Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje například Český filharmonický sbor Brno, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Moravské divadlo Olomouc nebo, co nabídnou čeká kina v přenosu z MET. Samozřejmě nezapomeneme ani na novinky z rádia Classic Praha.

Zahraničí
Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Stuttgarter Philharmoniker pod dirigentským vedením Dana Ettingera vystoupí v neděli 29. prosince 2019 (od 18:00 hodin) v německém Aschaffenburgu. Jako sólisté se představí Vera-Lotte Boecker (soprán), Edna Prochnik (alt), Kai Kluge (tenor) a Adam Palka (bas). Na programu je Góreckiho Totus tuus, Poulencovo Hodie Christus natus est, Brucknerovo Ave Maria, Fialova Gratia Musa tibi a Beethovenova Symfonie č. 9.

Gentlemen Singers (zdroj GS)

Praha
Na pondělí 23. prosince 2019 (od 18:00 hodin) je do Sukovy síně Rudolfina připraven koncert Prague Vivaldi Ensemble ve složení Helena Skopová, Ondřej Skopový, Viktor Mazáček (housle); Dominik Trávníček (viola); Tomáš Hostička (violoncello) a Jiří Vopálka (kontrabas). Na programu zazní výběr z děl Mozarta, Pachelbela a Vivaldiho.

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je naplánována na čtvrtek 26. prosince 2019 (od 15:00 a 18:00 hodin) do kostela sv. Šimona a Judy. Zazní v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod dirigentským vedením Jaroslava Brycha, Kühnova smíšeného sboru a sólistů sopranistky Kateřiny Kalvachové, altistky Petry Vondrové, tenoristy Jaroslava Březiny a basisty Pavla Švingra.

Na ten samý den je od 16:00 hodin do kostela sv. Šimona a Judy připraven koncert Gentlemen Singers s jejich uměleckým vedoucím Richardem Uhlířem. Na programu je Monteverdiho Magnificat secondo; Lauridsenovo O nata Lux; Berlinovo White Christmas a anglické, dánské, polské, německé a české barokní koledy.

Koncert Pražského barokního souboru ve složení Vojtěch Jouza (hoboj, umělecký vedoucí); Anna Sommerová, Xenie Dohnalová (housle); Jiří Poslední (viola); Jan Keller (violoncello) a Edita Keglerová (cembalo) budete moci navštívit ve čtvrtek 26. prosince 2019 (v 18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Program bude obsahovat díla Marcella, Pachelbela, Purcella, Händela, Bacha a Vivaldiho.

Klavírní kvinteto České filharmonie ve složení Irena Jakubcová (1. housle), Libor Vilímec (2. housle), Ondřej Kameš (viola), Jan Keller (violoncello) a Markéta Janáčková (klavír) vystoupí v neděli 29. prosince 2019 (od 18:00 hodin). Na programu najdete Dvořákovy Drobnosti, op. 75a; Terzetto, op. 74; Maličkosti, op. 47; Klavírní trio č. 4 e moll, op. 90 „Dumky“ a Klavírní kvintet A dur, op. 81.

Brno
Na středu 25. prosince 2019 (od 16:00 hodin) je do katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově naplánován Tradiční vánoční koncert. Vystoupí na něm sbory Kantilénka a Kantiléna pod vedením sbormistrů Michala Jančíka a Jakuba Kleckera. Na programu zazní Emmertovo Vánoční oratorium, Brittenova Ceremony of Carols a české a moravské koledy v úpravách.

Olomouc
V předvánočním programu Moravského divadla je hned dvakrát zastoupena Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Zazní v pondělí 23. prosince 2019 v 16:00 a 19:00 hodin. Sólisty Radoslavu Müller, Leu Vítkovou, Petra Martínka a Davida Szendiucha doprovodí sbor a orchestr Moravského divadla pod vedením dirigenta Petra Šumníka.

Hned po vánočních svátcích pak soubor opery a operety uvede reprízu populární Hervého operety Mamzelle Nitouche se sólisty Barbarou Sabellou a Martinem Štolbou v hlavních rolích. Představení se uskuteční 27. prosince 2019 v 19:00 hodin.

Drnovice
Český filharmonický sbor Brno a jeho sólisté vystoupí v pátek 27. prosince 2019 (od 18:00 hodin) v kostele sv. Vavřince v Drnovicích. Dirigentem koncertu je Jan Svejkovský a jako sólisté se představí Martina Venc Matušínská (flétna) a Martin Jakubíček (varhany). Koncert nese název Klenoty českých Vánoc.

W. A. Mozart: Kouzelná flétna, Metropolintní opera 2019 (zdroj MET)

Přenosy z MET do českých kin
Jedna ze základních oper světového repertoáru, poslední opera Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna bude jako vánoční bonus promítána i do českých kin, a to v neděli 29. prosince 2019. Děj opery klade a řeší otázku po smyslu světa v pohádkové formě – vítězí v ní dobro nad zlem, skromnost nad pýchou, rozum nad ošidností smyslů, láska nad nenávistí a pravda nad lží. Julie Taymor uvedla ve své režii na jeviště nejrůznější vizuální efekty včetně létajících ptáků, tančících medvědů a hvězdně se třpytící Královny noci! Prostě „pastva“ pro uši i pro oči! Dirigentem představení je James Levine. V obsazení rolí se můžete těšit na Ying Huang, Matthewa Polenzaniho, Eriku Miklósa, Francise Robinsona a Nathana Gunna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2