Týden s hudbou (29)

Co přinese tento týden
V úterý večer se v Rudolfinu bude pořádat další večer koncertního cyklu pražského barokního orchestru Collegium 1704 – Hvězdy barokní opery. Na pódiu Dvořákovy síně bude v koncertní podobě proveden alegorický melodram Jana Dismase Zelenky Sub olea pacis et palma virtutis. Toto dílo vzniklo při příležitosti korunovace císaře Karla VI. na českého krále v roce 1723. Zazní v podání jednoho z nejrespektovanějších evropských souborů zaměřených na interpretaci barokní hudby – Collegia 1704 & Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Sólisty budou sopranistka Céline Scheenová, kontratenorista Terry Wey, tenorista Krystian Adam a basista Tobias Berndt.Kultura v Praze upíná svou pozornost zejména na neděli a obsazené bude hlavně Rudolfinum. V Sukově síni se odehraje náš první Benefiční galakoncert pro Operu Plus. Jeho hlavní hvězdou bude legendární německá sopranistka Anja Silja, světoznámá pěvkyně a propagátorka díla Leoše Janáčka. V rámci večera budou poprvé předány i Výroční ceny za nejvýraznější výkony operních sólistů v uplynulé sezoně, které portál vyhlásil. Na koncertu zazpívají i špičky české klasické scény – například pěvci Dagmar Burešová, Jana Šrejma Kačírková, Dagmar Pecková, Štefan Margita, Pavel Černoch nebo Roman Janál.

Naopak sousední Dvořákovu síň ovládne první ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, který potrvá do 30. listopadu. V jednom týdnu nabídne čtyři renomované pianisty – Dénese Várjona z Maďarska, mladého českého talentovaného pianistu působícího ve Spojených státech Lukáše Vondráčka, Francouzku Lise de la Salle a světoznámého amerického klavíristu Emanuela Axe. V Rudolfinu budou sólisté hrát na místní Steinway č. 5; nové křídlo, které Česká filharmonie nedávno za několik milionů zakoupila, ještě kvůli záručním podmínkám prý zapůjčit nemůže.

Osobnost týdne 
Třiasedmdesátiletá legendárná německá sopranistka Anja Silja se do Prahy vrátí po zhruba deseti letech. Žádaná interpretka janáčkovských a wagnerovských rolí přednese výběr z árií Kostelničky z Janáčkovy opery Její pastorkyně. Silja za svou mnohaletou kariéru vystupovala prakticky ve všech předních operních i zámořských operních domech, s rozsáhlým repertoárem, od rolí koloraturních až po dramatické: po Fiordiligi, Konstanci, Královně noci či Zerbinettě tak následovaly například Leonora, Lady Macbeth, Desdemona, Santuzza, Turandot, Cassandra, Salome, Elektra nebo Ariadna. Zejména svoje wagnerovské role připravovala se skladatelovým vnukem Wielandem, svým pozdějším manželem.Spolupracovala s celou řadou významných dirigentů, mezi nimiž jsou Claudio Abbado, Karl Böhm, Pierre Boulez, Sylvain Cambreling, Zubin Mehta, Riccardo Muti nebo Sir Simon Rattle. Zvláštní kapitolou v kariéře Anji Silji je pak Leoš Janáček, k němuž má mimořádně vřelý vztah a jehož opery dlouhá léta neúnavně po celém světě propaguje. Vysoce ceněná je především její Kostelnička, za jejíž nahrávku získala Grammy Award, velké úspěchy sklízela i jako Kabanicha, Emilia Marty či Matka v Osudu. Ve velké oblibě má Anja Silja i Prahu, poprvé se zde totiž představila už ve svých šestadvaceti letech, kdy v rámci Pražského jara s mimořádným úspěchem hostovala v titulní roli Straussovy Salome, pod taktovkou Jaroslava Krombholce. Opakovaně Praha měla možnost poznat její Kostelničku, v roce 2002 Anja Silja přijela zazpívat na benefiční galakoncert v Národním divadle, jehož výtěžek byl určen na zmírnění škod tehdejších povodní. Později zde ve stejné roli účinkovala několikrát i ve Státní opeře Praha.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Filharmonie Brno
zakončila v neděli turné po Japonsku. Odehrála dvanáct koncertů. Český orchestr, který se do Japonska vrací každý druhý rok, přilákal celkem 13 580 lidí. Hudebníci prožili také jedno slabé zemětřesení, ovšem na podobné události jsou už zvyklí z dřívějších zájezdů do země vycházejícího slunce. Vystoupení v Ósace snímala nahrávací společnost. Koncert odvysílá 2. ledna pro celé Japonsko.

Slavný francouzský výrobce klavírů Pleyel, na jehož nástroji skládal své koncerty Fryderyk Chopin, končí. Firma v Saint Denis severně od Paříže nedokáže držet krok s levnější a dravější konkurencí. Za dvě stě šest let své existence vyrobila 250 000 pian, ale končí v hluboké ztrátě s pouhými čtrnácti zaměstnanci. Stejně jako mnoho jiných tradičních výrob, kterým se dříve dařilo zejména v Evropě, se i těžiště klavírního trhu přesouvá na východ. Největším výrobcem i odbytištěm pian, často levných elektronických modelů, je v současnosti Čína.Ve věku šedesát devět let zemřel v úterý ve svém době v jižní Anglii britský hudební skladatel John Tavener. Dílo tohoto osobitého a světově uznávaného tvůrce zaznělo na pohřbu princezny Diany, hrálo se ale například i na koncertech v České republice.

Praha
Do Dvořákovy síně Rudolfina se sjeli ve čtvrtek talentované děti a mladí lidé z celé České republiky. Pořádalo se zde finále přehrávek Zahraj si s Českou filharmonií. Ti nejlepší si budou moct s filharmoniky zahrát či zazpívat v lednu na mimořádném koncertu. První kolo přehrávek se odehrálo předminulý týden a ze sto dvaceti uchazečů vybrala porota čtrnáct instrumentalistů a dva pěvce. Porota se skládala z prvních hráčů České filharmonie, její šéfdirigent Jiří Bělohlávek sledoval přehrávky jen jako přísedící. Věkový rozptyl mezi finalisty byl široký – od jedenácti do dvaceti jedna let, to platí i pro nástroje, na něž hrají – od trubky, houslí, klavíru až po marimbu. Účinkující předstupovali na pódium jednotlivě, většinou je doprovázel klavír. Mimořádný koncert se uskuteční 29. ledna příštího roku. Pořadí nebo počet finalistů pro další spolupráci s Českou filharmonií navíc není určující, může být vybráno všech šestnáct.

V úterý se do Rudolfina vrátila italská mezzosopranistka Cecilia Bartoli s programem poskládaným ze známých i méně známých skladeb autorů klasicismu, kteří se navzájem znali nebo inspirovali. V podání Bartoli zazněla i novodobá premiéra árie z opery Josefa Myslivečka. Večerem ji doprovázel Basilejský komorní orchestr pod vedením dirigenta Muhaie Tanga. Koncert skončil dvojími bouřlivými ovacemi vstoje, nadšené publikum si vyžádalo dva přídavky včetně oblíbené árie z Mozartovy Figarovy svatby Voi che sapete. Tak jako publikum byli nadšeni i hudební kritici. Kladně hodnotil koncert také hudební publicista Vladimír Říha z deníku Právo. „Zejména novodobá premiéra Myslivečka, kterou Bartoliová zařadila na přání organizátorů a zpívala ji z not, zvedla publikum ze sedadel vroucností a neselhávající bravurní technikou. Dva mozartovské přídavky krásný večer ukončily,“ pochválil. Hudební publicistka Svatava Barančicová na serveru Opera Plus připomněla bohatou koncertní operní nabídku z posledních týdnů. „Během tří týdnů koncerty tří slavných operních div! Koncerty s týdenními odstupy měly navíc gradující úroveň, a i když se to minulý týden po skvělém vystoupení Joyce DiDonato zdálo nepravděpodobné, Cecilia Bartoli se – aspoň pro mě – stala vítězkou této hvězdné triády,“ napsala. „Její vybroušená dramaturgie sestávala z děl klasiků: Mozarta, Haydna, ale i českých autorů Vaňhala a Myslivečka, kterého Bartoli flexibilně zařadila do svého repertoáru na popud pořadatelky, resp. partnerů koncertu. Italskou mezzosopranistku doprovázel Kammerochester Basel dirigovaný temperamentním Muhaiem Tangem,“ míní Barančicová.

Diabetici mají nově hymnu, zpívá se na melodii písně La Révolution a na internetu ji zveřejnilo občanské sdružení DIAstyl při příležitostí Světového dne diabetu, který je 14. listopadu. V ČR se loni léčilo 841 000 diabetiků, převažuje cukrovka druhého typu, k níž se pacienti většinou dopracovali nezdravým životním stylem.

Do Česka údajně míří další internetový obchod s hudbou Spotify. Vyplývá to z vyjádření několika expertů, kteří dostali nabídku českou verzi služby otestovat. Samotný server nechtěl termín ani podmínky tuzemského startu komentovat. Spotify již působí ve všech okolních zemích vyjma Slovenska. V Česku by konkuroval podobným službám, jako je Deezer, Google Play Music nebo Rdio. Spotify nabízí kolem 20 milionů skladeb.

Sváteční nedělní večer 17. listopadu patřil v sále Martinů HAMU závěrečnému koncertu Martinských slavností klavíru. Na slavnostním koncertě vystoupila česká klavíristka Slávka Vernerová Pěchočová. V jejím podání zazněl kompletní cyklus preludií Fryderyka Chopina a poté spolu s Karlem Vrtiškou provedli Klavírní koncert č. 2 Sergeje Rachmaninova, jedno z posluchačsky nejvděčnějších děl světové klavírní tvorby. Koncert bude též reflektovat výročí sametové revoluce: po přestávce uvedli pořadatelé krátký záznam Ivana Medka z Hlasu Ameriky z listopadu 1989 a s krátkým úryvkem ze své knihy Psychologie komunismu vystoupil psycholog a bývalý ministr kultury dr. Jindřich Kabát.Regiony
Hvězdnou kariéru a životní osudy Emy Destinnové představí nová expozice nejslavnější české pěvkyně, která byla otevřena v Jindřichově Hradci. V jezuitském semináři se mohou návštěvníci vydat za zvuků slavných árií na návštěvu Emina hudebního i loveckého salonku a nahlédnout do její ložnice. Uvidí i exkluzivní exponáty, jako je její klavír, postel či kočár. Síň Destinnové budou moci zájemci navštívit do 6. ledna a potom až v nové sezoně od dubna.

Regionální muzeum a galerie v Jičíně otevřela ve čtvrtek výstavu nazvanou Kouzlo hudebních nástrojů. K vidění bude sto dvacet exponátů ze soukromé sbírky sběratele Jaromíra Růžičky. Výstava bude otevřená do 12. ledna příštího roku. Na výstavě jsou hudební nástroje dechové, smyčcové či bicí. Vystavený bude například i tympán z dob skladatele W. A. Mozarta vyrobený z oslí či telecí kůže a mědi, dalším zajímavým exponátem jsou amatérsky vyrobené housle. Historické hudební nástroje doplní další předměty, jako jsou například dirigentské taktovky, katalogy výrobců hudebních nástrojů či snímky hudebních souborů.

Napajedla na Zlínsku připomenula od pátku do pondělka místního rodáka, klavírního virtuosa Rudolfa Firkušného hudebním festivalem, který nese jeho jméno. Festival vážné hudby Pocta Rudolfu Firkušnému se koná již šestým rokem. Loni pořadatelé připomínali sté výročí jeho narození. Akce je koncipovaná jako přehlídka klasické hudby, koncerty se uskuteční v Klášterní kapli. „Hlavní myšlenkou a motivem pořádání festivalu je vzdát úctu našemu slavnému rodákovi,“ podotkla Barešová. Festival zahájil koncert americké pianistky Annlynn Miller a švýcarského violoncellisty Ulricha Schmida. Cestující i kolemjdoucí si mohou v nádražní hale vlakového nádraží v Olomouci zahrát na klavír. S myšlenkou rozmístit piana v ulicích před časem přišel pražský kavárník Ondřej Kobza, který chce tímto způsobem zabydlet veřejný prostor. Lidé si letos v létě mohli v Praze zahrát například na náměstí Míru, na Hlavním a Masarykově nádraží, piano se objevilo také u zahrádek na Letné nebo u filozofické fakulty. Kobza přiznává inspiraci v zahraničí. 

Výročí
Před čtyřiceti lety, 18. listopadu 1973, zemřel tvůrce a zaujatý propagátor takzvaného čtvrttónového systému v hudbě Alois Hába. Před sto osmdesáti lety, 12. listopadu 1833, se narodil ruský hudební skladatel Alexandr Borodin. Jeho nejznámějším dílem je monumentální opera Kníže Igor s libretem podle středověkého eposu.

Foto archiv, Slavomír Kubeš

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat