Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Koncert k 85. výročí založení Pražského filharmonického sboru se uskuteční v sobotu 7. prosince 2019 (od 19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina. Na programu je Honeggerův Král David. Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka doprovodí Flanders Symphony Orchestra a jako sólisté se představí Kateřina Kněžíková (soprán), Markéta Cukrová (alt) a Ondřej Koplík (tenor).

Neděle 8. prosince 2019 bude v Sukově síni patřit třetímu a čtvrtému Adventnímu koncertu. Třetí je naplánován na 11:00 hodin a vystoupí na něm Komorní soubor Variace Praha. Program bude obsahovat výběr z děl Mozarta, Bacha, Haydna, Respighiho, Dvořáka, Illeho a Smetany. Čtvrtý Adventní koncert se uskuteční v 15:00 hodin a představí se na něm soubor In modo camerale. Na programu jsou Peuerlovy Tři taneční věty, Haydnovo Trio G dur Hob. V:G1, Mozartovo Divertimento B dur K 252, Beethovenovo Trio B dur op. 11 a Tři věty o příběhu vánočním Jitky Koželuhové.

Koncert pro Výbor dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové je připraven do kostela sv. Šimona a Judy na neděli 8. prosince 2019 (od 19:00 hodin). Vystoupí na něm tenorista Petr Nekoranec a houslista Jan Fišer. Program bude obsahovat výběr z děl Rossiniho, Mozarta, Bacha, Schuberta, Haydna a Grubera.

Severočeská filharmonie Teplice má na neděli 8. prosince 2019 (od 19:00 hodin) naplánován koncert v Sále Pražské konzervatoře. Za dirigentský pult se postaví Jiří Petrdlík a jako sólisté se představí Josef Bánovec (recitace), Adéla Gajdošová, Matyáš Greif, Vendelín Urban (studenti Pražské konzervatoře) v režii Věry Šustíkové a Barbora de Nunes-Cambraia (mezzosoprán). Na programu zazní Foersterovy 4 koncertní melodramy a Mahlerovo Adagietto z 5. symfonie a Kindertotenlieder. Koncert pořádá Společnost Z. Fibicha.

V neděli 8. prosince (19:30 hodin) se v kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici můžeme v rámci cyklu Café crème setkat s consortem viol da gamba. Tato rozmanitá hudba je v Čechách hrána velmi poskrovnu. Na programu zazní skladatelé jako O. Gibbons, W. Byrd, T. Tomkins či T. Morley, ale také díla skladatelů pozdější generace, jako M. Locke. Vystoupí Jakub Michl, Mélusine de Pas a Hana Fleková na violy da gamba, na klávesové nástroje doprovodí Monika Knoblochová. Program doplní četba úryvků z deníku Samuela Pepyse, úředníka a nadšeného milovníka hudby, žijícího v polovině 17. století v Londýně.

Konzervatoř Jana Deyla pořádá v neděli 8. prosince 2019 (od 19:00 hodin) koncert z cyklu Koncerty pedagogů, a to v kostele sv. Ludmily v Praze. Na programu zazní dvě Regerova největší varhanní díla: op. 73 a 127. Jejich provedení se ujme varhaník Martin Moudrý.

BACH for ALL
V úterý 3. prosince 2019 (od 19:30 hodin) se v Tereziánském sálu Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty uskuteční koncert pod názvem Inspirování Bachem /Bach, Šostakovič, Franck/. Karel Košárek provede delikátní program, kdy spojí Bachova „didaktická“ díla z Výmaru s fugami Dmitrije Šostakoviče. Návaznost a jisté výjimečné, leč odůvodněné vybočení z čistě bachovského tématu, lze spatřovat právě především v didaktickém rozměru Bachových a Šostakovičových klávesových fug.

Elisabeth Leonskaja a Dennis Russell Davies 2019 (foto Vojtěch Kába)

Brno
Beethovenovy Klavírní koncerty č. 1, č. 2 a č. 3 jsou připraveny na středu 4., čtvrtek 5. a pátek 6. prosince 2019 (od 19:30 hodin) do brněnského Besedního domu. Jejich provedení se ujme Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese a za klavírem usedne Elisabeth Leonskaja.

Hradec Králové
Na křídlech svobody, to je název koncertu Filharmonie Hradec Králové. Ten je připraven na čtvrtek 5. prosince 2019 (od 19:30 hodin) do Sálu Filharmonie Hradec Králové. Spolu s filharmoniky vystoupí cembalistka Barbara Maria Willi, dirigování a flétnových partů se ujme Kaspar Zehnder. Na programu je Haydnova Symfonie č. 93 D dur Hob.I:93; Vivaldiho Flétnový koncert D dur op. 10 č. 3 RV 428 M 456 – „Il gardellino“ (Stehlík) a Stravinského Pták Ohnivák, pohádkový balet ve dvou obrazech.

Tradiční koncert cimbálové muziky v předvánočním čase je naplánován na sobotu 7. prosince 2019 (od 19:30 hodin) opět do Sálu Filharmonie Hradec Králové. Vystoupí na něm Hradišťan a Jiří Pavlica.

Teplice
Ve středu 4. prosince 2019 (od 19:00 hodin) se v Zahradním domě v Teplicích uskuteční koncert uskupení Five Brass a sopranistky Edity Adlerové. Na programu je Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Giovanni Gabrieli a další.

Pardubice
Úspěšná spolupráce Tomáše Kluse, Cílové skupiny a Janáčkovy filharmonie Ostrava, která začala v únoru minulého roku koncertem v Dolní oblasti Vítkovice, pokračuje. Turné Klusymfonie pokračuje koncerty v Pardubicích (3. prosince 2019) a ukončené bude v Praze (4. prosince 2019). Netradiční aranžmá včetně dosud nenahraných úprav novinek z aktuálního alba SPOLU, připravil člen Cílové skupiny, skladatel a baskytarista Jan Lstibůrek. Ten se postaral i o aranžmá prvního společného koncertu s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Alexandre Desplat (zdroj Wikipedia Commons)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Novinka týdne na Classic Praha je tentokrát filmová. Zazní hudba z filmu Malé ženy, který bude mít premiéru v lednu 2020 a hudbu k němu napsal francouzský skladatel a dirigent Alexandre Desplat. Autorka a režisérka Greta Gerwig vytvořila film Malé ženy na základě klasického románu Louisy May Alcott. V podání Gerwig se oblíbený příběh sester Marchových – čtyř mladých žen, z nichž každá je odhodlaná prožít život podle svého – stává nadčasovým a velice aktuálním. Ve filmu hrají například Ema Watson nebo Meryl Streep. Soundtrack k filmu vychází u společnosti Sony Pictures. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 2. prosince 2019 v 10:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat