Týden s hudbou (30)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Vyšší odborná škola oděvního návrhářství a Střední průmyslová škola oděvní v Praze 7 pořádá 27. listopadu Seminář České Händelovy společnosti. Téma: Georg Friedrich Händel (1685–1759).Setkání se zástupci Festivalu barokních umění Český Krumlov, kteří představí program na rok 2014, včetně vybrané barokní opery, se uskuteční 28. listopadu v showroomu agentury 2media.cz v Praze. Mezi hosty budou Jiří Kiprý, ředitel Festivalu barokních umění a Ondřej Macek, umělecký vedoucí barokního souboru Hof-musici a dramaturg Festivalu barokních umění.

Novoměstská radnice v Praze 2 hostí 28. listopadu tiskovou konferenci k patnáctému ročníku festivalu České doteky hudby, který se bude konat v Praze od 16. prosince do 6. ledna. Zúčastní se festivalové hvězdy Václav Hudeček, Jitka Hosprová, Julie Svěcená a Pavel Fischer. Letos se festival ponese v duchu pohádek a příběhů, jež svými tóny vypráví hudba v interpretaci českých a moravských orchestrů, vynikajících sólistů českých i zahraničních a dokonce i umělců mladých, začínajících. Také letos festival uvede několik hudebních premiér soudobých českých skladatelů a oslaví výročí Silvie Bodorové, významné české autorky.PKF – Prague Philharmonia uvede ve čtvrtek 28. listopadu symfonické básně Antonína Dvořáka zkomponované na motivy stejnojmenné básnické předlohy Karla Jaromíra Erbena s názvem Kytice.

Tento netradičně pojatý koncert se uskuteční ve Španělském sále Pražského hradu pod vedením šéfdirigenta PKF Jakuba Hrůši a za účasti významných herců Soni Červené a Petra Kostky, kteří jednotlivé skladby proloží svou recitací. Na programu budou symfonické básně Vodník, Polednice, Holoubek a Zlatý kolovrat.

Divadlo na Orlí uvede 30. listopadu premiéru opery Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta v podání Komorní opery Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Novinku Hudebně-dramatické laboratoře JAMU připravili posluchači oborů Operní zpěv, Hudební manažerství a nechybí zde ani hosté. Na tři desítky posluchačů akademie tvoří Janáčkův akademický orchestr Hudební fakulty JAMU, který představení doprovází a který diriguje Pavel Šnajdr. Inscenaci režíruje Marek Mokoš, kostýmy a scéna jsou dílem Ivany Mikloškové. Pro posluchače bakalářského studijního programu Operní režie bude inscenace absolventským výkonem.

Koncertem francouzské pianistky Lise de la Salleové končí 30. listopadu první ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Pořadatelé z Pražského jara si dali za úkol vytvořit kompaktní klavírní přehlídku se čtyřmi až pěti recitály a zároveň zaplnit prázdné místo na pražské hudební scéně. Festival přivítá renomované pianisty – Dénese Várjona z Maďarska a mladého českého talentovaného pianistu působícího ve Spojených státech Lukáše Vondráčka, největší pozornost se soustředila na první koncert, v němž 24. listopadu vystoupil světoznámý americký klavírista Emanuel Ax. V Rudolfinu sólisté hrají na místní Steinway č. 5; nové křídlo, které Česká filharmonie nedávno za několik milionů zakoupila, ještě kvůli záručním podmínkám prý zapůjčit nemůže.

Osobnost týdne
Klavírní virtuos Rudolf Firkušný, jehož jméno nese nový klavírní festival konaný tento týden v Praze, byl jedním z nejslavnějších tuzemských hudebníků. Narodil se 11. února 1912 v Napajedlech na Moravě, kde se již šest let v místní Klášterní kapli koná přehlídka klasické hudby, která nese jeho jméno. Firkušného jako mimořádně talentované dítě v pěti letech představili Leoši Janáčkovi, jenž se stal jeho učitelem i přítelem. S Českou filharmonií vystoupil Firkušný poprvé ještě v chlapeckém věku. Později platil za nepřekonatelného interpreta hudby českých skladatelů – Smetany, Dvořáka, Janáčka i Martinů.

Po okupaci žil v Paříži, v roce 1940 ho exilová vláda vyslala do USA. Po skončení války se vrátil do Československa a účinkoval na prvním ročníku Pražského jara. Po roce 1948 se rozhodl zůstat v zahraničí. Na Pražském jaru vystoupil až v roce 1990, se svým přítelem Rafaelem Kubelíkem absolvoval řadu vystoupení, besed a natáčení po republice. Několik měst mu udělilo čestné občanství. Firkušný zemřel v roce 1994 poblíž New Yorku, ostatky byly převezeny do rodinné hrobky v Brně.

Proslavil se mimořádnou hudebností, expresivním projevem a skvělou technikou hry. Vystupoval na nejvýznamnějších světových pódiích. Byl žákem Leoše Janáčka, Viléma Kurze a Josefa Suka a také přítelem Bohuslava Martinů, který mu věnoval mnoho svých skladeb. Jeho repertoár sahal od raného klasicismu až po modernu první poloviny dvacátého století. Sté výročí narození klavíristy Rudolfa Firkušného si loni mimo jiných míst připomněli také koncerty a mistrovskými kurzy v Brně. Součástí oslav byla i mezinárodní odborná konference. Na koncertech i kurzech se představili přímí Firkušného žáci.

Vyvrcholením mezinárodního festivalu Kytara napříč žánry bude 1. prosince vystoupení španělského romského flamenco kytaristy Tomatita s kapelou a tanečnicí Palomou Fantovou. V letošním programu se představili například Escolaso Guitarra Tango Trío a dále dva výteční američtí kytaristé: v Čechách dobře známý Italoameričan Peppino D’Agostino a také kytarista širokého stylového záběru Laurence Juber, bývalý spoluhráč Paula McCartneyho ze skupiny Wings.

Od 1. do 9. prosince navštíví pět českých měst Alexandrovci. Jako první uvidí diváci vánoční koncert v Praze 1. prosince v Tipsport Aréně. Pražský vánoční koncert navíc obohatí přítomnost budapešťského symfonického orchestru Sto cikánských houslí. Pozvání ke spolupráci na všech vánočních koncertech přijala operní pěvkyně Eva Urbanová a zpěvák Petr Kolář, který se souborem vystupoval již v minulosti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat