Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje PKF – Prague Philharmonia, Severočeská filharmonie Teplice, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražský filharmonický sbor, Harmonia Praga, Moravská filharmonie Olomouc, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové nebo Filharmonie Brno. Dozvíte se také, jakou premiéru chystají česká kina v přenosu z Metropolitní opery.

Zahraničí
PKF – Prague Philharmonia vystoupí v úterý 7. ledna 2020 (od 20:00 hodin) v mnichovském Gasteigu. Spolu s filharmoniky se představí tenorista Jonas Kaufmann a sopranistka Rachel Willis-Sørensen. Za dirigentský pult se pak postaví Jochen Rieder. Koncert v rámci Kaufmannova turné nabídne výběr z děl Strausse ml., Stolze, Kálmána, Lehára a Sieczynskiho. Turné pokračuje i v pátek 10. ledna 2020 (od 20:00 hodin) v budapešťské Béla Bartók National Concert Hall a v neděli 12. ledna 2020 (od 18:00 hodin) ve stuttgartské Liederhalle.

Severočeská filharmonie Teplice pokračuje i tento týden s koncertem v zahraničí. V pondělí 6. ledna 2020 (od 17:00 hodin) se představí v německém Lappersdorfu. Za dirigentský pult se postaví Norbert Baxa a program nese název Grosse Gala Nacht der Operette.

Leoš Svárovský (zdroj Smetanova Litomyšl)

Praha
Propojení ruské a anglické kultury slibuje první koncert rozhlasových symfoniků v novém roce, a to v pondělí 6. ledna 2020 (od 19:30 hodin) v pražském Rudolfinu. Dirigent Leoš Svárovský si pro svůj program připravil Čtyři mořská interludia z vrcholné opery Benjamina Brittena Peter Grimes. Dále pozval ke spolupráci předního slovenského basistu Jozefa Benciho, který přednese Šest romancí, v nichž klasik ruské hudby 20. století Dmitrij Šostakovič zhudebnil verše anglických básníků Sira Waltera Raleigha, Roberta Burnse a Williama Shakespeara. Ve finále večera pak zazní oblíbená Čajkovského „Patetická“.

Novoroční koncert České spořitelny je připraven na úterý 7. ledna 2020 (od 19:00 hodin) do Dvořákovy síně Rudolfina. Účinkuje basbarytonista Erwin Schrott, Pražský filharmonický sbor se sbormistryní Miriam Němcovou a Pueri gaudentes se sbormistryní Zdenou Součkovou. Koncert nese podtitul Pokušení – schůzka s ďáblem a na programu najdete Boitova Mefistofele, SAINT-Saënsova Samsona et Dalilu (Bakchanále), Gounodova Fausta, Berliozovo Faustovo prokletí, Pucciniho Manon Lescaut, Meyerbeerova Roberta le diable, Bizetovy Lovce perel a Pucciniho Toscu.

Koncert s názvem Händel – hudba k ohňostroji je naplánován na úterý 7. ledna 2020 (od 19:30 hodin) do kostela sv. Šimona a Judy. Představí se na něm Capella Da Camera Praga a koncertní mistr Magdalena Malá. Program bude obsahovat Händelovu Hudbu k ohňostroji HWV 351, Vodní hudbu HWV 348–350 a Předehru F dur HWV 342.

Ve středu 8. ledna 2020 (od 18:00 hodin) vystoupí v Sukově síni Rudolfina Sexteto českých filharmoniků. Na programu najdete Dvořákův Smyčcový sextet A dur op. 48; Pachelbelův Kánon; Boccheriniho Menuet op. 11; Haydnovu Serenádu op. 3, č. 5; Saint-Saënsův Karneval zvířat (Labuť); Dvořákovu Humoresku č. 7; Slovanský tanec č. 10 e moll a Slovanský tanec č. 8 g moll.

Ve čtvrtek 9. ledna 2020 (od 19:30 hodin) začíná 7. ročník Stylových večerů na Novoměstské radnici v podání komorního orchestru Harmonia Praga. Koncert nese název Novoroční večer a můžete se těšit na slavnostní vykročení s hudbou i kvízem.

Kvarteto Norbert ve složení Milan Vavřínek a Petr Havlín (housle), Jiří Řehák (viola) a Josef Špaček (violoncello) naplánovalo svůj koncert na pátek 10. ledna 2020 (od 18:00 hodin) do Sukovy síně Rudolfina. Na programu je Mozartův Kvartet č. 17 B dur „Lovecký“ KV 458, Dvořákova Humoreska č. 7 Ges dur, Chačaturjanův Šavlový tanec a Dvořákův Smyčcový kvartet č. 12 F dur „Americký“ op. 96.

Soubor Cinque Archi vystoupí v Sukově síni Rudolfina v sobotu 11. ledna 2020 (od 18:00 hodin). Program představí výběr z děl Mozarta, Händela, Vivaldiho, Janáčka, Bartóka, Dvořáka, Čajkovského a Brahmse.

V neděli 12. ledna 2020 (od 18:00 hodin) se v Sukově síni Rudolfina můžete těšit na Smyčcové kvarteto českých filharmoniků ve složení Magdalena Mašlaňová (housle), Milan Vavřínek (housle), Jan Šimon (viola) a Josef Špaček (violoncello). Na programu najdete Mozarta, Rossiniho, Albinoniho, Liszta, Montiho, Debussyho, Lehára, Neckeho, Saint-Saënse, Rimského-Korsakova, Mascagniho, Glinka, Kreislera, Rodrígueze a Chačaturjana.

Moravská filharmonie Olomouc a Český filharmonický sbor Brno (zdroj ČFSB)

Brno
Novoroční koncert je připraven na neděli 12. ledna 2020 (od 19:00 hodin) do Besedního domu. Vystoupí na něm Moravská filharmonie Olomouc pod dirigentským vedením Tomáše Hanáka, Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a jako sólistky se představí Jana Melišková (soprán), Pavlína Švestková (soprán) a Marie Vrbová (alt). Na programu najdete árie a sbory z českých a světových oper (Smetana, Dvořák, Janáček, Bizet, Wagner, Verdi).

Ostrava
Také Janáčkova filharmonie Ostrava naplánovala svůj Novoroční koncert, a to na čtvrtek 9. ledna 2020 (od 19:00 hodin) do Domu kultury města Ostravy. Jeho dirigentem je Michele Mariotti a na housle hraje Jiří Vodička. Na programu zazní výběr z děl Bernsteina, Korngolda a Prokofjeva.

Olomouc
Sobota 11. ledna 2020 (od 18:00 hodin) bude v olomoucké Redutě patřit slavným operním áriím a sborům. Zazní v podání Moravské filharmonie Olomouc pod dirigentským vedením Tomáše Hanáka, Českého filharmonického sboru Brno se sbormistrem Petrem Fialou, Jany Meliškové (soprán), Pavlíny Švestkové (soprán) a Marie Vrbové (alt).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2