Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Český filharmonický sbor Brno, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Nachtigall Artists, Ensemble Inégal, Český národní symfonický orchestr, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové nebo festival Contempuls 10. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na novinky z rádia Classic Praha.

Zahraničí
Český filharmonický sbor Brno se představí na vánočních koncertech ve frankfurtské Alteoper, a to ve dnech 30. listopadu až 2. prosince 2019.

Vadim Repin a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK 2019 (zdroj FOK)

Praha
Večer s názvem 100 let Elgarova koncertu je připraven na pondělí 25. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) v pražském Rudolfinu. Ve znamení stého výročí premiéry Violoncellového koncertu Edwarda Elgara se ponese návrat Istvána Várdaie k rozhlasovým symfonikům. Mladý maďarský instrumentalista zahraje koncert poznamenaný hrůzami první světové války, a to na vzácný Stradivariho nástroj, který patřil legendární Jacqueline du Pré, jejíž provedení Elgarova koncertu je dodnes pojmem. Program zahájí lyrická skladba na lidové motivy od Elgarova krajana Ralpha Vaughana Williamse. Druhá polovina koncertu pak bude patřit ruské hudbě.

Nachtigall Artists přichystal na pondělí 25. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) do Smetanovy síně Obecního domu koncert tenoristy Josepha Calejy a barytonisty Artura Rucińského. Koncert je však již beznadějně vyprodán.

V úterý 26. listopadu 2019 (od 18:00 hodin) vystoupí v Sukově síni Rudolfina Divertimento Quartet ve složení Luboš Dudek (housle), Libor Vilímec (housle), Ondřej Kameš (viola) a Jan Keller (violoncello). Na programu je výběr z děl Mozarta, Bacha, Vivaldiho, Pachelbela, Čajkovského, Dvořáka, Brahmse a Piazzoly.

Cyklus koncertů Čtyři kroky do nového světa pokračuje 26. listopadu 2019 představením předehry Egmont Ludwiga van Beethovena, která se stala neoficiální hymnou maďarského povstání v roce 1956, a ikonické passacaglie pro velký orchestr Mystérium času od zásadního českého skladatele 20. století Miloslava Kabeláče, kterou Česká filharmonie pod taktovkou Karla Ančerla premiérovala v listopadu 1957. Českou studentskou filharmonii řídí dirigent Marko Ivanović, moderuje Petr Kadlec.

Na středu 27. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) je ve Smetanově síni Obecního připraven houslový recitál Vadima Repina, na klavír jej doprovodí Andrei Korobeinikov. Program obsahuje Debussyho Sonátu, Prokofjevovu Sonátu č. 2 D dur op. 94bis a Pět melodií op. 35bis, Griegovu Sonátu č. 3 c moll op. 45 a Ravelova Cikána.

Soubor Ensemble Inégal se tradičně věnuje uvádění skladeb raně barokního skladatele původem z Čech – Samuela Capricorna (1628–1664). Zazní díla duchovní i světská, jako je například sbírka Continuation der neuen wohl angestimmte Taffel-Lustmusic, volně přeloženo jako Pokračování nové, dobře naladěné hudby k tabuli. Akce se koná 29. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) v Rytířském sálu Velkopřevorského paláce v Praze v rámci 13. ročníku Abonentního cyklu Ensemble Inégal 2019.

Andrea Bocelli vystoupí v pražské O2 areně v sobotu 30. listopadu 2019 od 20:00 hodin. Program koncertu bude kromě klasického repertoáru obohacen i o skladby z nového alba , které oslavuje lásku, rodinu, víru a naději. Bocelliho doprovodí Český národní symfonický orchestr a za dirigentským pultem se představí Steven Mercurio.

Adventní koncert I se uskuteční v neděli 1. prosince 2019 (od 11:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. V podání České dechové harmonie zazní Kramářova-Krommerova Partita á 8 Es dur La Chasse; Koželuhova Pastorela pro dechové nástroje; Havlovo Allegro ut pastorela in B pro 2 klarinety, 2 lesní rohy, 2 fagoty a tubu pastoralis; Triebenseeovy Variace na téma z opery Vojtěcha Jírovce „Oční lékař“ a Mozartova Serenáda Es dur K 375.

Adventní koncert II je naplánován ve stejný den do Sukovy síně Rudolfina na patnáctou hodinu. Filharmonický komorní orchestr v čele s Ivanem Pazourem odehraje výběr z děl Suka, Pucciniho, Martinů, Vivaldiho, Dvořáka, Bacha, Čajkovského, Pachelbela a Corelliho.

Jakub Rataj (zdroj jakubrataj.com)

Contempuls 10 (Pražský festival soudobé hudby)
Trio Catch vystoupí v rámci festivalu v neděli 1. prosince 2019 (od 19:00 hodin) v DOX+. V Praze soubor uvede světovou premiéru nové skladby českého skladatele Jakuba Rataje, napsané na objednávku festivalu Contempuls, a dvě klíčová díla svého repertoáru – Trio řeckého skladatele Georgese Aperghise a bezmála půlhodinovou skladbu Sounds, Archeologies, kterou přímo pro soubor napsala německá autorka střední generace Isabel Mundry.

V tentýž den, ale od 20:30 hodin vystoupí v DOX+ jeden z nejlepších skandinávských souborů současné hudby, norské trio POING. V Praze POING představí reprezentativní výběr ze svého širokého repertoáru, mimo jiné uvede dvě skladby norské skladatelky Maji S. K. Ratkje, která je u nás známá především jako vokalistka a performerka, dílo jednoho z nejvýznamnějších dánských skladatelů Benta Sørensena inspirované knihou Tomase Espedala a ukázku z tvorby u nás neznámých Martina Rane Baucka a Sachiyo Tsurumiho.

Petr Altrichter (foto Petra Hajská)

Brno
Ve středu 27. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) v brněnském Besedním domě vystoupí dva kosmopolité s tureckými, respektive srbskými kořeny: houslista Efe Turumtay a akordeonista Nikola Zarić. V programu Via (Cesta) se zrcadlí nejen jejich putování po konkrétních místech naší planety, ale také hledání společných hudebních cest, jejichž shodným znakem je neustálý pohyb.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3