěných médiích objeví zřejmě začátkem týdne, na internetu už vyšly dvě. Hudební publicistka Věra Drápelová připomněla na iDnes.cz pověst pěvkyně, které se přezdívá dračice, i její nevyzpytatelné nálady, rušení závazků a spory s intendanty. „Ať je to zdvořilé prozrazovat či nikoli, Gheorghiu se blíží k padesátce. Ovšem nejenže vyhlíží mladistvě natolik, že je uvěřitelná i jako Julie, i její hlas je pořád ten svěží nástroj, který člověk zná ze starších nahrávek. Navíc si vybrala program, který ji představil z té nejlepší stránky,“ míní Drápelová. Ačkoli není hlas pěvkyně od přírody příliš silný, dokáže v jeho mezích podle Drápelové vyjádřit jakýkoli dynamický odstín, má i dost hlasové energie pro dramatické vrcholy. A třebaže během večera třikrát změnila róbu i účes, umělecky se vnějškově nepředvádí. „Dokáže soustředěně vystavět dramatický obsah árie, včetně Dvořákovy Rusalky. Její čeština nebyla přirozeně dokonalá, ale vzývání měsíce znělo s rostoucí vášnivostí, kterou jí i jiné světové sopranistky mohou závidět,“ dodala.

Hudební publicistka Svatava Barančicová v kritice na serveru Opera Plus uvedla, že tenorista Ayan vládne světlým a ve všech polohách znělým hlasem, ve výškách obdařeným velmi přitažlivou barvou a průrazností. „Po jednom z koncertů v Central Parku, kde Ayan před třemi lety vystoupil s Met, přirovnala kritika v New York Times jeho hlas k mladému Plácidu Domingovi. Ayan nemá problém s výškami ani s technikou, jediné, co mu zatím chybí, je větší charisma a promyšlenější výraz, který by jeho interpretaci dal větší emocionální náboj,“ míní Barančicová. Nelíbil se jí také orchestr, ačkoli se snažil. Jeho vstupy měly podle ní umrtvující účinek na náladu v sále, hrál těžkopádně, bez jiskry, jakoby „na jistotu“, aby se nic nepokazilo. Čestnou výjimkou byla zdařilá Farandola z Bizetovy Arlézanky.

Neděle patřila ve Dvořákově síni Rudolfina oblíbené mezzosopranistce Magdaleně Kožené a komornímu souboru Private Musicke. Pro své poslední letošní domácí vystoupení vybrala mimořádně úspěšný koncertní program nazvaný Lettere amorose – Milostné dopisy. Tento atraktivní výběr ze zhudebněných milostných textů z pomezí renesance a baroka Magdalena Kožená nahrála v roce 2010 i pro svůj domovský label Deutsche Grammophon; stejnojmenné CD dosud patří mezi zpěvaččiny nejprodávanější tituly. Na pražský koncert naváže velkým asijským turné do Číny, Japonska a Jižní Koreje. Minulý týden vystoupila v Berlíně, kde žije, v trojici repríz dnes téměř již kultovního scénického nastudování Bachových Matoušových pašijí. Dirigoval její manžel Sir Simon Rattle, v režii Petera Sellarse vystupovala společně s Berlínskou filharmonií.

V úterý byla zahájena druhá sezona Hvězd barokní opery souboru Collegium 1704 koncertem Bella mia fiamma se sopranistkou Martinou Jankovou. Na programu byly skladby Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta, které spojovala nejen blízkost jejich vyjadřování a smysl pro drama, ale i celoživotní přátelství. Takto zvoleným repertoárem došlo k přesahu do období klasicismu, což bylo dramaturgickým záměrem pro tuto sezonu – přinést jak časové, tak žánrové rozšíření pohledu na svět opery minulých staletí. Koncert skončil třemi přídavky.V pátek začal v pražské La Fabrice šestý ročník mezinárodního festivalu soudobé vážné hudby Contempuls. Zahájilo ho mezinárodní Trio Accanto, švýcarsko-německo-britská formace, která představila skladby pro své nezvyklé obsazení – saxofon, bicí nástroje a klavír. Hlavním lákadlem akce bude 9. listopadu vystoupení legendárního Arditti String Quartet. Toto kvarteto je hostem festivalu Contempuls již podruhé, tentokrát v rámci turné ke čtyřiceti letům své existence.

Regiony
Opavský magistrát společně s Církevní konzervatoří Opava vyhlásily osmnáctý ročník Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena Opava 2014. Uskuteční se od 27. října do 1. listopadu příštího roku. Přihlásit se mohou všichni mladí umělci mladší třiceti let. Přihlášky mohou posílat do poloviny příštího roku. Tříkolové varhanické klání, které se dříve jmenovalo Soutěž mladých varhaníků, se v Opavě koná každé dva roky od roku 1978.

Minulou neděli začal v moravské metropoli mezinárodní hudební festival Moravský podzim. Jeho čtyřicátý sedmý ročník klade letos důraz na objevnou dramaturgii a interpretační mistrovství vystupujících. K vrcholům programu patří vystoupení Londýnského symfonického orchestru, klavíristy Borise Berezovského a trumpetisty Gábora Boldoczkého. Poprvé se v dramaturgii festivalu objevila také tvorba polského soudobého skladatele Henryka Góreckého, která zazněla tuto sobotu k osmdesátému výročí jeho narození. Jeden z nejvýznamnějších polských skladatelů dvacátého století zemřel před třemi lety.

