Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 1. do 7. dubna 2018? Prozradíme vám, co chystá PKF – Prague Philharmonia, Collegium 1704, Česká filharmonie, Brno Contemporary Orchestra, Filharmonie Brno, Severočeská filharmonie Teplice, Janáčkova filharmonie Ostrava nebo třeba Český filharmonický sbor Brno. Dozvíte se program Pardubického hudebního jara i rádia Classic Praha a povíme vám o premiérách pražského Národního divadla, nebo také, že José Carreras se chystá opět vystoupit v Praze.

Gábor Boldoczki (zdroj filharmonie-zlin.cz)

Zahraničí
I v tomto týdnu pokračuje PKF – Prague Philharmonia společně s uměleckým vedoucím Janem Fišerem, trumpetistou Gáborem Boldoczkim a houslistkou Soyoung Yoon ve svém turné v zahraničí. Koncerty s trumpetistou odehraje 2. dubna 2019 v Kielu, 3. dubna 2019 Eckernförde, 4. dubna 2019 v Meppenu a 6. dubna 2019 Landau in der Pfalz. Houslistka pak filharmoniky doplní na koncertech 5. dubna 2019 v Mülheimu a 7. dubna 2019 v Regensburgu.

Bachovy Matoušovy pašije pak zazní v neděli 7. dubna 2019 (18:00 hodin) ve vídeňském Konzerthausu. Provede je Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Jako sólisté se představí Eric Stoklossa (Evangelista), Jan Martiník (Ježíš), sopranistky Céline Scheen s Lenkou Cafourkovou, altistky Sophie Harmsen, Susanne Langner, Aneta Petrasová, tenorista Krystian Adam a basisté Hugo Oliveira, Tomáš Král a Jaromír Nosek.

José Carreras (foto archiv)

Praha
Pondělí 1. dubna 2019 (19:30 hodin) zaplní Dvořákovu síň Rudolfina tóny Dvořákovy kantáty Stabat Mater. Ke svému druhému koncertu v sezóně přizval Ondrej Lenárd kvarteto vynikajících sólistů (Pavla Vykopalová, Denisa Hamarová, Jaroslav Březina, Peter Mikuláš) a Pražský filharmonický sbor v čele s Lukášem Vasilkem a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Celovečerní Dvořákova kantáta Stabat Mater, za jejímž vznikem se skrývá bolestná inspirace úmrtím tří skladatelových dětí, je jedním z autorových prvních opravdu zralých děl.

V úterý 2. dubna 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina zahraje Kvarteto Norbert složené z hráčů Milan Vavřínek, Petr Havlín (housle), Jiří Řehák (viola), Josef Špaček (violoncello). Program je sestaven z Mozartova Kvartetu č. 17 B dur „Lovecký“ KV 458, Dvořákovy Humoresky č. 7 Ges dur, Chačaturjanova Šavlového tance a Dvořákova Smyčcového kvartetu č. 12 F dur „Americký“ op. 96.

Rybova Stabat Mater pak bude uvedena ve středu 3. dubna 2019 (19:30 hodin) v České muzeum hudby Národního muzea. Provede ji Musica Florea se svým uměleckým vedoucím Markem Štrynclem.

Dny 3., 4. a 5. dubna 2019 (19:30 hodin) budou patřit v Dvořákově síni Rudolfina koncertu České filharmonie. Provedením Symfonie č. 9 D dur vstupuje Česká filharmonie s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem do dalšího souborného nahrávacího projektu, tentokrát zaměřeného na Gustava Mahlera.

Koncert pro Anežku je připraven na čtvrtek 4. dubna 2019 (19:30 hodin) do Kláštera sv. Anežky České v Praze. Martin Kumžák pro tuto příležitost napsal kantátu věnovanou Svaté Anežce, která samozřejmě nemůže mít světovou premiéru jinde než v Jejím domě. Vedle předních českých pěvců se do provedení zapojí i elita hráčů na tzv. staré nástroje, aby připomněli, že Anežka má věčný rozměr. Účinkují sopranistka Michaela Šrůmová, barytonista Roman Janál a Cappella da Camera Praga.

Ve dnech 4. a 7. dubna 2019 (19:00 hodin) jsou naplánovány do Stavovského divadla premiéry dvou oper, uvedených pod společným názvem Mozart a ti druzí. Čekají vás Nymanovy Dopisy, hádanky a příkazy a Stuckyova Klasika. Režie se ujala Alice Nellis a hudební nastudování obstaral David Švec.

José Carreras má v České republice velkou komunitu fanoušků a velmi rád se do naší země vrací. Proto v pátek 5. dubna 2019 (20:00 hodin) v O2 aréně Praha představí za doprovodu Českého národního symfonického orchestru ty nejkrásnější hudební kousky, kterými těší posluchače po celém světě již několik dekád. Za dirigentským pultíkem bude na hudebníky i pěvce samotného dohlížet jeho synovec, uznávaný dirigent David Giménez.

Jako součást hudební oslavy Mezinárodního dne Romů se nabízí v jeho předvečer, 7. dubna 2019 (20:30 hodin) v Sukově síni Rudolfina, mimořádný koncert, na kterém vystoupí Taraf de Caliu z Rumunska a kapela Ivan Herák and band z České republiky. Oba soubory se objeví také na večerních koncertech 7. a 8. 4. 2019 ve Dvořákově síni Rudolfina, každý se zhruba desetiminutovým hudebním vstupem. Ale toto je pro posluchače jedinečná příležitost zažít oba soubory v delším hudebním programu. Na programu tradiční i soudobá romská tvorba.

Festival Procházky uměním nabídne 7. dubna 2019 (19:00 hodin) koncert v Muzeu Bedřicha Smetany koncert. Vystoupí na něm violistka Jitka Hosprová společně s Ivo Varbanovem, který ji bude doprovázet na bulharský klavír. Čeká vás výběr z děl Barbera, Smolky, Vladgerova, Pärta, Khristianova a Mussorgského.

Case Scaglione (foto Chris Lee)

Brno
V pondělí 1. dubna 2019, (19:30 hodin) vás čeká sedmý Den hudby ve vile Tugendhat. V podání Brno Contemporary Orchestra zde bude uveden program složený z Lutoslawskiho Dance preludes, Adamíkova Nonetu, Forróho 100 tvarů české hymny a Stravinského Ragtimu.

Závěrečný koncert cyklu Mladá krev aneb Hudba zblízka bude uveden 3. dubna 2019 (19:30 hodin) v Besedním domě, kde se představí Moravský komorní orchestr, který doplní Štěpán Vicenec (fagot), Dominik Seďa (kontrabas), Kryštof Koska (lesní roh) a Filip Pokorný (klarinet).

Ve čtvrtek 4. dubna a v pátek 5. dubna 2019 (19:00 hodin) provede Filharmonie Brno pod dirigentským vedením Case Scagliona v Sále Stadion kulturního centra Babylon koncert složený z Offenbachova Grand Concerta pro violoncello a orchestr („Concerto militaire“) a Prokofjevovy Symfonie č. 5 B dur op. 100. Hostem koncertu je violoncellista Petr Nouzovský.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3