Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Národní divadlo, Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, festivaly Moravský podzim, Lípa Musica či Bach for All. Nechybí ani novinky z rádia Classic Praha.

Praha
Pondělí 30. října bude patřit závěru letošního ročníku festivalu Bach for All. Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka uvede Mši h moll Johanna Sebastiana Bacha. Koncert se koná v kostele sv. Šimona a Judy od 19:30 hodin.

Česká filharmonie v prvním říjnovém týdnu otevírá Abonentní řadu A. Na programu, který se uskuteční ve dnech 2., 3. a 4. října 2019 v Rudolfinu od 19:30 hodin, zazní Šumařovo dítě a Glagolská mše Leoše Janáčka s Janou Šrejmou Kačírkovou, Lucií Hilscherovou, Alešem Brisceinem, Janem Martiníkem a Českým filharmonickým sborem Brno, který vede Petr Fiala. Uslyšíme i Prokofjevův První houslový koncert se sólistou Janem Mráčkem. Za dirigentský pult se postaví Petr Altrichter.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede 2. a 3. října ve Smetanově síni Obecního domu Mahlerovu monumentální Třetí symfonii. Dirigovat bude šéfdirigent Pražských symfoniků Pietari Inkinen a pěveckého sóla se ujme Ester Pavlů. Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem, Pueri gaudentes se Zdenou Součkovou a Dětský pěvecký sbor Radost Praha s Janem Pirnerem se postarají o neobyčejný andělský hlas a nebeské zvony v páté větě.

Dlouho očekávanou událostí je první česká inscenace opery Lolita Rodiona Ščedrina na prknech Stavovského divadla. Premiéry představení se uskuteční ve čtvrtek 3. září a v sobotu 5. září od 19:00 hodin. Režii má v rukou již dobře známá slovenská režisérka a performerka Sláva Daubnerová, která dokáže dát operním dílům 20. století osobitý výklad a sugestivní i provokativní vizuální přitažlivost. V roli Lolity se českému publiku představí vůbec poprvé mladá ruská sopranistka Pelageya Kurennaya, která má s hudbou Rodiona Ščedrina bohaté zkušenosti. Kurennaya se bude v roli Lolity střídat s českou sopranistkou Martou Reichelovou. V roli Humberta, otčíma Lolity, vystoupí ruský barytonista Petr Sokolov a v roli Lolitiny matky Charlotte se budou střídat mezzosopranistky Veronika Hajnová a Daria Rositskaya. Role svůdce Quiltyho se zhostí ukrajinský tenorista Alexander Kravets a českému publiku dobře známý Aleš Briscein. Orchestr Státní opery bude dirigovat německý dirigent ruského původu Sergey Neller. V opeře vystoupí také basová sekce Sboru Státní opery a Kühnův dětský sbor.

Arundo Quartet vystoupí v pátek 4. října 2019 v Kostele sv. Martina ve zdi v Martinské ulici na Starém Městě od 18:00 hodin s Goldbergovými variacemi Johanna Sebastiana Bacha v rámci speciálního koncertu, jímž zároveň představí své debutové CD, které vyšlo u vydavatelství Supraphon. Vstup na koncert je zdarma!

V sobotu 9. října v Obecním domě vystoupí Filharmonie Hradec Králové s díly Wolfganga Amadea Mozarta (Flétnový koncert č. 1 G dur), Leopolda Koželuha (Klavírní koncert č. 1 F dur op. 12) a Antonína Dvořáka (Symfonie č. 9 e moll op. 95 „Z Nového světa“). Představí se sólisté Yoonee Kim na flétnu a Soonjin Kim na klavír. Filharmonii diriguje Filippo Arlia.

Dagmar Šašková (zdroj dagmarsaskova.com)

Brno – Moravský podzim
V Brně pokračuje festival Moravský podzim, který je zároveň ústřední událostí prvního říjnového týdne. V úterý 1. října (19:00 hodin) vystoupí v konventu Milosrdných bratří mezzosopranistka Dagmar Šašková se souborem Il Festino. Společně představí skladby z prostředí královského dvora Ludvíka XIV. včetně dosud neznámých skladeb Louise de Mollier, unikátně dochovaných v Brně.

Středeční večer 2. října zazní v divadle Husa na provázku Oidipus, divadelní hra ve třech dějstvích André Gida se scénickou hudbou Bohuslava Martinů. Inscenace v režii Marka Thera navazuje na první a zatím jediné uvedení v roce 1936 pouze v rozhlasovém prostředí v režii Jindřicha Honzla a s úvodním slovem Vladimíra Holana a jedná se tedy o světovou premiéru scénického provedení. Orchestr členů Filharmonie Brno diriguje Tomáš Krejčí. Projekt probíhá v koprodukční spolupráci s Terénem – dramaturgickou, produkční a distribuční platformou Centra experimentálního divadla – pole performativního umění v rámci zahajovacího týdne nazvaného Terénní úprava.

Hudbou Bohuslava Martinů pokračuje i koncertní program ve čtvrtek 3. října v Besedním domě (19:00 hodin) mezzosopranistky Jany Hrochové a klavíristy Giorgia Koukla, který vychází ze spolupráce obou umělců na nedávném pořízení nahrávek kompletu písní Bohuslava Martinů, vydaných v péči společnosti Naxos. Jistá část těchto písní byla objevena díky Kouklovu badatelskému úsilí a natočena v premiéře.

Vystoupení předního českého komorního sboru Martinů Voices v pátek 4. října v Českobratrském evangelickém chrámu J. A. Komenského (Červený kostel) od 19:00 hodin, vedeného sbormistrem Lukášem Vasilkem, nabídne nejen díla Bohuslava Martinů, ale také jeho žáka Jana Nováka, skladatele spjatého s Brnem, který bude zastoupen mino jiné i zřídka uváděnou Missou Philadelphiae. Zazní také Lisztova mše instrumentovaná Leošem Janáčkem.

Sobota 5. října bude patřit písním Bohuslava Martinů ve třech slavných brněnských vilách. První výběr z písní zahájí ve vile Stiasnni barytonista Roman Hoza s klavíristou Ahmadem Hedarem již od 11:00 hodin. Od 15:00 tematicky naváže tenorista Tomáš Kořínek s klavírním doprovodem Davida Švece ve vile Löw-Beer a sopranistka Zdislava Bočková a klavíristka Marta Vašková sobotní sérii zakončí ve vile Tugendhat recitálem od 17:00 hodin. Součástí všech sobotních koncertů jsou i komentované prohlídky.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na