Ostraváci se mohou těšit na 15. března, kdy v moravskoslezské metropoli vystoupí na jediném koncertu v České republice světoznámý tenorista José Cura, jak oznámili tento týden pořadatelé koncertu. Operní hvězdu doprovodí v ČEZ Aréně pětasedmdesátičlenný orchestr opery Jihočeského divadla z Českých Budějovicích pod vedením argentinského dirigenta Maria De Rose.Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka, která se bude konat od 15. do 22. listopadu v Karlových Varech, přivítá letos ve třech kategoriích osmdesát pět účastníků ze sedmnácti zemí. Po několika letech klesajícího zájmu o soutěž se jedná o výrazný nárůst soutěžících. Tento týden to oznámilo vedení Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka.

V úterý začal v Brně mezinárodní festival Setkávání nové hudby Plus. Program šestnáctého ročníku tvoří tucet koncertů z oblasti současné akustické i elektronické hudby a multimediálních projektů. Většina koncertů se odehraje v sálech hudební fakulty, dva večery v novém Divadle na Orlí, jeden v augustiniánském klášteře. Festival přivítá řadu zahraničních umělců včetně hudebnice Ivy Bittové, která dlouhodobě žije v New Yorku.Ve středu v poledne hořelo v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Vzňala se opona na jevišti, kde se právě konala zkouška na večerní představení. Všichni herci a personál divadla stihli divadlo opustit ještě před příjezdem hasičů. Výše vzniklé škody a příčina vzniku požáru bude známa až po ukončení vyšetřování. Celé jeviště i blízké chodby byly v důsledku požáru silně zakouřeny. Hasiči proto museli zasahovat v dýchací technice. Opona neshořela celá, pouze její část. Díky rychlému zatažení ochranné železné opony se požár nerozšířil do hlediště či dalších prostor.

Ve čtvrtek zazněla v Holešově dětská opera Brundibár, která proslula tím, že za druhé světové války ji hrály židovské děti v terezínském ghettu. Operu napsal pražský židovský skladatel Hans Krása na libreto Adolfa Hoffmeistra už v roce 1938, premiéru měla 23. září 1943. V Holešově ji nastudovali žáci místní základní umělecké školy. Představení propojilo čtení vzpomínek terezínských herců s básněmi z ilegálního časopisu, jenž vydávali mladí židovští chlapci.

Ostrava a Brno budou příští rok na podzim hostit konferenci celoevropské asociace Opera Europa. Tento týden to oznámilo Národní divadlo moravskoslezské. Konference se pravidelně účastní ředitelé velkých operních domů stejně jako dramaturgové a techničtí šéfové. Navštíví například rodiště Leoše Janáčka Hukvaldy či zhlédnou inscenaci opery Bedřicha Smetany Čertova stěna. Jedním z důvodů, proč se festival pořádá, je projekt Rok české hudby 2014 a stošedesáté výročí narození Leoše Janáčka a s ním spojený festival Janáček Brno. Konference se uskuteční od 20. do 22. listopadu 2014 v Brně a v Ostravě.

Ze zahraničí
Hudba snižuje svalové napětí a stres vznikající při intenzivní tělesné činnosti. Zjistili to vědci z Institutu Maxe Plancka pro biofyzikální chemii, informoval italský deník La Repubblica. Na rozdíl od toho, co se dosud předpokládalo jen hypoteticky, nás hudba nejen psychicky uvolňuje při stresující práci a usnadňuje nám ji, ale také pomáhá našemu organismu snižovat únavu. Tyto výsledky nabízejí nečekané perspektivy ohledně využití hudby pro terapeutické účely. Vědci testovali fyzické reakce skupiny účastníků studie při sérii cvičení. Sledovali jejich metabolické reakce, jako je zvýšená spotřeba kyslíku a změny svalového napětí. Získané informace umožnily konstatovat, že cvičení prováděné za poslechu hudby zatěžuje tělo méně než gymnastika bez zvukové clony.

Česká filharmonie je opět na turné v Japonsku. Turné zahájila vystoupením v Kjótó 27. října. Do země vycházejícího slunce se vrátila po dvou letech, poprvé od ničivého zemětřesení v roce 2011. Tehdy musela kvůli přírodní katastrofě turné přerušit. Od roku 1959 čeští filharmonici odehráli ve více než devadesáti japonských městech přes tři stovky koncertů. Turné skončí 4. listopadu.

Výročí
6. listopadu 1893
v Petrohradě náhle zemřel Petr Iljič Čajkovskij (narozen 7. května 1840), oficiálně na choleru, když se sám napil infikované vody. Vyjma tohoto vysvětlení se v literatuře objevila řada spekulací, nejčastější z nich je, že skladatel spáchal sebevraždu. Jeden z nejvýznamnějších světových skladatelů několikrát také navštívil Prahu, kde roku 1888 dirigoval premiéru své opery Eugen Oněgin.9. listopadu 1923 se narodil brněnský dirigent a skladatel Miloš Machek, šéf někdejšího Estrádního orchestru brněnského rozhlasu (později orchestr Studio Brno). Činnosti v tomto orchestru, koncertům, aranžování, komponování a dalším hudebním aktivitám se věnoval převážnou část své umělecké kariéry. Zemřel 12. prosince 1999.

foto archiv, Dragan Fasic, Petr Dyrc, Silvie kořénková, Sasha Gusov

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat