Týden s hudbou (29)

  1. 1
  2. 2

V úterý se do Rudolfina vrátila italská mezzosopranistka Cecilia Bartoli s programem poskládaným ze známých i méně známých skladeb autorů klasicismu, kteří se navzájem znali nebo inspirovali. V podání Bartoli zazněla i novodobá premiéra árie z opery Josefa Myslivečka. Večerem ji doprovázel Basilejský komorní orchestr pod vedením dirigenta Muhaie Tanga. Koncert skončil dvojími bouřlivými ovacemi vstoje, nadšené publikum si vyžádalo dva přídavky včetně oblíbené árie z Mozartovy Figarovy svatby Voi che sapete. Tak jako publikum byli nadšeni i hudební kritici. Kladně hodnotil koncert také hudební publicista Vladimír Říha z deníku Právo. „Zejména novodobá premiéra Myslivečka, kterou Bartoliová zařadila na přání organizátorů a zpívala ji z not, zvedla publikum ze sedadel vroucností a neselhávající bravurní technikou. Dva mozartovské přídavky krásný večer ukončily,“ pochválil. Hudební publicistka Svatava Barančicová na serveru Opera Plus připomněla bohatou koncertní operní nabídku z posledních týdnů. „Během tří týdnů koncerty tří slavných operních div! Koncerty s týdenními odstupy měly navíc gradující úroveň, a i když se to minulý týden po skvělém vystoupení Joyce DiDonato zdálo nepravděpodobné, Cecilia Bartoli se – aspoň pro mě – stala vítězkou této hvězdné triády,“ napsala. „Její vybroušená dramaturgie sestávala z děl klasiků: Mozarta, Haydna, ale i českých autorů Vaňhala a Myslivečka, kterého Bartoli flexibilně zařadila do svého repertoáru na popud pořadatelky, resp. partnerů koncertu. Italskou mezzosopranistku doprovázel Kammerochester Basel dirigovaný temperamentním Muhaiem Tangem,“ míní Barančicová.

Diabetici mají nově hymnu, zpívá se na melodii písně La Révolution a na internetu ji zveřejnilo občanské sdružení DIAstyl při příležitostí Světového dne diabetu, který je 14. listopadu. V ČR se loni léčilo 841 000 diabetiků, převažuje cukrovka druhého typu, k níž se pacienti většinou dopracovali nezdravým životním stylem.

Do Česka údajně míří další internetový obchod s hudbou Spotify. Vyplývá to z vyjádření několika expertů, kteří dostali nabídku českou verzi služby otestovat. Samotný server nechtěl termín ani podmínky tuzemského startu komentovat. Spotify již působí ve všech okolních zemích vyjma Slovenska. V Česku by konkuroval podobným službám, jako je Deezer, Google Play Music nebo Rdio. Spotify nabízí kolem 20 milionů skladeb.

Sváteční nedělní večer 17. listopadu patřil v sále Martinů HAMU závěrečnému koncertu Martinských slavností klavíru. Na slavnostním koncertě vystoupila česká klavíristka Slávka Vernerová Pěchočová. V jejím podání zazněl kompletní cyklus preludií Fryderyka Chopina a poté spolu s Karlem Vrtiškou provedli Klavírní koncert č. 2 Sergeje Rachmaninova, jedno z posluchačsky nejvděčnějších děl světové klavírní tvorby. Koncert bude též reflektovat výročí sametové revoluce: po přestávce uvedli pořadatelé krátký záznam Ivana Medka z Hlasu Ameriky z listopadu 1989 a s krátkým úryvkem ze své knihy Psychologie komunismu vystoupil psycholog a bývalý ministr kultury dr. Jindřich Kabát.Regiony
Hvězdnou kariéru a životní osudy Emy Destinnové představí nová expozice nejslavnější české pěvkyně, která byla otevřena v Jindřichově Hradci. V jezuitském semináři se mohou návštěvníci vydat za zvuků slavných árií na návštěvu Emina hudebního i loveckého salonku a nahlédnout do její ložnice. Uvidí i exkluzivní exponáty, jako je její klavír, postel či kočár. Síň Destinnové budou moci zájemci navštívit do 6. ledna a potom až v nové sezoně od dubna.

Regionální muzeum a galerie v Jičíně otevřela ve čtvrtek výstavu nazvanou Kouzlo hudebních nástrojů. K vidění bude sto dvacet exponátů ze soukromé sbírky sběratele Jaromíra Růžičky. Výstava bude otevřená do 12. ledna příštího roku. Na výstavě jsou hudební nástroje dechové, smyčcové či bicí. Vystavený bude například i tympán z dob skladatele W. A. Mozarta vyrobený z oslí či telecí kůže a mědi, dalším zajímavým exponátem jsou amatérsky vyrobené housle. Historické hudební nástroje doplní další předměty, jako jsou například dirigentské taktovky, katalogy výrobců hudebních nástrojů či snímky hudebních souborů.

Napajedla na Zlínsku připomenula od pátku do pondělka místního rodáka, klavírního virtuosa Rudolfa Firkušného hudebním festivalem, který nese jeho jméno. Festival vážné hudby Pocta Rudolfu Firkušnému se koná již šestým rokem. Loni pořadatelé připomínali sté výročí jeho narození. Akce je koncipovaná jako přehlídka klasické hudby, koncerty se uskuteční v Klášterní kapli. „Hlavní myšlenkou a motivem pořádání festivalu je vzdát úctu našemu slavnému rodákovi,“ podotkla Barešová. Festival zahájil koncert americké pianistky Annlynn Miller a švýcarského violoncellisty Ulricha Schmida. Cestující i kolemjdoucí si mohou v nádražní hale vlakového nádraží v Olomouci zahrát na klavír. S myšlenkou rozmístit piana v ulicích před časem přišel pražský kavárník Ondřej Kobza, který chce tímto způsobem zabydlet veřejný prostor. Lidé si letos v létě mohli v Praze zahrát například na náměstí Míru, na Hlavním a Masarykově nádraží, piano se objevilo také u zahrádek na Letné nebo u filozofické fakulty. Kobza přiznává inspiraci v zahraničí. 

Výročí
Před čtyřiceti lety, 18. listopadu 1973, zemřel tvůrce a zaujatý propagátor takzvaného čtvrttónového systému v hudbě Alois Hába. Před sto osmdesáti lety, 12. listopadu 1833, se narodil ruský hudební skladatel Alexandr Borodin. Jeho nejznámějším dílem je monumentální opera Kníže Igor s libretem podle středověkého eposu.

Foto archiv, Slavomír Kubeš

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat