Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Janáčkova filharmonie Ostrava, Severočeská filharmonie Teplice, Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonie, Filharmonie Brno, Brno Contemporary Orchestra, Pražský filharmonický sbor nebo Filharmonie Hradec Králové.

Zahraničí
Janáčkova filharmonie Ostrava spolu s dirigentem Dmitry Jurowskim vyjíždí v tomto týdnu na zahraniční turné do Itálie a Švýcarska. Filharmoniky na něm doprovodí violoncellista Steven Isserlis a na programu je předehra k Janáčkově opeře Z Mrtvého domu, Kabalevského Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 op. 77 a Prokofjevova Symfonie č. 5 op. 100. Koncerty se uskuteční v pondělí 3. února 2020 (od 20:45 hodin) v Teatro Sociale v Mantově,  v úterý 4. února 2020 (od 20:30 hodin) v Teatro Comunale Guiseppe Verdi v Pordenone, ve středu 5. února 2020 v Teatro Sociale v Bergamu a ve čtvrtek 6. února 2020 (od 19:30 hodin) v Musical Theater Basel ve švýcarské Basileji.

Severočeská filharmonie Teplice pokračuje i tento týden s koncerty v zahraničí. V neděli 9. února 2020 (od 16:00 hodin) se představí v německé Cottbus Stadthalle. Dirigent koncertu je Norbert Baxa a program nese název Grosse Gala Nacht der Operette.

Česká filharmonie – Antoine Tamestit (foto Petra Hajská)

Praha
Český spolek pro komorní hudbu připravil na pondělí 3. února 2020 (od 19:30 hodin) do Dvořákovy síně Rudolfina koncert, na němž se představí violista Antoine Tamestit a klavírista Adam Laloum. Na programu zazní Brahmsova Sonáta f moll op. 120 č. 1, Schumannovy Pohádkové obrazy. Čtyři skladby pro violu a klavír op. 113 a Brahmsova Sonáta Es dur op. 120 č. 2.

Smyčcové kvarteto českých filharmoniků ve složení Magdalena Mašlaňová (housle), Milan Vavřínek (housle), Jan Šimon (viola) a Josef Špaček (violoncello) vystoupí v Sukově síni Rudolfina ve středu 5. února 2020 (od 18:00 hodin). Na programu je Mozart, Rossini, Albinoni, Liszt, Monti, Debussy, Lehár, Necke, Saint-Saëns, Rimskij-Korsakov, Mascagni, Glinka, Kreisler, Rodríguez a Chačaturjan.

Violový koncert patří k posledním dílům Bély Bartóka. Spolu s Českou filharmonií ho od čtvrtka 6. do soboty 8. února 2020 (od 19:30 hodin, v sobotu od 15:00 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina provede Antoine Tamestit, který s filharmoniky poprvé vystoupil v Rapsodii, koncertu pro violu a orchestr Bohuslava Martinů před čtyřmi lety. Nyní se k filharmonikům vrací už potřetí, tentokrát pod vedením dirigenta Davida Robertsona. Součástí programu je i Hudba pro ansámbl a orchestr Steva Reicha, kterou v roce 2018 ve světové premiéře uvedla Losangeleská filharmonie se Susannou Mälkki. Koncert zakončí První symfonie Ludwiga van Beethovena.

Koncert Sdružení hlubokých žesťů ČF ve složení Robert Kozánek, Lukáš Moťka, Jan Perný, Lukáš Besuch, Karel Kučera, Bohumil Tůma (pozouny) a Karel Malimánek (tuba) je připraven na neděli 9. února 2020 (od 19:00 hodin), a to do Sukovy síně Rudolfina. Na programu zazní díla Störla, Bacha, Händela, Mozarta, Griega, Brahmse, Dvořáka, Čajkovského, Mascagniho, Travise, Máchy a Kmocha.

V neděli 9. února 2020 (od 19:30 hodin) se ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční koncert PKF – Prague Philharmonie pod dirigentským vedením Emmanuel Villaumea. Spolu s filharmoniky se představí klavírista Marián Lapšanský a hobojista Jan Souček. Na programu zazní Klusákův Stesk po Mozartovi, Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll K 466, Beriův/Schubertův Rendering a Čajkovského Suita č. 4 G dur op. 61 „Mozartiana“.

Brno
Klavírní koncert Pavla Zemena se uskuteční v úterý 4. února 2020 (od 19:30 hodin) v Besedním domě. Na programu je Franckovo Preludium, chorál a fuga; Skrjabinova Fantazie h moll op. 28 a Brahmsova Sonáta č. 3 f moll op. 5.

Lenora Antonína Brejchy zazní ve středu 5., ve čtvrtek 6. a v pátek 7. února 2020 (od 19:30 hodin) v Besedním domě. Jejího provedení se ujme Filharmonie Brno pod vedením Dennise Russella Daviese, Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou, Martina Janková jako Lenora, Pavla Vykopalová jako Matka, Wojciech Parchem jako Vypravěč a Jiří Brückler jako Vilém.

Provedení kompletního Beethovenova díla pro violoncello a klavír, rozložené do dvou koncertů pořádaných během jediného dne (odpoledne a večer) můžete vyslechnout v neděli 9. února 2020 (od 15:00 hodin a 19:30 hodin) v Besedním domě. Ujmou se ho violoncellisté Filharmonie Brno (Pavlína Jelínková, Rudolf Mrazík, Michal Greco, Lukáš Svoboda) a Dennis Russell Davies (klavír).

Po popukání pokání aneb Cesta do země zaslíbené je název koncertu Brno Contemporary Orchestra. Ten se uskuteční v neděli 9. února 2020 (od 19:30 hodin) v brněnském Krematoriu. Na programu je Sciarrinovo Introduzione All’Oscuro, Zemkova Novákova Symfonie č. 3 (Medjugorie) pro klavír a 10 smyčcových nástrojů, Lutoslawskiho Chain I. a Pendereckého Canticum canticorum (sbor a komorní orchestr).

Jan Mráček (zdroj Česká filharmonie / foto Petra Hajská)

Hradec Králové
Ve středu 5. února 2020 (od 19:00 hodin) se v Sále Filharmonie Hradec Králové uskuteční koncert A capella. Jedná se sborový koncert Pražského filharmonického sboru a na programu díla Petra Ebena, Carla Orffa a Antona Brucknera. Sólové party zastanou Grażyna Biernot (soprán), Kristýna Fílová (soprán), Andrea Soukupová (soprán), Daniela Demuthová (mezzosoprán), Hana Dobešová (alt), Ludmila Kromková (alt), Miloslav Pelikán (tenor), Jakub Kettner (baryton), Peter Poldauf (bas), Jana Boušková (harfa), trombónisté České filharmonie a Daniela Valtová Kosinová (varhany).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2