Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Český filharmonický sbor Brno, Collegium …

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Český filharmonický sbor Brno, Collegium 1704, Česká filharmonie, Janáčkova filharmonie Ostrava, Plzeňská filharmonie, Severočeská filharmonie Teplice či Filharmonie Brno. Nebudou chybět ani festivaly Struny podzimu nebo Lípa Musica a samozřejmě jsme nezapomněli ani na novinky z rádia Classic Praha.

Zahraničí
Český filharmonický sbor Brno má na tento týden naplánované koncerty v polských Katowicích. V termínu od 5. do 8. listopadu 2019 zde představí Verdiho Quattro pezzi sacri.

Prague Philharmonia Wind Quintet (zdroj PPWQ)

Praha
Prague Philharmonia Wind Quintet se představí v pondělí 4. listopadu 2019 (19:30 hodin) v Barokním refektáři Profesního domu MFF Univerzity Karlovy. Hostem koncertu je klavírista Ivan Klánský a patronem trumpetista Svatopluk Zaal. Program obsahuje Mozartovu Kouzelnou flétnu K 620, konkrétně předehru k opeře (úprava pro dechové kvinteto Joachim Linckelmann) a Kvintet pro klavír, hoboj, klarinet, lesní roh a fagot Es dur K 452, Haasův Dechový kvintet op. 10 a Hallamovu Dance Suite (Taneční suitu).

V úterý 5. listopadu 2019 v 17:30 hodin vystoupí v Sukově síni Rudolfina Kalabisovo dechové kvinteto. Na programu je Rejchův Dechový kvintet D dur op. 91 č. 3, Haasův Dechový kvintet op. 10, Kalabisovo Divertimento pro dechové kvinteto op. 10 a Krejčího Dechový kvintet.

V rámci Hudebních lahůdek vás čeká v úterý 5. listopadu 2019 (od 19:00 hodin) Varšavský hudební salon, a to v Barokním sále Lidového domu v Praze. Účinkuje klavírní kvarteto Arte Dei Suonatori ve složení Katarzyna Drogosz (kladívkový klavír), Ewa Golińska (housle), Natalia Reichert (viola) a Maciej Łukaszuk (violoncello). Na programu je komorní hudba z prostředí měšťanské společnosti 19. století, konkrétně Francizsek Lessel, Józef Elsner, Maria Szymanowska, Wolfgang Amadeus Mozart.

Koncert s názvem Svobodně JAKkoliv • Free For se uskuteční v úterý 5. listopadu 2019 (19:30 hodin) v Experimentálním prostoru NoD. Na koncertě se představí Balázs Adorján (violoncello), Barbora Haasová (flétna), Karolína Šustová (elektrická kytara) a Viktor Pantůček jako moderátor. Speciálním hostem je Jozef Cseres a patronkou koncertu je hobojistka Barbora Trnčíková. Na programu je výběr z děl Hlaváče, Horvátha, Szmytky a Demoče.

V kostele sv. Šimona a Judy se v úterý 5. listopadu 2019 od 19:30 hodin uskuteční Písňový recitál Kateřiny Kněžíkové. Za doprovodu Davida Švece zazní repertoár francouzský a český. Můžete se těšit na Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Clauda Debussyho, Gabriela Faurého a Richarda Strausse.

Klavírista Matyáš Novák a koncertní mistr Leoš Čepický vystoupí na společném koncertu v koncertní síni Šimona a Judy, a to ve středu 6. listopadu 2019 od 19:30 hodin. Program obsahuje Lullyho Le triomphe de l’amour, baletní suita; Lisztovu Malediction a Mozartův Koncert č. 14 Es dur pro klavír a orchestr.

Večer s názvem Petr Dvořák & Ivo Kahánek: Dvořákova vila Rusalka je naplánován na čtvrtek 7. listopadu 2019 (v 17:00 hodin) do Muzea Antonína Dvořáka v Praze. Petr Dvořák (pravnuk Antonína Dvořáka) pohovoří o letním sídle skladatele, takzvané vile Rusalka ve Vysoké u Příbrami. Vila se nachází nedaleko Památníku Antonína Dvořáka, bývalého zámečku hraběte Kounice a jeho manželky Josefiny. Skladatel pobýval s rodinou ve vile značnou část roku zhruba od června do září. Na Vysoké komponoval, odpočíval a podnikal pravidelné vycházky do okolí. Součástí přednášky je koncert pianisty Ivo Kahánka, který zahraje ukázky z Dvořákova klavírního díla (Poetické nálady, Humoresky), jehož vznik je s Vysokou neodmyslitelně spjatý.

Smyčcové kvarteto českých filharmoniků se představí na svém koncertě v Sukově síni Rudolfina ve čtvrtek 7. listopadu 2019 (v 18:00 hodin). Program bude obsahovat výběr z děl Mozarta, Rossiniho, Albinoniho, Liszta, Montiho, Debussyho, Lehára, Neckea, Saint-Saënse, Rimského-Korsakova, Mascagniho, Glincka, Kreislea, Rodrígueze a Chačaturjana.

Václav Luks, Collegium Vocale 1704 (foto Petra Hajská)

Ve čtvrtek 7. listopadu 2019 (v 19:30 hodin) je do barokní kaple Italského kulturního institutu připraven koncert Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Na programu jsou Schützovy Musikalische Exequien a Scheinovo moteto Israels Brünnlein.

Na mimořádném koncertě ve čtvrtek 7. listopadu 2019 (19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina, nazvaném Premiérový večer, představí americký dirigent Keith Lockhart spolu s Českou filharmonií všechny tři vítězné kompozice vzešlé z druhého ročníku skladatelské soutěže České filharmonie. Na programu tedy budou Písně Vrbovýho proutku Jany Vöröšové, Neha Adriána Demoče a Crossings Matouše Hejla. Jako sólistka zde vystoupí sopranistka Vanda Šípová.

Pátek 8. listopadu 2019 (18:00 hodin) bude v Sukově síni Rudolfina patřit koncertu Kvarteta Norbert. Na programu je Dvořákova Humoreska č. 7 Ges dur, Chačaturjanův Šavlový tanec a Dvořákův Smyčcový kvartet č. 12 F dur „Americký“ op. 96.

Avishai Cohen, jeden z nejlepších současných světových kontrabasistů, zároveň vynikající zpěvák a skladatel, představí se svým Triem a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nové kompozice, aranže a skladby ze svých vydaných alb. Trio tvoří vedle Avishaie Cohena ázerbájdžánský klavírista a skladatel Elchin Shirinov a izraelský bubeník Noam David. Koncert se uskuteční v pátek 8. listopadu 2019 od 19:30 hodin v Foru Karlín.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na