Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje PKF – Prague Philharmonia, Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava nebo třeba Moravské divadlo Olomouc. Prozradíme vám také, jaký přenos z Met vás tento týden čeká.

Zahraničí
Také tento týden pokračuje turné Jonase Kaufmanna, na němž jej doprovází PKF – Prague Philharmonia, a to v úterý 28. ledna 2020 (od 20:00 hodin) v düsseldorfské Tonhalle. Spolu s filharmoniky se představí sopranistka Rachel Willis-Sørensen, za dirigentský pult se pak postaví Jochen Rieder. Koncert nabídne výběr z děl Strausse ml., Stolze, Kálmána, Lehára a Sieczynskiho. Turné pokračuje i ve čtvrtek 30. ledna 2020 (od 20:00 hodin) v luzernském Kultur-und Kongresszentrum a v sobotu 1. února 2020 (od 18:00 hodin) ve Festspielhausu v Baden-Badenu.

Piotr Anderszewski, Firkušného festival 2018 (foto Zdeněk Chrapek)

Praha
Po Silvestrovském a Novoročnímu koncertu se hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša vrací k orchestru 29. až 31. ledna 2020 (od 19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina s programem složeným z děl Josefa Suka, Leoše Janáčka a Pavla Haase. Koncert pro klavír a orchestr č. 3 Bély Bartóka provede Piotr Anderszewski, pozoruhodný, v mnohém výjimečný sólista, který sice s Českou filharmonií vystoupil už dvakrát v Bad Kissingenu pod vedením Manfreda Honecka, ale v Praze se představí poprvé. Protože to bude právě s Hrůšou, se kterým koncertuje pravidelně, lze očekávat nevšední umělecký zážitek.

Cimbálová muzika České filharmonie vystoupí ve složení Zdeněk Zelba a Václav Prudil (housle), Jan Jouza (viola, housle), Jan Holeňa (violoncello), Jaromír Černík (kontrabas), Jiří Zelba (hoboj, anglický roh, zobcové flétny, viola) a Markéta Riesová (cimbál). Koncert se uskuteční v Sukově síni Rudolfina v sobotu 1. února 2020 (od 18:00 hodin). Na programu je Brahms, Bartók, Vivaldi, Marcello, Dvořák, Gounod, Strauss a Liszt.

V neděli 2. února 2020 (od 18:00 hodin) je v Sukově síni Rudolfina naplánován koncert Klavírního kvinteta České filharmonie ve složení Irena Jakubcová (1. housle), Libor Vilímec (2. housle), Ondřej Kameš (viola), Jan Keller (violoncello) a Markéta Janáčková (klavír). Na programu najdete Dvořákovy Drobnosti, op. 75a; Terzetto, op. 74; Maličkosti, op. 47; Klavírní trio č. 4 e moll, op. 90 “Dumky” a Klavírní kvintet A dur, op. 81.

Kaspar Zehnder (foto Patrick Marek)

Brno
Koncert pod názvem Pocta Beethovenovi je připraven na neděli 2. února 2020 (od 19:00 hodin) do Besedního domu. Vystoupí zde Filharmonie Hradec Králové pod dirigentským vedením Kaspara Zehndera, Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou, Lucie Silkenová (soprán), Michaela Zajmi (mezzosoprán), Tomáš Černý (tenor) a Gustav Beláček (bas). Na programu je Beethovenova Missa solemnis.

Ve středu 29. ledna 2020 (od 19:30 hodin) je do Besedního domu naplánován koncert s názvem Mladá krev aneb Hudba zblízka. Představí se na něm Orchestrální akademie Filharmonie Brno, jejímž cílem je výchova dalších generací hudebníků, kteří by jednou mohli usednout do filharmonických řad, má za sebou již tři sezony úspěšného fungování. Na program je výběr z děl Poulence, Stamma, Mavrogenidoua, Hindemitha, Abeho a Gillinghama. Dirigentem koncertu je Aleš Kománek.

Filharmonie Brno pod vedením Michaela Schønwandta vystoupí v Sále Stadion Kulturního centra Babylon ve čtvrtek 30. a v pátek 31. ledna 2020 (od 19:00 hodin). Společně s filharmoniky se představí violoncellista Matt Haimovitz. Program nabídne Schnittkeho Violoncellový koncert č. 1 a Sibeliovu Symfonii č. 2 D dur op. 43.

Sobota 1. února 2020 (od 19:00 hodin) v Besedním domě nabídne 25. reprezentační ples Filharmonie Brno. K tanci i poslechu hrají Filharmonie Brno pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese, Salonní orchestr Brno, Jazz Archiv a Cimbal Classic. Moderátorem večera je Antonín Kala.

Ostrava
Koncert pod názvem Grandiózní Prokofjev je připraven na čtvrtek 30. ledna 2020 (od 19:00 hodin) do Domu kultury města Ostravy. Vystoupí na něm Janáčkova filharmonie Ostrava pod dirigentským vedením Dmitri Jurowského a jako sólistka se představí houslistka Alena Baeva. Na programu je Janáčkova předehra opery Z mrtvého domu, Bartókův Koncert pro housle a orchestr č. 2 Sz 112 a Prokofjevova Symfonie č. 5 B dur op. 100.

Olomouc
Na jeviště Moravského divadla Olomouc vstoupí poprvé v novém roce dívka Giselle. Romantický balet Adolpha Charlese Adama o lásce na první pohled a citu silnějším, než smrt nastudoval se souborem baletu umělecký šéf Michal Štípa, který také vytvořil originální choreografii pro první jednání a děj přemístil právě do hanácké metropole. První letošní uvedení inscenace Giselle nás čeká v úterý 28. ledna 2020 v 19:00 hodin, v titulní roli se nově představí Francesca Raule.

G. Gershwinn: Porgy and Bess – The Metropolitan Opera 2019 (zdroj MET)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2