Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Janáčkova filharmonie Ostrava, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Musica Florea, PKF – Prague Philharmonia, Collegium 1704, Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Harmonia Praga, Pražský filharmonický sbor, Severočeská filharmonie Teplice, Filharmonie Brno, Filharmonie Hradec Králové nebo BACH for ALL. V neposlední řadě vám opět představíme novinky z rádia Classic Praha.

Zahraničí
Janáčkova filharmonie Ostrava zavítá v tomto týdnu do zahraničí, konkrétně do rakouské Wiener Musikverein. Koncert se uskuteční v neděli 8. prosince 2019 (od 19:30 hodin). Za dirigentský pult se postaví Gabriel Bebeşelea a jako sólistka se představí sopranista Kateřina Kněžíková. Program koncertu nabídne Mozarta, Čajkovského a Mahlera.

Simon Krečič (zdroj FB)

Praha
V pondělí 2. prosince 2019 (od 19:30 hodin) se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina koncert Filharmonického komorního orchestru. Ten na doprovodí klarinetistu Jana Macha. Na programu je Stamicova Sinfonia G dur „Mannheimská“ a Koncert B dur pro klarinet a smyčce, Martinů Partita (Suita č. 1) pro smyčcový orchestr H 212 a Serenáda č. 2 pro housle a violy H 216 a Janáčkova Suita pro smyčcový orchestr.

Vítězům rozhlasové soutěže Concertino Praga 2018 bude patřit první koncert nové komorní řady v prostorách Anežského kláštera na Starém Městě v Praze v pondělí 2. prosince 2019 (od 19:30 hodin). Mladé Duo Bubreg z maďarsko-rakouské rodiny silně zapůsobilo na porotu soutěže i diváky, za své vynikající výkony získalo 1. cenu v kategorii Duo a současně se stalo absolutním vítězem soutěže. Spolu s rozhlasovými symfoniky nejprve vystoupí starší Bence (*2001) a zahraje jazzem inspirovaný Koncert pro klarinet a orchestr amerického skladatele Aarona Coplanda. Jeho mladší bratr Márton (*2004) následně přednese Saxofonový koncert ruského klasika Alexandra Glazunova. Program pod taktovkou renomovaného dirigenta Leoše Svárovského otevře kratičké Pastorále česko-amerického skladatele Karla Husy a zakončí ho populární Serenáda pro smyčce Petra Iljiče Čajkovského.

Český spolek pro komorní hudbu naplánoval na úterý 3. prosince 2019 (od 17:30 hodin) v Sukově síni Rudolfina koncert klavíristy Borise Krajného a Heroldova kvarteta. Program obsahuje Haydnův Smyčcový kvartet D dur op. 20 č. 4 Hob III:34, Martinů Klavírní kvintet č. 2 H 298 a Beethovenův Smyčcový kvartet F dur „Razumovský“ op. 59 č. 1.

Koncert pod názvem Bach pro čtyři ruce je připraven na úterý 3. prosince 2019 (od 19:30 hodin) v kostele sv. Šimona a Judy. Zatímco klavírní tón vzniká úderem kladívka do struny, cembalo je povahy něžné. Úder jako takový vůbec nezná a své struny rozeznívá jemným trsnutím – třeba havraního brku – o strunu. Výsledný zvuk je zvonivý. Je jemný. Poetický. Stejně jako dvě elegantní dámy Monika Knoblochová a Edita Keglerová, které usednou za manuály dvou překrásných nástrojů. Samozřejmě na kompletní provedení Bachových koncertů pro dvě cembala nemohou být samy. Spřízněnou duši naleznou v Marku Štrynclovi a jeho ansámblu Musica Florea. Všichni budou bojovat za advent klidnější.

Ve stejný den, tedy v úterý 3. prosince 2019 (od 19:30 hodin) se ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční koncert PKF – Prague Philharmonia pod vedením Simona Krečiče. Jako sólisté se představí Baiba Skride (housle), Harriet Krijgh (violoncello) a Lauma Skride (klavír). Na programu je Prokofjevova Symfonie č. 1 D dur op. 25 „Klasická“; Haydnova Symfonie č. 104 D dur Hob.I:104 „Londýnská“ a Beethovenův Trojkoncert pro housle, violoncello a klavír C dur op. 56. Patronem koncertu je klarinetista Jan Brabec.

Collegium Vocale 1704 (foto Petra Hajská)

Úterý 3. prosince 2019 (od 19:30 hodin) bude patřit koncertu Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Uskuteční se v barokní kapli Italského kulturního institutu. Na programu jsou sólová moteta, ansámbly i rozsáhlejší sborové kompozice z rozsáhlé Monteverdiho sbírky rozmanitých duchovních skladeb s názvem Les zbožnosti a duchovnosti.

Sukův komorní orchestr připravil svůj koncert na úterý 3. prosince 2019 (od 20:00 hodin). Ten se uskuteční na Hudební fakultě AMU v Lichtenštejnském paláci. Program je prozatím v jednání.

Teprve dvaačtyřicetiletý hlavní hostující dirigent madridského Teatro Real Pablo Heras-Casado, který má na svém kontě víc než tisíc koncertů a úctyhodné množství nahrávek i ocenění, bude Českou filharmonii poprvé řídit 4. až 6. prosince 2019 (od 19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina. Na koncertech pod jeho taktovkou zazní Čtvrtá symfonie „Romantická“ Antona Brucknera a Druhý klavírní koncert Johannese Brahmse s pianistou Francescem Piemontesim.

Sedmý koncert cyklu Stylové večery na Novoměstské radnici se uskuteční ve čtvrtek 5. prosince 2019 (od 19:30 hodin). Účinkují Harmonia Praga, houslista Miroslav Vilímec (umělecký vedoucí) a za dirigentským pultem se představí Štefan Britvík. Název koncertu zní Mikulášská s barokem – Concerto grosso Georga Friedricha Händela a mnoho dalšího na prahu adventu.

Ve středu 4. a ve čtvrtek 5. prosince 2019 (od 19:30 hodin) zazní ve Smetanově síni Obecního domu Filmové melodie pro UNICEF. Jejich provedení se ujme Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod vedením Petera Vrábela, Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Jaroslavem Brychem a jako sólisté se představí sopranistka Patricia Janečková a mezzosopranistka Taťána Roskovcová. Objeví se zde melodie z filmů Anděl Páně, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech, Ostře sledované vlaky, Postřižiny, Vesničko má středisková, Slavnosti sněženek a další.

Koncert k 85. výročí založení Pražského filharmonického sboru se uskuteční v sobotu 7. prosince 2019 (od 19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina. Na programu je Honeggerův Král David. Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka doprovodí Flanders Symphony Orchestra a jako sólisté se představí Kateřina Kněžíková (soprán), Markéta Cukrová (alt) a Ondřej Koplík (tenor).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat