Týden s hudbou (28)

Co přinese tento týden
V kapli Božího těla v Olomouci 11. listopadu uvedou Mozartovu operu Bastien a Bastienka, kterou přebásnil do češtiny Jaromír Nohavica. Dílo napsal Mozart již v jedenácti letech jako svoji operní prvotinu. Představení je součástí festivalu Baroko Olomouc.

Pražské sídlo Národní galerie ve Veletržním paláci bude hostit 11. listopadu českou premiéru multimediálního díla Up-close nizozemského skladatele Michela van der Aa za jeho osobní účasti. Vystoupí orchestr Berg s německou violoncellistkou Konstanze von Gutzeit. Orchestr Berg Up-close uvádí pouhé tři roky po světové premiéře, a to v charismatickém podzemním prostoru Veletržního paláce. Fenomenální koloraturní mezzosopranistka Cecilia Bartoli, jedna z nejpopulárnějších a nejuznávanějších současných operních hvězd, vystoupí v úterý 12. listopadu v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Držitelku čtyř cen Grammy doprovodí v programu z děl Mozarta, Glucka, Haydna a Beethovena Kammerorchester Basel.

Osobnost týdne
Cecilia Bartoli bude v Praze zpívat už potřetí, tentokrát po zbrusu nově připravované cestě po stopách vídeňských klasiků. Kammerorchester Basel povede dirigent Muhai Tang.Sedmačtyřicetiletá italská pěvkyně září na světové hudební scéně již více než dvacet pět let. Temperamentní Bartoli uchvátila Prahu dvakrát v roce 2011, v červnu představila árie z oper Antonia Vivaldiho, v říjnu pak s mimořádným úspěchem zazpívala netradiční program barokní hudby, který pocházel z jejího úspěšného alba Sacrificium, oceněného cenou Grammy. Oba koncerty skončily několikaminutovými ovacemi vstoje.

„Zpívat, zabývat se hudbou, dělat hudbu, to je pro mě naprostá radost, potěšení,“ říká Bartoli, která se s osmi miliony prodaných nosičů, sto týdny na žebříčku nejhranějších nahrávek, mnoha zlatými deskami, čtyřmi cenami Grammy, devíti cenami Echo a Bambi, dvěma cenami Classical Brit Award a celou řadou dalších prestižních ocenění stala nejprodávanější umělkyní klasické hudby po Lucianu Pavarottim. V posledních letech spolupracuje především s renomovanými soubory, jako jsou Akademie für Alte Musik, Les Arts Florissants, Concentus Musicus Wien, Freiburger Barockorchester, Il Giardino Armonico, Kammerorchester Basel, Les Musiciens du Louvre, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra La Scintilla nebo Ensemble Matheus.V roce 2012 se Bartoli stala uměleckou ředitelkou Svatodušního festivalu v Salcburku. V květnu 2012 se tam představila jako Kleopatra v Händelově opeře Julius Caesar, letos v květnu debutovala v titulní roli Belliniho Normy. Posluchače uchvacuje vášnivým zpěvem, ale i přirozeností a strhující technikou. Bartoli se narodila v Římě 4. června 1966 do rodiny operních pěvců a matka ji odmalička učila zpívat, ale i pečovat o hlas. Už jako dítě vystoupila v Pucciniho Tosce jako Pasáček, zpěv pak vystudovala v Římě a debutovala ve dvaceti jedna letech ve veronské aréně. Talent černovlásky s hlubokýma hnědýma očima záhy rozpoznali slavní dirigenti jako Herbert von Karajan, Daniel Barenboim, Nikolaus Harnoncourt či Riccardo Muti. Prorazila v operách Rossiniho a Mozarta, teprve později přišla méně známá díla Paisiella, Caldary, Händela, Glucka či Vivaldiho.

Bartoli, která žije se svým manželem, švýcarským barytonistou Oliverem Widmerem u curyšského jezera a v Římě, si podle svých slov ráda poslechne i jazz nebo pop, třeba Rolling Stones či Michaela Jacksona.

Na koncertu pražských symfoniků ke 100. výročí narození britského skladatele Benjamina Brittena 13. a 14. listopadu v pražském Obecním domě zahraje houslista Ivan Ženatý.

V Praze pokračuje festival soudobé vážné hudby Contempuls, šestý ročník mezinárodního festivalu soudobé vážné hudby Contempuls otevřelo 1. listopadu v pražské La Fabrice mezinárodní Trio Accanto. V programu 13. listopadu v galerii DOX, centru současného umění, zazní mysteriózní prostorová La lontananza nostalgica utopica futura Luigiho Nona pro housle a elektroniku v podání Davida Danela a Jana Trojana.

Celkem osmdesát pět pěvců ze sedmnácti zemí přijede na letošní 48. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Nejvíce zástupců je z Česka, Ruska a Slovenska, naopak letos chybí tradičně kvalitní pěvci z Koreje. Soutěž začíná 15. listopadu.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraniční
Kühnův dětský sbor
o víkendu zvítězil v jubilejním 45. ročníku prestižní mezinárodní sborové soutěže ve španělském městě Tolosa. Jde tak o jeho třetí výhru v historii této soutěže, což se doposud žádnému jinému sboru nepodařilo. Soutěž v Tolose je jednou z prestižních akcí svého druhu.Praha
Orchestr Česká Sinfonietta, který vznikl rozšířením původního Baborák Ensemble, a Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl 6. listopadu podepsaly smlouvu o spolupráci. Ze smlouvy, která potrvá nejméně do roku 2018, kdy se bude konat jubilejní 60. ročník festivalu, plyne, že Česká Sinfonietta bude na festivalu každý rok vystupovat a nastudovávat domluvený program.

Operní pěvkyně Eva Urbanová ze zdravotních důvodů ruší listopadové koncerty. Sólistka opery Národního divadla v Praze byla hospitalizována kvůli opakujícím se virózám, které značně omezovaly její vystoupení. Tento stav ji donutil k rozhodnutí podstoupit komplexní vyšetření. Jedna z nejvýznamnějších českých sopranistek byla nucena zrušit své vystoupení v Národním divadle v Praze 17. listopadu (opera Libuše), v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě 8. listopadu (opera Lohengrin) a 23. listopadu (opera La Wally) a wagnerovský koncert na festivalu Janáčkův Máj v Ostravě.

Regiony
Sopranistka Hana Blažíková a harfenistka Barbora Sojková vystoupily 4. listopadu v Konventu Milosrdných bratří v Brně. Mimořádný program dvou hudebnic spojují nejen andělsky lehké sopránové hlasy, ale také vřelý hudební výraz a citlivý vokální projev, díky němuž si obě umělkyně získaly obdiv na mnohých tuzemských i zahraničních pódiích.

Výročí
Legendární italský filmový skladatel Ennio Morricone oslavil 10. listopadu osmdesáté páté narozeniny. 9. února příštího roku vystoupí v pražské O2 aréně.

13. listopadu vzpomínáme dvacáté páté výročí úmrtí hudebníka Jaromíra Vejvody, autora polky Škoda lásky. V archivu rodiny Vejvodů je zaregistrováno čtrnáct různých názvů Škody lásky a dvacet sedm textů v různých jazycích.Foto Neda Navaee, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat