Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Pražský filharmonický sbor, Česká filharmonie, Harmonia Praga, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové nebo třeba Severočeská filharmonie Teplice.

Zahraničí
Pražský filharmonický sbor vystoupí v sobotu 22. února 2020 (od 19:00 hodin) na Festivalu Beethovenovy a Čajkovského hudby ve velkém sále moskevské Zarjadje. Společně s nimi se představí Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského pod taktovkou Vladimira Fedosejeva. Sólisté koncertu jsou Lyubov Petrova (soprán), Daria Khozieva (mezzosoprán), Vladimir Dmitruk (tenor) a Nikolay Didenko (bas). Na programu je Beethovenova Symfonie č. 9 d moll „S Ódou na radost“, op. 125 a Čajkovského K radosti, kantáta pro sóla, sbor a orchestr, TH 66.

České filharmonické kvarteto (zdroj Česká filharmonie / foto Petr Kadlec)

Praha
České filharmonické kvarteto ve složení Olga Šroubková (housle), Viktor Mazáček (housle), Jiří Poslední (viola) a Jakub Dvořák (violoncello) vystoupí v pondělí 17. února 2020 (od 19:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Na programu je Mozartovo Divertimento D dur KV 136; Dvořákův Smyčcový kvartet č. 12 F dur op. 96 „Americký“; Pucciniho Chryzantémy; Smetanův Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“; Janáčovo Po zarostlém chodníčku, výběr (úprava pro smyčce); Piazzollovo Libertango (úprava pro smyčce) a Elgarovo Salut d’amour op. 12 (úprava pro smyčce).

Koncert s názvem La Tromba je připraven do Sukovy síně Rudolfina na středu 19. února 2020 (od 18:00 hodin). Představí se zde Ladislav Kozderka (sólová trubka), Ondřej Skopový (housle), Helena Skopová (housle), Dominik Trávníček (viola), Eduard Šístek (violoncello) a Jiří Vopálka (kontrabas). Na programu najdete výběr z děl Vejvanovského, Vivaldiho, Telemanna, Dvořáka, Bacha, Mozarta a Händela.

Ve stejný den, tedy středu 19. února 2020 (od 19:30 hodin), je ve Dvořákově síni Rudolfina naplánován koncert Českého spolku pro komorní hudbu. V podání houslisty Ivana Ženatého a klavíristy Martina Kasíka uslyšíte Gemrotovu Smuteční hudbu pro housle a klavír, Dvořákovu Sonátu F dur pro housle a klavír op. 57, Foersterovu Baladu pro housle a klavír op. 92 a Martinů Sonátu C dur pro housle a klavír H 120.

Druhý koncert Stylových večerů na Novoměstské radnici 2020 se uskuteční ve čtvrtek 20. února 2020 (od 19:30 hodin). Tentokrát si orchestr Harmonia Praga pozval jako sólistku Jitku Hosprovou, považovanou za naši nejlepší violistku. Její viola promluví k posluchačům ve dvou sólových koncertech – barokního Georga Philippa Telemanna a Henriho Casadesusu, jeho koncert Ve stylu Johanna Christiana Bacha, byl kdysi považován za původní dílo syna Johanna Sebastiana Bacha. Zpestřením bude duo violistky s houslistou Miroslavem Vilímcem v efektivní Passacaglii Johana Halvorsena na téma Georga Friedricha Händela. Zazní i virtuosní kompozice Wolfganga Amadea Mozarta Adagio a fuga c moll, to vše pod taktovkou Štefana Britvíka a za průvodního slova uměleckého vedoucího Miroslava Vilímce.

Na pátek 21. února 2020 (od 18:00 hodin) je do Sukovy síně Rudolfina naplánován koncert souboru Cinque Archi ve složení Luboš Dudek a Milena Kolářová (housle), Pavel Hořejší (viola), Marek Novák (violoncello) a Pavel Nejtek (kontrabas). Na programu zazní Mozart, Händel, Vivaldi, Janáček, Bartók, Dvořák, Čajkovskij a Brahms.

Česká dechová harmonie připravila svůj koncert na sobotu 22. února 2020 (od 18:00 hodin), a to do Sukovy síně Rudolfina. Na programu je Mozartova Figarova svatba KV 492, předehra k opeře (úprava Johann Nepomuk Wendt); Kramářův-Krommerův Oktet-Partita Es Dur op. 79; Triebenseeho Variace na téma z opery Oční lékař Vojtěcha Jírovce a Mozartova Serenáda Es Dur KV 375.

Dva mladí sólisté zahrají díla skladatelů, kteří v době, kdy tato díla komponovali, byli také mladí. Tak by se dal popsat koncert Komorního orchestru České filharmonie, který proběhne v neděli 23. února 2020 (od 15:00 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina. Zazní Suita pro smyčcový orchestr Leoše Janáčka, Koncert pro housle a violoncello D dur Antonína Rejchy a Smyčcový oktet Es dur Felixe Meldelssohna-Bartholdyho. Uměleckým garantem projektu je teprve jedenatřicetiletý koncertní mistr Jiří Vodička. V Rejchově koncertu s ním vystoupí o rok starší rakouský violoncellista Sebastian Bru, který se už ve svých devatenácti letech stal členem orchestru Vídeňské státní opery a v roce 2013 byl přijat mezi Vídeňské filharmoniky.

V neděli 23. února 2020 (od 18:00 hodin) je v Sukově síni Rudolfina připraven koncert Sexteta českých filharmoniků ve složení Irena Jakubcová a Ota Bartoš (housle), Jaroslav Pondělíček a Jan Šimon (viola), František Host a Josef Špaček (violoncello). Na programu zazní výběr z děl Dvořáka, Pachelbela, Boccheriniho, Haydna a Saint-Saënse.

Ostrava
Belfiato Quintet vystoupí v pondělí 17. února 2020 (od 19:00 hodin) v Domě kultury města Ostravy. Na programu najdete Rejchův Dechový kvintet Es dur op. 88, Janáčkovu Suitu z opery Příhody lišky Bystroušky (v úpravě pro dechové kvinteto), Haasův Dechový kvintet op. 10 a Blumerův Dechový kvintet op. 52.

Mahlerova Tragická zazní ve čtvrtek 20. února 2020 (od 19:00 hodin) v Domě kultury města Ostravy. Jejího provedení se ujme Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením Stanislava Kochanovskyho.

Koncert z cyklu Jak to bylo je připraven na neděli 23. února 2020 (od 16:00 hodin), a to do Domu kultury města Ostravy. Tentokrát nese název Jak to bylo, když jsme se nebáli jít sami do města. Vystoupí zde Janáčkova filharmonie Ostrava, za dirigentský pult se postaví Stanislav Vavřínek a jako sólisté se představí Pavla Gajdošíková jako Olinka a Michal Sedláček jako Vláďa.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2